Predloženi novi kandidati za članove NSK
Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije potvrdio je 1. jula novu Zbirnu listu kandidata za članove Nacionalnog saveta za kulturu (NSK) na kojoj nema imena koja su u februaru izazvala revolt umetničkih udruženja, pa je parlament tada izabrao samo šest od ukupno 19 članova NSK.
Na predlog umetničkih udruženja na novoj Zbirnoj listi za četiri upražnjena mesta u NSK našli su se Duško Paunković (književno stvaralaštvo i prevodilaštvo), koji je i sada član tog tela, zatim Bojan Kovačević (likovne umetnosti, primenjene umetnosti, vizuelne umetnosti, dizajn i arhitektura), Ivan Brkljačić (muzičko stvaralastvo - kompozitori, izvođači) i Goran Marković (pozorišne umetnosti, filmske umetnosti i umetničke igre).
Postupak predlaganja organizovao je Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja (KOO) koji je u međuvremenu takođe promenio sastav, pa se sada na listi kandidata nisu našli ranije sporni kandidati, kao što su Živorad Ajdačić – predložen za književno stvaralaštvo i prevodilaštvo, te Dušan Rusalić – bivši predsednik KOO, koji je bio predložen za oblast likovne umetnosti, primenjene umetnosti, vizuelne umetnosti, dizajna i arhitekture.
Za oblast zaštite kulturnog nasleđa - na predlog Srpskog arheološkog društva oblasti kandidat je ostao dr Adam Crnobrnja.
Iz reda zaposlenih u ustanovama kulture predloženi su dr Dragana Kovačić i Vesna Bašić - na predlog Narodnog muzeja u Beogradu, Dejan Kolarov i Nela Mihailović - na predlog Narodnog pozorišta u Beogradu, dr Dobrila Begenišić - na predlog Narodne biblioteke Srbije i Maja Erdeljanin i dr Vladimir Kolarić na predlog ZAPROKUL-a.
Na predlog Saveta univerziteta umetnosti kandidat je mr Olivera Stojadinović, a na predlog Konferencije univerziteta Srbije prof. dr Čedomir Vasić.
Kandidati nacionalnih saveta nacionalnih manjina su Andraš Urban, Dragomir Zupanc, Miroslav Benka i Naka Nikšić.
Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje konstatovao je da je Zbirna lista kandidata za članove NSK, koju je sastavilo Ministarstvo kulture i informisanja na osnovu predloga ovlašćenih predlagača, podneta u skladu sa Zakonom o kulturi, pa je upućena Skupštini na razmatranje i odlučivanje.
Odbor je i u februaru konstatovao isto, uprkos protivljenju umetničkih udruženja, ali je parlament potom izabrao samo šest od ukupno 19 članova NSK, a procedura za izbor ostalih 13 je ponovljena.
Na sednici parlamenta održanoj 14. februara izabrana su četiri kandidata koja je predložila Vlada Srbije, uz dva koji su predlog Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
Na predlog Vlade Srbije izabrani akademik Dušan Kovačević, koji je član i dosadašnjeg sastava NSK, te dr likovnih umetnosti Nikola Šuica, profesor opšte istorije Đorđe Đurić i kompozitor Svetislav Božić. Na predlog SANU izabrani su akademik Tibor Varadi i dopisni član SANU Miodrag Marković.
Predstavnici reprezentativnih umetničkih udruženja, koja su ovlašćeni predlagači kandidata za članove NSK, pozvali su prethodno poslanike da ne glasaju za kandidate koji su se u njihovo ime našli na Zbirnoj listi, jer je utvrđena kršenjem procedure predviđene Zakonom o kulturi.
Prvobitna Zbirna lista kandidata za novi sastav NSK sadržala je ukupno 29 imena, nakon što je Odbor za kulturu i informisanje 13. februara izbrisao ime Vojislava Brajovića, predsednika Udruženja dramskih umetnika Srbije, koji je još pre deset meseci odlučio da povuče kandidaturu u znak protesta upravo zbog kršenja zakonske procedure.
Sadašnjem sastavu NSK, inače, istekao je mandat još u maju 2016, a te godine mu je izmenama i dopunama Zakona o kulturi promenjen delimično i status, uključujući pravo da učestvuje u izradi strategije razvoja kulture.
U prvi saziv NSK, koji je izabran 25. maja 2011. godine na mandat od pet godina, ušli su: Mileta Prodanović, Vesna Injac Malbaša (1960-2015), Milica Todorović, Dušan Kovačević, Marina Nešković, Duško Paunković, Aleksandar Denić, Slobodan Vujović, Dušan Otašević, Miro Vuksanović, Egon Savin, Gordana Komad Arsenijević, Karolj Viček, Muhedin Fijuljanin, Goran Paskaljević, Isidora Žebeljan, Miroslav Mogorović, Ivana Stefanović i Žarko Dragojević.
(SEEcult.org)