• Search form

19.05.2013 | 22:21

Sjajne slike Žolta Kovača

Sjajne slike Žolta Kovača

Umetnik Žolt Kovač predstaviće krajem maja u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda novi ciklus “Sjajnih slika”, rađenih autolakirerskom tehnikom, koje se bave kritikom kulturološkog koda i mentaliteta.

Sjajne slike”, koje će izložiti od 30. maja do 16. juna u Likovnoj galeriji KCB-a, Kovač je radio metalik farbama za automobile na aluminijumu. Njihova završna obrada bila je istovetna karoseriji novog automobila u auto-salonu. Slike su polirane do visokog sjaja, a kristali u boji daju im prepoznatljivo skup izgled.

Prema rečima Kovača, koji je ranije predstavio i cikluse “Glupih slika” i “Slika suvišnih informacija”, “Sjajne slike” bave se “kritikom kulturološkog koda i mentaliteta koji nam je jako dobro poznat, a zbog koga često ne možemo da uhvatimo korak sa ostatkom sveta”.

Slike su formalno apstraktne, ali nose konkretne slogane poput “Red ugrožava”, “Nasledno nepoznavanje komunikacije”, “Sloboda veća od dozvoljene”, “Dobroćudno zlo”, “Deklarativna država”, “Nezainteresovani za istinu”, “Država neće rešiti naše probleme”…

“Promena koja nam je potrebna ne leži u areni političkog, već na polju (široko shvaćene) kulture. Ništa se neće promeniti ako jednu političku garnituru zamenimo drugom istog kulturološkog koda. Promena tada neće biti društvena, već lična”, naveo je Kovač povodom izložbe.

Sjajne slike” bacaju svetlo na loše strane mentaliteta, ali istovremeno pokušavaju da ponude dozu optimizma i nade u mogućnost promene.

Deo “Sjajnih slika” manjeg formata biće izložen na visini očiju osmogodišnjeg deteta, a poruke koje one šalju putem slogana “Hvala”, “Molim”, “U redu”, “Hoću”, “Da!”, “Volim”, “Zajedno”, “Slušam”… optimistične su i ukazuju da bi promene trebalo pokrenuti od obrazovanja i promene pogleda na svet kod mladih.

Tokom trajanja izložbe “Sjajne slike” biće održan razgovor i druženje sa autorom, predavanje o savremenim društvenim teorijama, kao i dve radionice za decu različitog uzrasta.

Žolt Kovač rođen je 1975. godine u Pančevu, a posle Matematičke gimnazije studirao je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem je i magistrirao i upisao doktorske studije. Pohađao je i Školu za istoriju i teoriju slike pri Centru za savremenu umetnost Beograd.

Izlagao je na samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i drugim zemljama u Evropi.

Nedavno je učestvovao i na izložbi “Kružni put” novosadskog umetnika Nikole Džafa u Galeriji Remont, odnosno u akciji docrtavanja nikada završenih Džafovih crteža, uz Aleksandra Rafajlovića i Draganu Stevanović.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Ples
Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r