• Search form

10.05.2023 | 23:58

Potresan i poučan početak 16. Beldocsa

Potresan i poučan početak 16. Beldocsa

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs počeo je 10. maja  odavanjem pošte žrtvama nedavnih tragičnih događaja u Beogradu i Mladenovcu i potresnim filmom Mladena Kovačevića “Još jedno proleće” o epidemiji variole vere (velikih boginja) u Jugoslaviji 1972. godine. Publika 16. Beldocsa u Domu omladine snažno je pozdravila ekipu Kovačevićevog filma, a posebno naratora i protagonistu doktora Zorana Radovanovića, čuvenog epidemiologa na čijem je iskustvu u borbi protiv variole vere scenario i zasnovan.

Selektor 16. Beldocsa Igor Stanojević, koji se poklonio sa saradnicima i volonterima, rekao je na otvaranju da se festival održava u teškim okolnostima, a publiku je pozvao da minutom ćutanja odaju poštu žrtvama nedavnih tragičnih događaja u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu i okolini Mladenovca.

Velika sala DOB-a ostala je pod dubokim utiskom nakon Kovačevićevog filma, koji se sastoji samo od arhivskog materijala, prikazujući uz naraciju Radovanovića kako je došlo do epidemije, kako je otkrivena, te šta je preduzeto u proleće 1972. godine - od trenutka kada je virus sa bazara u Iraku unet u Jugoslaviju, preko jednomesečnog širenja i otkrivanja zaraze na Kosovu, dok se u beogradskim bolnicama broj zaraženih neprimećeno uvećavao. Priča je bazirana na intimnoj reminiscenciji Radovanovića, koji je kao jedan od retkih imunih epidemiologa u regionu bio na poprištu borbe koja će ostati upamćena u analima svetske medicine, a bio je izuzetno aktivan u javnosti i u protekloj pandemiji, mada nije bio deo državnog Kriznog štaba.

Ekipa filma Još jedno proleće, foto: Vidoje Manojlović

Informativan, odmeren i dramatičan zbog samih događaja, Kovačevićev film nije polemičan, što je naglasio i sam reditelj u podužem razgovoru sa publikom posle projekcije, ali je vrlo bogat višeslojnim značenjem.

Iako je snimljen izvan današnjeg konteksta, Kovačevićev medicinski triler neminovno vodi do poređenja nedavne dramatične borbe protiv korona virusa, tokom koje je preminulo više od 18.000 ljudi u Srbiji, i organizovanog društva u vreme bivše Jugoslavije u kojoj je, u suočavanju sa pretećom katastrofom, vakcinisano čak 18 miliona Jugoslovena.

Film prikazuje i kako izgledaju oboleli od variole vere, a reditelj je na pitanje gledalaca posle projekcije rekao da je smatrao da treba direktno pokazati kolika je to bila opasnost i kako je zaustavljena, pa je svega nekoliko godina kasnije Svetska zdravstvena organizacija proglasila da je variola iskorenjena.

Kovačević (Srećna nova Yiwu, 4 godine u 10 minuta, Zid smrti, i tako to, Anplagd, Prenerazila se zimina) je, kao i na festivalskom susretu sa novinarima, izjavio u razgovoru sa publikom da je u vreme pandemije tražio ideju za film koji bi mogao da snimi u takvim ograničenim uslkovima, odustavši od ranije planiranog projekta koji je podrazumevao snimanje u viđe zemalja. Producentkinja Iva Plemić Divjak i on pročitali su u to vreme knjigu doktora Radovanovića, na kojoj je bazirao scenario.

Radovanoviću je zahvalio na odličnoj saradnji, ističući da su za relativno kratko vreme snimili naraciju o strahoti epidemije variole vere, koja je upamćena i zahvaljujući istoimenom igranom filmu Gorana Markovića sa početka 80-ih.

Kovačevićev film o varioli veri imao je svetsku premijeru na Festivalu u Karlovim Varima 2022. godine, a prikazan je u međuvremenu i na festivalima Doclisboa, Roterdam, Festival dei Popoli, Sarajevo film festivalu, Human Rights Film Festival u Zagrebu...

Na 16. Beldoksu deo je srpskog takmičarskog programa, uz još 11 ostvarenja, a to su: “Prizvan i pozvan” prošlogodišnjeg pobednika Beldoksa Luke Papića i Srđe Vuča, zatim “A Istok reka teče” Jelene Radenović, “Vodič za obalska utvrđenja” Tijane Petrović, “Aurorin san” Dragane Jovanović, “Flotacija” Eluned Zoe Aiano i Alesandre Tatić, “Bugi i demoni” Ivana Šijaka, “Lopte” Gorana Jovanovića, “Na kraju puta” Ivane Todorović, “Niko vredan pomena” Svetislava Dragomirovića, “Portret umirućeg džina” Stefana Đorđevića i “Reznica” Davora Marinkovića.

U međunarodnom takmičarskom programu je deset filmova - “Cisko Kid” (Emili Kaje Alen), “Drugi profil” (Armel Hostiou), “Kao ostrvo” (Tician Buhi), “Kletva” (Maria Kaur Bedi, Satindar Sing Bedi), “Klinke” (Fani Peletje), “Oblici zaboravljanja” (Burak Čevik), “Pejzaž” (Daniel Koter), “Teritorija mašte” (Paula Malarova), “TrećIII” (Karim Kasem) i “Zbogom divljaku” (Serhio Guatakuira Sarmiento).

U okviru selekcije “Meteori” planirana su dva masterklasa posvećena eksperimentalnom filmu. Održaće ih američki reditelj Travis Vilkerson koji se bavi odnosom ličnih i objektivnih sećanja na platnu i slovačka rediteljka Viera Čakanjova čiji su filmovi mešavina dokumentarca i naučne fantastike.

Beldoks je uspostavio saradnju sa Institutom za film i video art – Arsenal iz Berlina, pod čijim će pokroviteljstvom prikazati pet odabranih filmova iz njihove kolekcije.

Beldoks je i domaćin nagrade "Audencija" koju osmi put dodeljuje Savet Evrope, a vredna je 30.000 evra. U konkurenciji je 12 filmova žena rediteljki: “Flotacija” (Alesandra Tatić, Eluned Zoe Aiano), “Klinke” (Fani Peletje), “Od nule” (Irina Boiko), “Beleške iz Eremocena” (Viera Čakanjova), “Cvetovi ljudskog tela” (Helena Vitman), “KaprKod” (Lucie Kralova), “Vidi šta si me prisilio da uradim” (Koko Šrijber), “Bend” (Alfrun Ornolfsdottr), “Sestrinstvo suve saune” (Ana Hints), “Apolonija, Apolonija” (Lea Glob), “Polaris” (Ainara Vera) i “Gluvarenje u Toljatiju” (Laura Sistero).

Prateći sadržaji festivala su Beldocs Industry Days, Connecting Futures, Beldocs Teen, Mini Doc i drugi.

Očekuje se dolazak više od 150 autora, producenata, predstavnika distributerskih i televizijskih kuća i drugih filmskih profesionalaca iz celog sveta.

Pokrovitelji nagradnog fonda su Filmski centar Srbije u srpskom, a DOX TV u međunarodnom tamičarskom programu, Fond Eurimaž za "Audencija" nagradu, Delegacija EU u Srbiji za EU nagradu publike za najbolji evropski dokumentarac i Al Džazira Balkans za najboji projekat u Beldocs Pitching Forumu.

Festivalske dvorane su Dom omladine Beograda, Jugoslovenska kinoteka, Muzej Kinoteke, Dvorana Kulturnog centra Beograda, Sinepleks Ušće, Art bioskop Kolarac, Centar za kulturu “Vlada Divljan” i Barutana, a deo programa biće prikazan na platformi Beldocs online i televiziji Insajder.

Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, Was ist Kunst?
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r