• Search form

16.01.2013 | 16:15

Povlačenje pod pritiskom

Povlačenje pod pritiskom

Zagrebačko pozorište Gavela povuklo je plakat za najnoviju predstavu “Fine mrtve djevojke” koju je, prema tekstu Mate Matišića, režirao Dalibor Matanić, autor istoimenog bioskopskog hita, a razlog je, kako je zvanično saopšteno, “neviđeni pritisak, podstaknut od strane jedne udruge, koja preko svojih internet stranica poziva na masovni protest”.

Reč je o verskom udruženju Vigilare i kampanji koja je preko pojedinih medija i društvenih mreža vođena proteklih dana protiv plakata za predstavu koja kroz ljubavnu priču dve devojke prikazuje lice i naličje današnjeg hrvatskog društva.

Vernicima je zasmetalo to što, kako su naveli, plakat prikazuje Gospu u lezbijskom zagrljaju.

Prema navodima Gradskog kazališta Gavella, pritisak nije vršen samo na taj teatar, već i na sa institucije koje su povezane sa njim, kao i na saradnike i sponzore, što je upravu navelo da donese odluku da sporni plakat povuče iz upotrebe.

“Skretanje pažnje sa pozorišne predstave, koja je svojim kvalitetom već osigurala interes ogromnog broja pozorišnih poklonika, kao i naišla na odlične kritike najvećeg dela stručne javnosti, na sredstvo oglašavanja predstave nije dobrodošlo nikome, a najmanje pozorištu”, naveo je u saopštenju upravnik Gavelle Darko Stazić.

Prema njegovim rečima, namera tog teatra nije bila da povredi bilo koga, zbog čega se svima onima koji su se osetili uvređenima javno izvinjava u ime pozorišta Gavella i u lično ime.

“Iskreno se nadam da će svi oni koji su poslali svoju poruku nezadovoljstva plakatom, pogledati predstavu i osobno se uveriti u plemenitost poruka koje prenosi, kao i u njen pozorišni kvalitet. Zahvaljujemo svima onima koji su nam u raspravama na portalima i društvenim mrežama pružili podršku tokom kampanje koja se vodila, i za koju se nadam da će ovime završiti”, naveo je Stazić.

Pojedini mediji naveli su da iza svega stoji gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, na šta upućuje i saopštenje Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, prema kojem je iz njegovog kabineta naloženo da se plakati za predstavu “Fine mrtve djevojke” brzo uklone sa svih javnih površina.

Gradski ured je izrazio i žaljenje što je teatar Gavela, kako je navedeno, nepromišljenim činom povrijedio osećanja vernika.

Povodom plakata za predstavu “Fine mrtve djevojke”, koja je premijerno izvedena 11. januara - deset godina nakon istoimenog filma, na portalu bitno.net upućen je poziv svima da upute Gaveli prigovor, dok je na Fejsbuku pokrenuta grupa podrške plakatu, koji je rad Studija Cuculić.

Predstava “Fine mrtve djevojke” priča je o dve studentkinje, zaljubljene lezbijke, koje unajmljuju stan u kući pored zagrebačkog Zapadnog kolodvora, želeći da osiguraju sebi miran kutak i privatnost. Priča počinje kao melodrama, a postepeno se pretvara u tragediju.

“Fine mrtve djevojke”, kako je navela Gavella u najavi te predstave, ukazuju se i deset godina nakon premijere filma kao još uvek tačna dijagnoza lica i naličja "hrvatskog danas", s mnogim njegovim (našim) "-fobijama", "-ginijama", i "-izmima".

Problemi na koje su Matišić i Matanić upozoravali pre deset godina i dalje su tu - od malograđanskog licemjerja i dvostrukog morala, do šovinizma i homofobije.

Matišić je jedan od najznačajnijih savremenih hrvatskih dramatičara, a Matanić je imao iskustvo rada u teatru i u riječkom HNK Ivana pl. Zajca, gde je režirao predstavu "Sjajno mjesto za nesreću" Damira Karakaša i Nine Mitrović.

Sajt Gradskog kazalista Gavella je www.gavella.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r