• Search form

07.12.2014 | 22:03

Sećanje na Ćirilova, scenaristu

Sećanje na Ćirilova, scenaristu

Jugoslovenska kinoteka prikazuje 8. decembra filmove Vladana Slijepčevića “Pravo stanje stvari” (1964) i “Štićenik” (1966), nastale prema scenarijima Jovana Ćirilova, nedavno preminulog teatrologa, dugogodišnjeg upravnika JDP-a i umetničkog direktora i selektor Bitefa.

Ćirilov je preminuo 16. novembra u Beogradu u 84. godini, a osim u pozorištu, ostavio je trag i na filmu kao scenarista i kao glumac.

Osim filmova ''Pravo stanje stvari'' i ''Štićenik'' (1966), koji su na programu Muzeja Jugoslovenske kinoteke, pisac je i scenarija za filmove ''Gre posle kiše'' (Kade po dozdot, snimlјen u Makedoniji 1967. godine), kao i adaptacije romana Miloša Crnjanskog ''Maska'' i ''Roman o Londonu'' za TV Beograd. Kao glumac, kako je podsetio Đorđe Zelenović u programu Kinoteke, pojavio se u kratkom filmu ''Pečat'' Dušana Makavejeva 1955. godine i u TV drami ''Vreme praznih stanica'' Bojane Andrić i Mire Otašević 1994.

Rođen 30. avgusta 1931. godine u Kikindi, gde je i maturirao u tamošnjoj gimnaziji, Ćirilov je diplomirao filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1955. godine. Iste godine angažovan je kao asistent režije i mlađi dramaturg u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, a gotovo deceniju kasnije, 1967, prešao je u Atelјe 212, gde je nastavio da radi kao dramaturg. Potom je 1985. godine imenovan je za upravnika JDP-a, gde je ostao da radi do odlaska u penziju 1999. godine.

To je ujedno i najduži mandat među upravama JDP-a, a u tom periodu nastale su kultne predstave ''Buba u uhu'', “Putujuće pozorište Šopalović”, “Per Gint”, “Rodolјupci”, “Buđenje proleća”, “Ruženje naroda u dva dela”, “Lažni car Šćepan Mali”, “Bure baruta”, “U potpalublјu”, “Beogradska trilogija”

Od osnivanja Bitefa 1967. godine, bio je umetnički direktor i selektor tog međunarodnog festivala.

Bio je predsednik Nacionalne komisije pri Unesku (Jugoslavije, a potom Srbije) od 2001. do 2007. godine, a zatim predsednik Komiteta za kulturu te komisije.

Francuska ga je nagradila ordenom Viteza umetnosti i književnosti (1992), a Srbija ga je odlikovala Sretenjskim ordenom trećeg stepena (2012).

Dvostruki je dobitnik Sterijine nagrade za novinsku pozorišnu kritiku i za naročite zasluge na unapređenju pozorišne umetnosti. Dobio je i Oktobarsku nagradu Grada Begrada za životno delo.

Autor je brojnih teatroloških eseja, romana i zbirki pesama, kao i antologija drama (srpske savremene drame na engleskom jeziku, engleske i američke savremene drame, najkraćih drama na svetu) i rečnika.

Aktivno je pisao kolumne u brojnim dnevnicima i nedelјnicima od 1986. godine. Na srpski je preveo drame Fraja, Brehta, Šeparda, Ženea…

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.