Preminuo Gordan Mihić
Istaknuti filmski scenarista i dramski pisac Gordan Mihić, zaslužan za neke od kultnih filmova srpske i jugoslovenske kinematografije, preminuo je u 81. godini, objavila je njegova porodica.
Mihić je preminuo 11. avgusta posle iznenadne bolesti, a sahranjen je u najužem krugu porodice na groblju manastira Rajinovac, objavila je na Tviteru njegova ćerka, glumica Ivana Mihić. Podsećajući na njegovo delo, istakla je da je pre svega bio "najbolji suprug i otac". "Ponosne što su bile njegove", napisala je Ivana Mihić u svoje i ime svoje majke Vere Čukić, takođe poznate glumice.
Сахрањен је у најужем кругу породице на гробљу манастира Рајиновац уз благослов Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја.
Поносне што су биле његове,
Супруга Вера и ћерка Ивана pic.twitter.com/JPNECNWBeq— Ivana Mihic (@Ivana_Mihic) August 12, 2019
Među filmovima i TV serijama za koje je Mihić pisao scenario su: "Kad budem mrtav i beo", "Vrane", "Kamiondžije", "Čuvar plaže u zimskom periodu", "Povratak otpisanih", "Leptirov oblak", “Pas koji je voleo vozove", "Mala noćna muzika", "Došlo doba da se ljubav proba", "Balkan ekspres", "Jaguarov skok", "Varljivo leto '68", "Sivi dom", "Dom za vešanje", "Zaboravljeni", "Tango argentino", "Otvorena vrata", "Gore dole", "Crna mačka beli mačor", "Ona voli Zvezdu", "Vojna akademija", "Nemanjići"...
Bio je i profesor na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na kojem je predavao filmski scenario.
Dobitnik je niza nagrada i priznanja, među kojima su četiri prve nagrade na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji (Osvajanje slobode, Balkan ekspres, Srećna nova `49. i Crna mačka, beli mačor), te Zlatna arena u Puli (Srećna nova '49), Zlatni pečat Jugoslovenske kinoteke, Kristalna prizma za sveukupan doprinos domaćem filmu…
Prilikom uručenja Zlatnog pečata 2013. godine, Mihić je istakao da u svim velikim porodicama postoji neko iz koga su svi potekli, a u filmu je za njega to Jugoslovenska kinoteka, kao neka vrsta majke, ili bake.
“Mojoj generaciji Kinoteka je bila jedina učionica”, rekao je tada Mihić, dodajući da je, zahvaljujući Jugoslovenskoj kinoteci, učio od takvih velikana kao što su Vitorio de Sika, Džon Ford, Akira Kurosava, Luis Bunjuel...
*Foto: Twitter (@Ivana_Mihic)
(SEEcult.org)