• Search form

08.04.2016 | 17:05

Rafajlović i Joksimović - DVA

Rafajlović i Joksimović - DVA

Umetnici Aleksandar Rafajlović i Zdravko Joksimović, dugogodišnji prijatelji i saradnici, predstaviće se zajedničkom izložbom u Muzeju Zepter u Beogradu koja je rezultat nove potrage za sličnostima i vezama njihovih umetničkih praksi.

Deset godina nakon izložbe “JEDAN JEDAN” u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku, na kojoj su predstavili 19 “uparenih” radova, Rafajlović i Joksimović predstaviće se 14. aprila izložbom “JEDAN JEDAN DVA” u Muzeju Zepter, na kojoj će biti i nekih od radova sa prve postavke.

Rafajlović i Joksimović upoznali su se pre više od 20 godina - u doba kada se retko stiču novi prijatelji, a još ređe oni koji će postati veoma važni u druženju i pričama o umetnosti. Joksimović je jednoga dana poželeo da izlažu zajedno. Rafajlović je takođe bio za zajedničku izložbu, ali je tražio prave razloge za taj posao.

Tokom letnje sezone uličnog portretiste, u Portugalu, shvatio je da postoji šest-sedam njihovih radova koji imaju dovoljno čvrste veze da zbog sličnih ideja ili materijalizacije budu jedan pored drugog i da im se tako, sem osnovnog razloga postojanja, doda zajedničko dejstvo. Tako je na povratku u Beograd predložio da nađu radove koji imaju neku vezu i da ih izlože kao parove. Imao je i predlog za naziv izložbe “JEDAN JEDAN”, što je trebalo da objasni da su zajedno radovi koji imaju nešto zajedničko - jedan Joksimovićev, a jedan njegov.

Kada su pregledali radove, videli su da ima mnogo dodirnih tačaka i veza među njima, iako nisu namerno pravljene.

Nisu hteli nove radove, već su našli 16 parova. Napravili su prezentaciju za CD sa reprodukcijama i tekstom Jerka Denegrija o nihovom radu i slali ga galerijama po Srbiji misleći da će izložbu prošetati od galerije do galerija. Kako su naveli, prošli su nekoliko konkursa, ali u nedostatku novca, od putujućeg cirkusa nije bilo ništa. Do izložbe je došlo samo u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” krajem 2005. godine, što je, kako ističu, bilo fantastično iskustvo.


     JEDAN JEDAN DVA

Posle strpljivog rada na postavci, gde su na licu mesta reagovali na prostor, ostavili su 19 parova, 19 veza koje su tek u galerijskom prostoru proradile. Neke veze su bile veoma direktne, lako vidljive, neke tajnovite, neke sofisticirane, a jedna je - od svoje uloge da poveže dva različita rada, pristupa ili mišljenja, prerasla u sam rad. jer su radovi postavljeni jedan pored drugog postali zajedničko delo.

Prošlo je više od deset godina tokom kojih su nastali novi radovi. Rafajlović i Joksimović napravili su novu potragu i pronašli nove važne veze

Istoričarka umetnosti dr Maja Stanković navela je u predgovoru kataloga da se tačke njihovog susretanja prepoznaju u određenom motivu, boji, formi, temi, materijalu, osećanju ili načinu mišljenja. Čine ih fragmenti stvarnosti, svakodnevnog iskustva i predmeta koji su izdvojeni, izabrani, zabeleženi ili kombinovani u artificijelne forme, pa bi se moglo reći da predstavljaju simptomatološku kartu savremenog života.

“Ukazujući na simptome i fantazme od kojih je izgrađena naša realnost, oni, zapravo, ocrtavaju i dijagnosifikuju ‘stanje stvari’ ili ‘stanje duha’, zatečeno stanje ili ‘stanje na terenu’, odnosno ono stanje u kojem se mi sami nalazimo”, navela je Maja Stanković, koja će otvoriti izložbuJEDAN JEDAN DVA”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r