škart: poluvreme, završnica
Umetnička grupa škart pripremila je za završnicu svoje retrospektive u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu svakodnevni program vođenja, projekcija i razgovora sa gostima, uz ulični program s koncertima.
Započeta bez svečanog otvaranja, jednog običnog utorka ujutru, 9. oktobra, bez medijske najave, bez pozivnica i prozivnica, retrospektiva škarta u MPU nesvakidašnja je prilika da se publika upozna sa širokim poljem delovanja te umetničke grupe u protekle 22 godine.
Svakodnevno do 23. do 26. oktobra, škart predstavlja škart od 18 sati (vođenje kroz izložbu), dok u 19 sledi projekcija video dokumentacije uz razgovor sa gostom večeri, a u 20 sati počinju “balkonski ratovi” (ulični program i koncert i koncert sa muzejskog balkona).
Na izložbi u MPU prvi put je prikazan arhivski materijal iz protekle 22 godine rada grupe škart - od prvih radova i uticaja, preko samizdat-samodat produkcije, uličnog aktivizma, grafičkog dizajna, inicijativa horova Horkeškart i Proba, do nove-Nove radinosti i Pesničenja.
Mobiljke, biljke na točkovima sa Bijenala arhitekture u Veneciji, na kojem su predstavljali Srbiju 2010. godine, čudno rasklopiva SEAS kutija i Pesmašina - mašina za snimanje poezije posetilaca... otvaraju prostor interaktivnosti i igre.
Škart od osnivanja 1990. godine na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu čine arhitekte-dizajneri Dragan Protić Prota i Đorđe Balmazović Žole, uz povremeno učešće raznih umetnika, kolega, poznanika, zanatlija ili pesnika-amatera.
Aktivnost grupe škart tokom 90-ih godina XX veka kreće se od dizajna knjiga, ka performansima i akcijama. Početkom XXI veka škartovci angažuju samohrane majke za rad na vezu “Nove kuvarice”, organizuju otvoreni muzički kolektiv za nesluhiste i sluhiste Horkeškart (kasnije prerastao u osamostaljeni Horkestar) i eksperimentalni muzički kolektiv Proba...
Predstavljali su Srbiju na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2010. projektom “Klackalište - poligon neravnoteže”.
Poslednjih godina škart organizuje i trening aktivne poezije “Pesničenje”.
(SEEcult.org)