Preminuo Kolakovski
Vodeći poljski filozof i bivši disident Lešek Kolakovski (Leszek Kolakowski), publicista, pisac i satiričar, preminuo je 17. jula u bolnici u 82. godini. Kolakovski je preminuo u bolnici u Oksfordu, gde je živeo od kada je napustio komunističku Poljsku 1968. godine, a povodom njegove smrti, koju je objavilo i poljsko Ministarstvo kulture, minut ćutanja održali su poslanici poljskog parlamenta. Predsedavajući parlamenta Bronislav Komorovski rekao je da je Kolakovski bio čovek koji je dao veliki doprinos slobodnoj i demokratskoj Poljskoj, preneli su mediji u Varšavi.
Vodeći poljski filozof i bivši disident Lešek Kolakovski (Leszek Kolakowski), publicista, pisac i satiričar, preminuo je 17. jula u bolnici u 82. godini.
Kolakovski je preminuo u bolnici u Oksfordu, gde je živeo od kada je napustio komunističku Poljsku 1968. godine, a povodom njegove smrti, koju je objavilo i poljsko Ministarstvo kulture, minut ćutanja održali su poslanici poljskog parlamenta.
Predsedavajući parlamenta Bronislav Komorovski rekao je da je Kolakovski bio čovek koji je dao veliki doprinos slobodnoj i demokratskoj Poljskoj, preneli su mediji u Varšavi.
Nakon što se pobunio protiv marksističke ideologije, Kolakovski je od kraja 60-ih živeo u egzilu, a njegova dela bila su ilegalna u Poljskoj i mogla su se naći samo u nezvaničnim, samizdat izdanjima.
Prvi njegov tekst koji su zaplenili cenzori i prvi koji je čitan “na crno” bio je manifest “Šta je socijalizam?” iz 1956. godine, koji je napisao za magazin “Po prostu”.
Rođen 1927. godine u Radomu, Kolakovski je započeo karijeru kao marksista u posleratnoj Poljskoj, ali je ubrzo postao svestan mana komunističkog sistema, a zbog poziva na demokratskiju verziju socijalizma, koji su ga doveli u sukob sa vlastima, bio je primoran da emigrira na Zapad.
Međunarodni ugled stekao je delom “Glavni pravci marksizma” iz 1978. godine, hronikom korena, razvoja i pada filozofije Karla Marksa.
Prema mišljenju Kolakovskog, okrutnost staljinizma bila je logična posledica Marksove misli.
Kolakovski je posebno bio zainteresovan za istoriju filozofije, naročito liberalizma 18. veka, kao i za filozofiju kulture i religije.
Njegov esej "Teze o nadi i beznađu" u pariskom listu "Kultura" postao je antikomunistički manifest opozicije u Poljskoj i okupljanja intelektualaca i drugih protivnika režima u Komitetu za odbranu radnika.
Kolakovski je iz Britanije podržavao pokret Solidarnost, koji je konačno i zbacio komunistički režim u Poljskoj 1989.
Nakon pada komunizma, Kolakovski je rehabilitovan, a 1996. godine snimio je serijal o filozofiji kulture za poljsku televiziju, koji je kasnije objavljen i u štampanom izdanju.
Osim filozofskih, pisao je i književne tekstove, označene kao “filozofske priče”, kao što je knjiga “13 bajki iz kraljevine Lajlonije za velike i male” i “Razgovori sa đavolom”.
(SEEcult.org)