Sećanje na Danicu Jovanović
Izložba “Danica Jovanović (1886-1914) Spomen-zbirke Pavla Beljanskog biće otvorena 22. oktobra u galeriji Kuće Vojnovića Kulturnog centra u Inđiji, povodom Dana te opštine.
Ambijentalna postavka prikazaće deo opusa, život i istorijske okolnosti u kojima je stasavala Danica Jovanović i koje su dovele do tragičnog kraja jedne od najzanimljivijih srpskih slikarki s početka 20. veka. Uz dela Danice Jovanović iz fondova Galerije Matice srpske, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i nekoliko privatnih kolekcija iz perioda od 1909. do 1914. godine, izložba obuhvata i dokumentarni segment u vidu reprodukovanih fotografija, lične prepiske, knjiga i bedekera koji dodatno ilustruju njen život.
Stvaralački opus Danice Jovanović prvi put je predstavljen 1986. godine novosadskoj, a ubrzo potom i publici u Beški i Inđiji - monografskom izložbom slika i crteža autorke Jasne Jovanov, upravnice Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, koja je autorka i izložbe “Danica Jovanović 1886-1914”. Usledile su još dve monografske izložbe 2003. i 2007. godine koje su prikazane i u Inđiji.
Postavka iz 2014. godine upotpunjena je pojedinim novootkrivenim delima produbljujući prikaz ne samo slikarskog opusa Danice Jovanović, već i ličnosti umetnice koja je bila među prvim žrtvama Prvog svetskog rata među umetnicima u Srbiji – streljana je 12. septembra 1914. godine u Petrovaradinu sa grupom talaca iz rodne Beške, nakon prekog suda.
Pripadala je generaciji umetnica koje su pohađale žensko odelјene Umetničko-zanatske škole u Beogradu, kod Bete Vukanović. Školovanje je nastavila u Minhenu, gde je u martu 1914. diplomirala na Ženskoj slikarskoj akademiji. Uporedo sa usavrašavanjem u slikarstvu, ona se u Minhenu uklјučila se i u rad srpskog patriotskog udruženja “Srbadija”. Tokom školovanja u Beogradu i u Minhenu, kao i tokom letnjih raspusta u Beški, intenzivno je slikala, što je rezultiralo umetničkom zaostavštinom od stotinak radova.
Kustoskinja izložbe je Jasmina Jakšić Subić iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Izložba će biti otvorena do 12. novembra.
(SEEcult.org)