Rumunski docu-noir
Serija predavanja “Mikropolitike”, koju organizuje BLOK - Lokalna baza za osvežavanje kulture u Zagrebu, nastavlja se 4. novembra predavanjem Biroa za melodramsko istraživanje iz Bukurešta (BMR), organizacije koja se bavi analizom različitih elemenata melodramskog žanra i njihovim uticajem na političke, društvene i kulturne sfere.
Serija predavanja “Mikropolitike”, koju organizuje BLOK - Lokalna baza za osvežavanje kulture u Zagrebu, nastavlja se 4. novembra predavanjem Biroa za melodramsko istraživanje iz Bukurešta (BMR), organizacije koja se bavi analizom različitih elemenata melodramskog žanra i njihovim uticajem na političke, društvene i kulturne sfere.
Predavanje “Institucionalni afekti u rumunskom docu-noiru”, koje će biti održano u Društvu arhitekata u Zagrebu (DAZ), nastavak je serijala predavanja “Mikropolitike” koja su fokusirana na istraživanje prostora u kojima se generiše, proizvodi i predstavlja savremena umetnost, na off-prostore između galerija i muzeja.
BMR (The Bureau of Melodramatic Researć) je zavisna institucija bez stalnog prostora koja se oslanja na stratešku saradnju s drugarskim institucijama, te prati i istražuje njihove rezerve emocionalnog kapitala. Prve privremene prostorije BMR-a bile su otvorene u Bukureštu 2009. godine uz podršku nekoliko rumunskih javnih institucija, koje su pristale da pozajme nužne komade nameštaja i na taj način doprinesu analizi birokratske sentimentalnosti.
Prema navodima MBR-a, s postkomunističkog gledišta, nedavna rumunska prošlost čini se uronjena u duboki mrak i obeležena jakim kontrastima, pri čemu mrka tama uvek pada na iste političke temelje. Komunistička prošlost često se opisuje kao crna (Crna knjiga komunizma) i teška (olovna kruna komunizma), pa se uspešno uravnotužuje svetlim i jasnim “post”, koje se beskonačno projektuje na neku blisku ili daleku budućnost.
Prostor-vreme toga “post” nema nikakvu drugu službenu definiciju osim one u suprotnosti s “komunizmom”. Svi ovi trikovi za osvetljavanje filma i specijalni efekti praktično su deo nepisanog priručnika punog smernica za inscenaciju 20. veka u Rumuniji.
Lokalni stručnjaci de facto deluju kao državno sponzorisani specijalni agenti Instituta za istraživanje komunističkih zločina. Oni pretražuju arhive, prikupljaju dokaze, objavljuju izveštaje kako bi izdvojili prvobitne krivce i njihove zločine.
Emocionalni višak vrednosti arhiva igra ključnu ulogu u ovom procesu. Međutim, samo postojanje ovih arhiva omogućila je birokratska ambicija nekadašnje Securitate koja je u osnovi naručila ovu golemu (auto)biografsku “literature” opšteg nadzora. Krute činjenice nemoguće je odeliti od grozomorne fikcije.
Audicija je otvorena za umetnike, dizajnere, inženjere zvuka, filmske režisere i pisce koji se bave novijom istorijom. Oni su pozvani da odigraju ulogu u ovom filmu, uvereni da će to biti nacionalni blokbaster. Korice knjiga, posteri, zvučne instalacije, izložbene postavke, spomenici, sve su to rekviziti za ovu multimedijalnu fikciju. Rumunski novi talas je pod uticajem istih filmskih pravila doku-fikcije. Prikaz komunističkog iskustva oslanja se moćne negativne afekte: dramu, traumu, samoviktimizaciju, sve pod izgovorom objektivnosti i realizma.
Seriju predavanja “Mikropolitike” podržalo je DAZ, a program su omogućili Ministarstvo kulture Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Više BLOK-u na www.blok.hr, a o BMR-u na http://thebureauofmelodramaticresearch.blogspot.com/
(SEEcult.org)