Posveta mogućem budućem Beogradu
Izložba “Sukobi”, koja obuhvata video radove i filmove grupe umetnika iz Velike Britanije, kao i skultpure i audio/video instalacije umetnika Saše Tkačenka, Šejle Kamerić i Emira Šehanovića iz regiona, biće otvorena 3. aprila u galeriji Eugster i klubu Dragstor u Beogradu, kao deo programa Britanskog saveta.
Reč je o projektu “Tu smo: Pokretne slike umetnika / Ekologije budućnosti” (We Are Here: Artists’ Moving Image) koji istražuje posledice sukoba i načine na koje razmirice utiču ne samo na umešane strane, već i na svet kojem te strane pripadaju. Povlače se paralele između stvarnosti i fikcije, realnih događaja i spekulativnih elemenata iz medija, popularne kulture, filmova, knjiga, priča iz grada i naroda. Kao istraživački milje, projekat je posvećen nekom budućem Beogradu u raskoraku sa njegovom sopstvenom usađenom nostalgijom.
Iz kolekcije Britanskog saveta i LUXa iz Londona biće prikazani video radovi i filmovi umetnika Luija Hendersona (Louis), Uriela Orlova (Orlow), Šarlot Prodžer (Charlotte Prodger), Bena Riversa, Elizabet Prajs (Elizabeth Price) i Bedvira Vilijamsa (Bedwyr Williams).
Bedvir Vilijams, Zvezdani glasnik, 2013. Ljubaznošću umetnika
Kroz razgovore, vizuelne radove, muziku, priče i atmosfere, izložba “Sukobi”, čija je autorka i kustoskinja Natalija Paunić, prati siluetu moguće budućnosti, sa viđenjem ekologije kao odnosa ne samo između različitih vrsta u jednom habitatu, već i između ljudi samih.
Elizabet Prajs, User Group Disco 002, 2009.
Projekat obuhvata izložbu iz dva dela - u prostoru Eugster || Belgrade i u klubu Dragstor, zatim seriju onlajn dešavanja, uključujući razgovore sa umetnicima i muzički program u saradnji sa Radio aparatom i Svetlanom Đolović, kao i nezavisni podkast “Projekti i predskazanja” (Projects are prophecies, prophecies are projects), dostupan na Spotifaju, Jutjubu i Saundklaudu.
Prateći program uključuje i prikazivanje filma “Veštičji kotao” umetnika i reditelja Branislava Jankića, seriju priča i audio-vodiča, te intervjue s nekim od umetnika koji učestvuju, kao i muzički program koji uređuje Miloš Zec.
Lui Henderson, All That Is Solid, 2014, ljubaznošću umetnika i LUX-a
Publika će već 9. aprila moći da prati u emisiji “Sceniranje” na Radio aparatu, a potom 10, 17. i 24. aprila na istom radiju prateći program koji čine razgovori sa umetnicima i muzički program sa DJ Stivijem Visperom (Stevie Whisperom), kolektivom SUTRA, KIRom i gostima.
Vizuelni dizajn radio je Stefan Unković, a dizajn zvuka Žarko Komar.
“Ekologije budućnosti” su deo programa “Tu smo: Pokretne slike umetnika” koji su pokrenuli Britanski savet, britanska međunarodna organizacija za kulturne odnose i obrazovanje i LUX, međunarodna umetnička agencija iz Londona koja podržava i promoviše umetničke prakse pokretnih slika.
Izložba će biti otvorena do 24. aprila u Dragstoru, a do 1. maja u Eugsteru (od srede do petka 15-19 sati). Broj posetilaca ograničen je na osam iz epidemioloških razloga.
*Naslovna fotografija: Ben Rivers, Urth 2016, ljubaznošću umetnika i LUX-a
(SEEcult.org)