• Search form

10.09.2022 | 13:23

Retrospektiva Raše Todosijevića u MSUV

Retrospektiva Raše Todosijevića u MSUV

Višedecenijska avangardna umetnička praksa Dragoljuba Raše Todosijevića predstavljena je retrospektivnom izložbom “Sutra je ponedeljak” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, koja obuhvata radove iz nekih od ključnih serija njegovog stvaralaštva i istorije konceptualne umetnosti na ovim prostorima i šire, tokom koje je, kako je istakla kustoskinja Sanja Kojić Mladenov na otvaranju 9. septembra, ostao autohton, nezavisan i slobodan umetnik, i pored svih izazova sa kojima se suočavao.

Retrospektiva Todosijevića u MSUV obuhvata radove iz serija kao što su: Dnevnik, Decision as Art (Odluka kao umetnost), Was Ist Kunst? (Šta je umetnost?), Gott Liebt die Serben (Bog voli Srbe), Fuxus Piano (Fuxus klavir)..., ukazujući na njegovo kontinuirano delovanje u polju društveno-politički angažovane umetnosti i preispitivanja standarda u umetničkim sistemima, nametnutih i opšteprihvaćenih načela, kao kriterijuma podložnih kritici i novom sagledavanju.

Iako jedan od međunarodno najviše izlaganih savremenih umetnika iz Srbije i regiona i dobitnik niza prestižnih nagrada, Todosijević smatra da je umetnička praksa koju je započeo krajem 60-ih i početkom 70-ih godina, delujući u okviru neformalne grupe šestoro umetnika okupljenih oko Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu, ostala do danas neprihvaćena, te da je to razlog i zašto su mnoge njegove kolege svojevremeno napustile tadašnju Srbiju i Jugoslaviju.

“Ta ‘nova umetnost’ - nazovite je kako hoćete - uvek je nailazila na animozitete, otpor, negodovanje, teranje šege… To je bio razlog zašto su se razbežali po svetu… Ja nisam, imam veliku ljubav ovde, ali to je bio glavni razlog. Nepristajanje na nove stvari”, rekao je Todosijević na otvaranju izložbe u MSUV, sa kojim nastavlja saradnju započetu učešćem u Paviljonu Srbije na 54. Bijenalu u Veneciji, kada je za izložbu “Svetlost i tama simbola” dobio prestižnu dobio UniKredit nagradu Venecije (UniCredit Venice Award), prvo i jedino internacionalno priznanje koje je neka izložba iz Srbije do sada dobila na toj najstarijoj međunarodnoj izložbi savremene umetnosti.

Todosijević je istakao da ga za Novi Sad vezuje i poseban sentiment u vezi sa izložbom u galeriji Tribine mladih, kada je sa kolegama pokušao da, osim u Beogradu, izlaže još negde.

“Kada se setim Novog Sada, uvek imam nekakvu malu, daleku sentimentalnu viziju prošlih dana, kada smo kao mladi ljudi pokušali da sem Beograda, okupljeni oko SCK-a, izlažemo još negde. Moram da pomenem Jerka Denegrija koji je nam je rekao da ima jedna mala galerija kod Katoličke porte, Tribina mladih, koja je spremna da izlaže naše radove. Jedna od prvih bila je izložba primarnog, elementarnog slikarstva.  To je bila mala galerija, ali ipak nam je dala zamah.... Taj sentiment ostao je u meni do danas“, rekao je Todosijević, napominjući kao posebno važno da su Tribinu mladih vodili momci koji nisu bazično bili slikari, već više prevodioci, bavili su se književnošću... “Ali refleks modernizma je i nama bio podsticaj. Posle je ta izložba otišla u Zagreb, Ljubljanu... Ali krenulo je, SKC, Tribina mladih, pa…”, naveo je Todosijević.

Kustoskinja Sanja Kojić Mladenov takođe je podsetila na vreme početka umetničke prakse Todosijevića, koje je označeno radikalnim otklonom od ideologije i prakse socijalističkog modernizma i dominantnih umetničkih formi, odnosno istraživanjem novih medija, poput akcija, performansa, video radova… Istovremeno su slične tendencije bile prisutne i na Tribini mladih u Novom Sadu, kao i u Subotici, povezane pritom sa umetničkim praksama u centrima širom bivše Jugoslavije, kao i na internacionalnoj sceni.

Ističući da je Todosijević kontinuirano prisutan na međunarodnim izložbama poslednjih decenija, te da je dobitnik više međunarodnih priznanja i da su mu radovi otkupljeni u prestižnim umetničkim institucijama, poput Tejt muzeja u Londonu i pariskog Bobura, ona je naglasila da izložba “Sutra je ponedeljak” ukazuje i na kontinuitet njegove prakse angažovane umetnosti. Naziv izložbe, kako je dodala, povezuje cinično-ironične tekstualne radove Todosijevića, koji beleže njegov umetnički rad od 90-ih naovamo, podstaknuti na neki način manipulacijama u medijima, širenjem dezinformacija i plasiranjem laži. Postavljena u dva odvojena prostora MSUV, izložba “Sutra je ponedeljak”, koja obuhvata i čuvenu Todosijevićevu “Edinburšku izjavu” o tome ko profitira u umetnosti, prilika je i za podsećanje na vrednosti koje su možda zaboravljene, dodala je Sanja Kojić Mladenov.

Direktorka MSUV Branislava Sekulić istakla je da je izložba Todosijevića, kao istinski velikog umetnika, koji je uvršten u preglede svetske savremene umetnosti i uvek aktuelan, prilika da se istakne značaj koji ima u razvoju savremene umetnosti.

Osim radova iz kolekcije MSUV, na izložbi su predstavljeni i radovi iz zbirki MSU u Beogradu, MSU Ars Aevi iz Sarajeva i Kulturnog centra Gradac u Raškoj, kojima je Branislava Sekulić posebno zahvalila.

Izložba “Sutra je ponedeljak” otvorena je Himnom Dragoljubu Todosijeviću u izvođenju ženskog vokalnog ansambla Res Miranda, u prisustvu publike koja je stigla i iz Beograda i drugih gradova.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SEEcult (@seecult)

U okviru izložbe, koju prati i katalog sa tekstovima Sanje Kojić Mladenov i istoričara umetnosti Mihe Colnera iz Ljubljane, biće održan razgovor istoričara umetnosti Ješe Denegrija sa Rašom Todosijevićem 15. septembra, a kasnije je planirano i vođenje umetnika Uroša Đurića kroz postavku.

Izložba je otvorena do 5. oktobra. Organizovana je u okviru programskog luka Kaleidoskop kulture projekta "Novi Sad – Evropska prestonica kulture" 2022. Pokrovitelj MSUV je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, a izložbu su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Fondacija Saša Marčeta, Beograd.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, crtez, 24.2.1998.
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r