Povedite dete u pozorište!
ASITEŽ nacionalni centar Srbije – Udruženje za razvoj pozorišta za decu i mlade, poziva sve, povodom Svetskog dana pozorišta za decu, 20. marta, da povedu najmlađe u pozorište, odaberu predstavu koja odgovara njihovom uzrastu i pripreme ih na poseban doživljaj. Svetski dan pozorišta za decu moguće je iskoristiti i kao povod za samostalno organizovanje pozorišnog događaja u školi, biblioteci… ali pre svega za razgovor sa decom i mladima, ističe ASITEŽ.
Povodom nedavnog incidenta tokom predstave “Antigona” u Novom Sadu, koju su mladi gledaoci prekinuli neprimerenim ponašanjem, predsednica ASITEŽ-a Srbije i članica Izvršnog odbora svetske Asocijacije pozorišta za decu i mlade Diana Kržanić Tepavac navela je da taj događaj pokazuje sliku pozorišne (ne)kulture mladih koja teško da može da ostavi bilo koga ravnodušnim, ali i da je zamka tražiti krivca.
“Mnogo je toga na klimavim nogama i svi treba da učestvujemo u traženju rešenja. Ovde se radi o opštem stavu, odnosu prema kulturi, posebno odnosu prema kulturi dece i mladih i kuturnim sadržajima kreiranim specijalno za njih. Reč je o uzrocima i posledicama jednog dugo prisutnog stava da ima prečih stvari od pitanja kulture i obrazovanja mladih koje valja rešavati.
Time što se ovaj stav prepoznao i priznao u javnosti, zaustavljeno je bilo kakvo dalje delovanje. To je začarani krug više godina zapostavljanih, nagomilavanih i nerešavanih problema obrazovno - kulturno - vaspitnog sistema. Ili bolje, nedostatka sistemskih rešenja, nemogućnosti dugoročnih planiranja, izostanak strategija razvoja, kulture kontinuiteta i konkretne podrške sadejstvu različitih resora i sektora”, upozorila je Diana Kržanić Tepavac.
Povodom Svetskog dana pozorišta za decu, predsednica međunarodnog ASITEŽ-a Ivet Hardi (Yvette Hardie) podsetila je na izjavu Nelsona Mendele: "Mi smatramo i zalažemo se za ideju da osim što je deci potrebno da se o njima staramo, ona imaju i rođenjem stečeno pravo da budu šta god požele, a to mogu da postignu samo ako im damo prostora da sanjaju i da ižive svoje snove".
“Kao pozorišni umetnici koji stvaraju prostore za snove, da li prilazimo našoj publici sa podjednakim poštovanjem, razigranošću, verom u njihove sposobnosti i humorom koje je on pokazivao? I uopšte, da li smo sigurni da je deci - SVOJ deci bez obzira na klasu, rasu, jezik ili bilo koji drugi faktor - dato dosta i dovoljno dobrih prostora za snove?”, upitala je Ivet Hardi.
Podsećajući da je pre 25 godine usvojena Deklaracija o pravima deteta, Ivet Hardi je istakla da je to najkompletnije saopštenje o dečjim pravima i najšire priznat međunarodni ugovor o ljudskim pravima u istoriji. Ipak, iako su mnoge nacije potpisale taj ugovor, pitanje je koliko njih ga shvata ozbiljno i razume član 31 o pravu deteta na "odmor i slobodno vreme, na učešće u igri i rekreativnim aktivnostima koje odgovaraju uzrastu deteta, i na slobodno učešće u kulturnom životu i umetnosti".
“Ali ovo nije samo odgovornost naših država. To je i u našoj moći. 20. marta, na Svetski dan pozorišta za decu i mlade, ASSITEJ poziva sve da se pridruže našoj akciji koja je već u toku – ‘Povedite dete u pozorište danas’. Vi ste ti koji možete da promenite nešto u životima dece i mladih iz vašeg okruženja. Dajte im prostora da sanjaju, odvedite ih u pozorište, ili dovedite pozorište do njih, ali svakako pomozite da se magični susret dogodi!”, poručila je Ivet Hardi, podsećajući da je Mendela govorio i da će istorija o nama suditi prema onome koliko smo uspeli da poboljšamo svakodnevni život dece.
(SEEcult.org)