Preminuo Florijan Šnajder
Nemački muzičar Florijan Šnajder (Florian Schneider), suosnivač uticajne elektro-pop grupe Kraftwerk, preminuo je u 73. godini od kancera.
Vest o smrti Šnajdera potvrdio je Gardijanu jedan od njegovih saradnika, koji je naveo da je to bilo pre nedelju dana, a sahrana je održana u najužem krugu.
Kraftwerk, Helsinki, foto: Raph_PH, CC BY 2.0
Rođen 1947. godine, Šnajder je sin Pola Šnajdera-Esbelena, istaknutog arhitekte koji je dizajnirao aerodrom u Kelnu. Dok je studirao u Dizeldorfu, svirao je u različitim grupama, delujući na eksperimentalnoj rok sceni koja je u britanskim medijima nazvana “krautrok”. Najpre je formirao grupu Organisation sa Ralfom Huterom (Ralph Hutter), sa kojim je 1970. godine osnovao i Kraftwerk.
Šnajder je svirao, flautu, violinu i gitaru, koje je uglavnom pretvarao u elektronski zvuk. Flauta ga nije zadovoljavala, jer je smatrao da ima ograničenja. Zato je kupio mikrofon, zvučnike, potom sintisajzer.
Posle eksperimentalnih albuma (Kraftwerk, 1971, Kraftwerk 2, 1972. i Ralf und Florian, 1973), grupa je napravila proboj albumom “Autobahn” 1974. godine i 22-minutnom naslovnom pesmom, koja je postala svetski hit, afirmišući upotrebu sintisajzera i elektronike. Usledili su “Radio-Activity” (1975), “Trans-Europe Express” (1977), “The Man-Machine” (1978) i “Computer World” (1981).
Opisivali su svoju muziku kao “industrijski folk” (industrielle volksmusik), odnosno kao “folk muziku fabrika”, kako je svojevremeno preveo njihovo objašnjenje Dejvid Bouvi (David Bowie).
Šnajder je radio na svim albumima Kraftwerka, uključujući “The Man-Machine”, sa njihovim najvećim hitom “The Model”.
Poslednji album “Tour De France Soundtracks” objavili su 2003. godine, nastavivši turneje na kojima su priređivali zvučno-vizuelne spektakle. Takav je bio i njihov nastup na stadionu Tašmajdan u Beogradu u junu 2005. godine, kada su gostovali povodom promocije duplog koncertnog albuma “Minimum Maximum”, a završili su dvoipočasovni koncert posle tri bisa.
Šnajder je napustio grupu 2008. bez objašnjenja, a od tada je uglavnom povučeno i živeo.
Huter je kasnije izjavio da je Šnajder godinama ranije radio na drugim projektima, te da već duže vreme nije bio zaista angažovan u radu Kreftwerka.
*Naslovna fotografija: Daniele Dalledonne, CC BY-SA 2.0
(SEEcult.org)