Sahranjena Ejmi Vajnhaus
Porodica i prijatelji odali su 26. jula poslednju poštu Ejmi Vajhaus (Amy Winehouse), mladoj britanskoj muzičkoj divi, čija je iznenadna smrt ponovo pokrenula u javnosti i niz pitanja o ceni slave, kao i o borbi sa zavisnošću od droge i alkohola uopšte. Kremacija Vajhausove održana je u užem krugu porodice i prijatelja, bez prisustva javnosti, mada su se mnogi njeni obožavaoci i mediji okupili ispred ulaza u krematorijum u severnom Londonu. Uoči kremacije, održana je i privatna ceremonija poslednjeg ispraćaja Vajnhausove na groblju u Edžveru.
Porodica i prijatelji odali su 26. jula poslednju poštu Ejmi Vajhaus (Amy Winehouse), mladoj britanskoj muzičkoj divi, čija je iznenadna smrt ponovo pokrenula u javnosti i niz pitanja o ceni slave, kao i o borbi sa zavisnošću od droge i alkohola uopšte.
Kremacija Vajhausove održana je u užem krugu porodice i prijatelja, bez prisustva javnosti, mada su se mnogi njeni obožavaoci i mediji okupili ispred ulaza u krematorijum u severnom Londonu. Uoči kremacije, održana je i privatna ceremonija poslednjeg ispraćaja Vajnhausove na groblju u Edžveru.
Među prisutnima na kremaciji bili su muzički producent Mark Ronson, zaslužan za hit album Vajnhausove “Back to Black”, kao i TV zevzda Keli Osborn (Kelly Osbourne) koja je, kao i još neke poznate ličnosti, imala frizuru u retro stilu po kojem je Vajnhausova bila prepoznatljiva.
Privatnom ispraćaju Vajnhausove prisustvovalo je oko 400 ljudi, a njen otac Mič (Mitch), prema navodima britanskih medija, ispričao je i neke anegdote iz njenog detinjstva i izrazio zahvalnost mnogim osobama koje su imale bilo kakvu ulogu u njenom burnom i kratkom životu.
Službu je vodi rabin Frank Helner, a održana je na engleskom i hebrejskom, uz pesmu “So Far Away” Kerol King (Carole).
Prema rečima oca Vajnhausove, to je bila jedna od njenih omiljenih pesama i često su je zajedno pevali.
Smrt Vajnhausove, još jedne u nizu muzičkih ikona koje su preminule u 27. godini, posle jednog od osnivača Roling Stonsa Brajana Džonsa (Brian Jones, 1942-1969), Dženis Džoplin (Janis Joplin, 1943-1970), Džimija Hendriksa (Jimi Hendrix, 1942-1970), Džima Morisona (Jim Morrison, 1943-1971), Kurta Kobejna (Cobain, 1967-1994) i Ričija Edvardsa (Richey Edwards, 1967 - 1995), izazvala je talas novih javnih rasprava o muzičkoj industriji nekada i danas, stresu i pritiscima kojima su izložene mlade zvezde.
Vajnhausova je, uoči poslednjeg koncerta, koji je održala 18. juna u Beogradu, bila na rehabilitaciji od bolesti zavisnosti, što je trebalo da osigura da može da izdrži evropsku turneju sa više od deset koncerata. Turneja je, međutim, otkazana ubrzo posle blamaže pred oko 20.000 obožavalca na Kalemegdanu, koji su izviždali omiljenu pevačicu, a mnogima je bilo izuzetno tužno da uopšte gledaju kako posrće po sceni, ne zna reči najvećih hitova, odlazi i vraća se na binu i dovodi u sve neprijatniju situaciju prateći bend.
Pitanje koje se postavlja je zašto je turneja uopšte zakazana i kakva je uopšte uloga muzičke industrije u karijerama zvezda koje očigledno imaju problema sa zavisnošću i autodestruktivnim ponašanjem.
Da li je industrija zabave mogla i sama da učini nešto i spreči smrt mlade žene koja već nekoliko godina ima problema sa drogom i alkoholom, a svojevrsni manifesto svojih životnih navika opisala je još u pesmi “Rehab” sa uticajnog i nagrađivanog drugog albuma “Back to Balck” iz 2006.
(SEEcult.org)