• Search form

26.05.2011 | 16:08

Radionica Bogdanova u Dahu

Dah Teatar poziva zainteresovane na radionice koje će biti održane u okviru festivala “Prenošenje plamena”, koji organizuje povodom svoje 20-godišnjice, a okupiće neke od najznačajnijih umetnika današnjice različitih generacija.

Pozorišnu radionicu od 20. do 24. juna u Dah teatru održaće Genadi Bogdanov, direktni nastavljač tradicije Mejerholjda, koji će predstaviti sistem biomehanike - jedno od najvećih dostignuća u teatru XX veka.

Radionica Bogdanova u Dahu

Dah Teatar poziva zainteresovane na radionice koje će biti održane u okviru festivala “Prenošenje plamena”, koji organizuje povodom svoje 20-godišnjice, a okupiće neke od najznačajnijih umetnika današnjice različitih generacija.

Pozorišnu radionicu od 20. do 24. juna u Dah teatru održaće Genadi Bogdanov, direktni nastavljač tradicije Mejerholjda, koji će predstaviti sistem biomehanike - jedno od najvećih dostignuća u teatru XX veka.

Bogdanov će predstaviti na radionici sistem biomehanike, nastao 20-ih godina XX veka u Rusiji, pod uticajem nemačkog ekspresionizma, italijanskog futurizma i ruske klasične škole.

Kao učenik Nikolaja Kustova, glumca teatra Mejerholjda, Bogdanov je organizovao moskovsku školu pozorišne biomehanike. Njegov zanat baziran je na originalnim ili "klasičnim" etidama Mejerholjda u cilju razvitka psiho-fizičkog aparata glumca.

Kao glumac, Bogdanov je učestvovao u video projektu "Teatar Mejerholjda i biomehanika", 1995 - 1997, a kao režiser, postavio je brojne predstave na principima biomehanike.

Od 1991. godine, kada je završeno ponovno razmatranje i sređivanje teoretskih gledišta i izdat praktični vodič biomehanike, namenjen širim pozorišnim krugovima, Bogdanov istovremeno predaje na univerzitetima i drži master-klasove svuda u svetu.

Zadatak koji je postavio Bogdanov je vratiti glumcu njegovo telo, njegove fizičke sposobnosti i njegovo osećanje pozorišta, kao trosmernu ili pak četvorosmernu umetnost.

Za učešće na radionici u okviru festivala “Prenošenje plamena” potrebno je popuniti aplikaciju na sajtu Dah teatra (www.dahteatarcentar.com).

Besplatne radionice tokom festivala Dah teatra održaće Jill Greenhalgh i Elizabeth Carilin Metz (gluma), te Daniel Benks i Adam McKinny (hip hop radionica).

Radionicu namenjenu prvenstveno glumcima, rediteljima i plesačima, održaće od 20. do 25. juna i Rena Mirecka, ključna ličnost u teatarskim i parateatarskim eksperimentima Ježija Grotovskog od 1959. do 1982. godine.

Mirecka od 1982. radi na ličnom psihološkom i spiritualnom teatarskom izrazu, a od 1993. vodi Pozorišni centar na Sardiniji. U Beogradu će držati radionicu “Karavan Sunca” koja obuhvata fizičke treninge i treninge za vokalnu i instrumentalnu interpretaciju, istraživanja na području različitih čitanja teksta, razne forme kreativnog izražavanja i prevazilaženja okvira percepcije.

Festival i konferencija “Prenošenje plamena” Dah teatra obuhvata od 11. do 18. juna, pored predstava proslavljenih pozorišnih trupa, i debate, radionice i razgovore sa umetnicima, kao i premijeru predstave Dah Teatra “Nežno, nežno, nežnije”.

Projektom “Prenošenje plamena”, Dah Teatar će omogućiti predavanje znanja u oblasti pozorišne umetnosti i susret generacija, istaći važnost trajanja i kontinuiteta u kulturi jedne zemlje, te naglasiti kako znanje u pozorišnoj umetnost,i koje postoji samo u trenutku dok se izvodi, može da bude zabeleženo, preneto drugome i sačuvano za budućnost.

Iz generacije velikih pozorišnih majstora svetske scene pozvani su: Eugenio Barba i Odin Teatar (Danska), Peter Schuman i Bread and Puppet Teatar (SAD), Jill Greenghalgh (Vels), Rena Mirecka (Poljska) i Genadij Bogdanov (Rusija), kao umetnici i trupe koji su obeležili 20. vek radom i čije delovanje traje i u 21. veku.

Neki od njih gostovali su i na BITEF-u, što predstavlja značajnu vezu između tog festivala koji traje već nekoliko decenija i delovanja samog DAH Teatra.

Druga generacija pozvanih umetnika je generacija kojoj po radu i delovanju pripada i DAH Teatar. To su trupe i umetnici koji se svojim delovanjem nastavljaju na pozorišne “mastere” i predstavljaju most između njih i generacija koje dolaze. Oni takođe predstavljaju značajnu pojavu na današnjoj svetskoj teatarskoj sceni i inovativnim radom otvaraju nove mogućnosti u toj umetničkoj oblasti.

Među njima su Teatar Labor (Nemačka), Teatret OM (Danska), Violeta Luna (Meksiko), Plavo pozorište (Srbija), Tricklok Theatre (SAD), projekat Brazil (Brazil) i 7 Stages Theatre (SAD).

Treću generaciju predstavljaju umetnici i trupe koji na direktan ili indirektan način predstavljaju generaciju koja se nastavlja na generaciju DAH Teatra, a već je prisutna na svetskoj teatarskoj sceni, otvorena je za eksperiment i teatarski ekces, a to su: Artšpot Production (SAD), Prodigal Theatre (UK), Fragment Teatar (Švajcarska).

Pored prezentacije predstava pozvanih umetnika i trupa, drugi važan segment festivala je program nazvan “Konverzacije”, koji podrazumeva razgovor umetnika koji pripadaju generaciji pozorišnih “mastera” i vodećih domaćih umetnika i teoretičara.

Treći segment su sedmodnevne radionice koji će voditi Rena Mirecka i Bogdanov.

Četvrti segment festivala DAH Teatra predstavljaju prezentacije projekata koji se bave teatrom i društvenim pojavama: teatar i aktivizam, teatar i izgradnja mira, teatar i duhovne discipline, teatar i socijalne promene... U formi prezentacija, filmova, promocija knjiga, govoriće se o efektivnosti teatra u drugim oblastima.

Festival, konferencija i prezentacije trajaće od 11. do 19. juna, a radionice od 20. do 26. juna.

Sajt Dah teatra je www.dahteatarcentar.com, a na njemu se nalazi i formular za prijavljivanje za radionice koje će biti održane u okviru projekta “Prenošenje plamena” (rok je do 1. maja).

Program festivala i konferencije “Prenošenje plamena” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r