• Search form

02.04.2009 | 14:57

Rendom Dens na BDF-u

Londonska plesna kompanija Rendom Dens (Random Dance), poznata po radikalnom približavanju novoj tehnologiji kroz uvođenje animacija, digitalnog filma, 3D arhitekture, električnog zvuka i virtuelnih igrača u koreografiju, predstaviće se 3. aprila u Sava centru u Beogradu delom “Entitet” svog osnivača Vejna Mekgregora (Wayne McGregor), stalnog koreografa londonskog Kraljevskog baleta, koja je završni deo njegovog triptiha o odnosu ljudskog mozga i kreativnog procesa uključenog u igru.

Rendom Dens na BDF-u

Londonska plesna kompanija Rendom Dens (Random Dance), poznata po radikalnom približavanju novoj tehnologiji kroz uvođenje animacija, digitalnog filma, 3D arhitekture, električnog zvuka i virtuelnih igrača u koreografiju, predstaviće se 3. aprila u Sava centru u Beogradu delom “Entitet” svog osnivača Vejna Mekgregora (Wayne McGregor), stalnog koreografa londonskog Kraljevskog baleta, koja je završni deo njegovog triptiha o odnosu ljudskog mozga i kreativnog procesa uključenog u igru.

Predstava “Entitet” ispituje odnos teorijskog rada i igre koja nastaje iz njega, a Mekgregor je osmislio koreografiju u saradnji sa plesačima, na muziku Džona Hopkinsa (Jon) i Džobija Talbota (Joby).

Široj publici poznat po osmišljavanju pokreta za filmove o Hariju Poteru, višestruko nagrađivani MekGregor je počeo da ispituje odnos ljudskog mozga i igre 2002. godine, predvođen naučnim timom neurologa.

Projekat je podržan stipendijom Odeljenja za ekspererimentalnu psihologiju na Univerzitetu Kembridž, a kao prvi rezultat tog istraživanja nastao je projekat "AtaXia" (2004), nazvan prema invalidnom psihičkom stanju. Delimično inspirisan bolesnikom koji je patio od ataksije, komad se bavio izučavanjem krhke veze između mozga i tela. Postavka "Amu"(2005), predstavljala je svojevrsnu meditaciju o funkciji i simbolici srca, na horsku partituru britanskog kompozitora ser Džona Tavenera, dok "Entitet" postavlja pitanje kako možemo koristiti telo da otkrijemo ko smo?

Rođen 1970. godine u Stokportu, MekGregor je prvi i jedini koreograf koji je stigao u Kraljevski balet iz sveta savremene igre.

Nakon studija na Univerzitetskom koledžu Breton Hola i u školi Hoze Limona u Njujorku, 1992. osnovao je kompaniju Rendom Dens i iste godine dobio angažman koreografa u londonskom teatru Plejs (The Place). Kompanija je delovala kao jedna od mnogih manjih trupa na britanskoj plesnoj sceni, a neočekivano se nametnula tokom 90-ih, pre svega zahvaljujući posebnosti MekGregorovog rada, neraskidivo povezanog sa savremenom tehnologijom.

MekGregor je počeo da koristi kompjuter u sedmoj godini, pa je bilo logično da unese sajber svet u koreografski rad.

Dobitnik je niza nagrada, među kojima su stipendija britanske Umetničke fondacije (1998), dve Time Out nagrade za izvanredno dostignuće (2001, 2003), dve nagrade Lorens Olivije (2004, 2007), Nacionalna plesna nagrada kritike za najbolju modernu koreografiju (2007) i najbolju klasičnu koreografiju (2008)...

Rendom Dens je stalna kompanija londonskog teatra Sadlers Vels, a važi za jednu od najvažnijih britanskih kuća moderne igre, zahvaljujući između ostalog i saradnji s vodećim multidisciplinarnim umetnicima, kojom je unapredila futurističku estetiku i povećala plesne mogućnosti.

MekGregorovi naslovi postali su i deo repertoara Baleta pariske Opere, kompanije Rambert, Baleta milanske Skale, Holandskog plesnog teatra, Štutgart baleta, Engleskog nacionalnog baleta, San Francisko baleta i londonskog Kraljevkog baleta.

I njegov televizijski i filmski opus je bogat, a uključuje i poznati naslov iz produkcije Vorner Brosa “Hari Poter i vatreni pehar”. Kao operski reditelj, debitovao je 2006. u milanskoj Skali, a iste godine režirao je i francuski hit mjuzikl "Kiriku" u Parizu.

BDF je svečano otvoren 1. aprila prvim gostovanjem Baleta Monte Karlo u Beogradu, koji obeležava sto godina postojanja, a publika u punom Sava centru, čijom je brojnošću bio oduševljen i umetnički direktor te baletske kuće Žan-Kristof Majo (Jean-Christophe Maillot), dugo je ispraćala aplauzom internacionalni ansambl iz Monaka, posebno oduševljena novim Majoovim delom “Altro Kanto II”.

Majo se i sam pridružio na bini umetnicima, a uoči otvaranja šestog BDF-a rekao je da je počastvovan što nastupaju pred tako mnogobrojnom publikom i pohvalio celokupan program, koji do 15. aprila obuhvata još sedam predstava cenjenih kompanija i koreografa iz Švedske, Holandije, Nemačke, Brazila, Velike Britanije i Francuske.

Iako je najpre bila najavljena u programu predstava “Altro Kanto II”, redosled je promenjen, pa je publika u Sava centru najpre videla “Pejzaž”, na muziku Džona Adamsa (John), koji je Majo posvetio svom ocu, slikaru i dizajneru. Njegovo novo, i kako je sam priznao za sada omiljeno delo - “Altro Kanto II”, čija je međunarodna premijera u Beogradu, publika BDF-a ispratila je burnim i dugim aplauzom, uz zvižduke, povike i pozive umetnicima da izađu još koji put na poklon.

Baveći se time ko smo i ko bismo mogli biti, kako je to definisao sam koreograf, “Altro Kanto II” je apstraktna predstava senke i igre na muziku Bertrana Majoa (Bertrand Maillot). Osim plesnog, “Altro Kanto II” je i vizuelni događaj, zahvaljujući minimalizmu i geometriji boja, u savršenom skladu sa igrom i dizajnom svetla (Dominique Drillot).

Među atrakcijama šestog BDF-a je i predstava “Odskok” poznate holandske koreografkinje Koni Jansen, koja će biti izvedena 5. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Jedine dve predstave šestog BDF-a koje nisu iz Evrope dolaze iz Brazila - plesna kompanija Sociedade Masculina iz Sao Paola, koja okuplja isključivo muške igrače, predstaviće se radom popularnih koreografa Enrikea Rodovalja (Između tela i plave boje) i Andonisa Fonjadakisa (Palpable) 7. aprila u Ateljeu 212, dok će 9. aprila u Sava centru nastupiti najznačajnija baletska kompanija Južne Amerike, Balet Sao Paola, koji često gostuje na prestižnim svetskim scenama i festivalima.

Publika BDF-a videće 11. aprila u Ateljeu 212 i “Don Q”, jedinstvenu plesnu postavku Štutgart Baleta i Štutgart Teaterhausa, koja angažuje dve plesne generacije.

Među učesnicima BDF-a je i Emanuel Gat, jedan od najboljih igrača, ali i najtalentovanijih koreografa - predstavnika savremene izraelske plesne škole, koji je osnovao kompaniju Emanuel Gat Dance u francuskom gradu Istru, a publici BDF-a predstaviće 13. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu postavkom “Zimsko putovanje” i “Posvećenje proleća”, koje su mu donele prestižnu nagradu Besi u Njujorku, ali i prvi angažman s Baletom pariske Opere, za koji kreira celovečernju predstavu.

Sam kraj BDF-a obeležiće, nakon uspešnog nastupa na četvrtom izdanju tog festivala, povratak Kulberg baleta na scenu Sava centra, postavkama Johana Ingera “Prazna kuća” i “Lutajući ludak”.

Oba naslova, koja će biti izvedena 15. aprila, postala su prethodnih sezona nezaobilazan repertoar ne samo Kulberg baleta, već i mnogih važnih baletskih kompanija širom sveta, pre svega zbog potpuno novog rečnika kojim Inger vešto postavlja savremene plesne standarde.

BDF je osnovan na inicijativu Međunarodnog saveta za igru CID UNESCO iz Pariza, a dobitnik je nagrada Evropske inicijative i Fonda “Jelena Šantić” (2006), kao i priznanja UNESCO-a u vidu titule vodećeg plesnog projekta u regionu jugoistočne Evrope (2006). Takođe, primljen je u Svetsku plesnu alijansu 2007. godine.

Sajt BDF je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.