Politika nagrada uručena Donkovu
Politikina nagrada za najbolju izložbu u 2019. godini u Srbiji uručena je 24. januara Perici Donkovu za izložbu “Slepa vera” u Kući legata, odnosno monumentalne instalacije koje u sebi, prema navodima žirija, sublimiraju njegov umetnički kredo, veru u prisutnost duhovnog.
Ističući da je Donkov jedan je od najaktivnijih stvaralaca na domaćoj likovnoj sceni, koji kontinuirano više od 30 godina predanim radom i promišljanjem “obogaćuje naše poimanje vizuelnog, ali i sveta u kome živimo”, žiri Politikine nagrade naveo je u obrazloženju i da se još od prvih samostalnih izložbi Donkova sredinom 80-ih može pratiti razvojna nit i umetnikov skepticizam prema naraciji, beg od banalnog i direktnog govora, opredeljenje za vizuelnost lišenu motiva i predmetnosti. “U njegovim slikarskom opusu prepoznajemo mnogo toga, svest o ugroženosti pojedinca, o egzistencijalnoj teskobi savremenog čoveka, o otuđenju, destrukciji i opštoj nesigurnosti”, navedeno je u obrazloženju koje je na svečanom uručenju nagrade u holu medijske kuće Politika pročitao predsednik žirija, istoričar umetnosti Saša Janjić.
Kako je podsetio žiri, sam umetnik kaže da su njegove slike napor da se pronikne u postojanje i egzistenciju sa pozicija nekog novog humanizma. Upravo je to, kako je istakao žiri, ono što izdvaja Donkova, “što mu daje moć i snagu da se beskompromisno bori i zalaže za sve ono u šta veruje”.
“Nadamo se da će u godinama koje slede da veruje u svoju umetnost, da stvara i ta uverenja prenese svojim studentima”, poručio je žiri, koji su činili, pored Janjića, i istoričari umetnosti Ljiljana Ćinkul, Gordana Dobrić i Una Popović, kao i urednica Kulturnog dodatka "Politike” Marija Đorđević.
Slepa vera, foto: Perica Donkov
Žiri je jednoglasno odlučio o dobitniku, koji je na izložbi "Slepa vera", održanoj u oktobru 2019. godine u Kući legata, predstavio ciklus slika nastalih u protekle tri godine, razvrstanih u ambijentalne celine pod nazivima Slepa vera, Gluva soba, Ravnanje glave, Postupak za tetoviranje vlastitog tkiva i Soba s pogledom. Svaki segment sadržao je centralnu sliku monumentalnog formata koja je u organizaciji prostora delovala ikonostasno, stvarajući prostor moguće sakralnosti, svojevrsno sveto mesto umetnikovog univerzuma sa kojeg je moguće stvoriti uslove za stvarno življenje u ne tako gostoljubivom okruženju. Prema rečima Donkova, na semantičkom nivou to je dalja razrada slike kao skloništa, bekstva od patologije vremena i sunovrata svih vrednosti, te njegovo oslobađanje od privida kojim smo okruženi.
Donkov je 77. dobitnik "Politikine" nagrade za najbolju izložbu održanu u prethodnoj godini.
U užem izboru bile su i izložbe Radoše Antonijevića “Dekoltei i brojanice” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, retrospektiva Dragana Ilića “(Re)evolucija” u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, “Bolje na usnama nego na papiru” Nevene Hadži Jovančić u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku, te “Nemi govor” Lane Vasiljević u Salonu MSUB-a.
U širem izboru bile su i samostalne izložbe Jelene Bulajić “Bez naziva” u MSUV, Tadije Janičića “Ljubav u Davosu” u Galeriji “Novembar” u Beogradu, diSTRUKTURE “No Longer and Not Yet” u Salonu MSUB, Marka Crnobrnje “Sećanje na avgust” u Muzeju Zepter u Beogradu i Dejana Atanackovića “Bez naziva” u Galeriji “Haos” u Beogradu.
Među dobitnicima Politikine nagrade su i Gabriel Glid (2018), Mileta Prodanović (2017), Zdravko Joksimović (2016), umetnički par Doplgenger - Isidora Ilić i Boško Prostran (2015), Balint Sombati (2014), Čedomir Vasić (2013), Biljana Đurđević (2012), Nikola Džafo (2011), Bojan Bem (2010), Marija Dragojlović i Dragoljub Raša Todosijević (2009), Anica Vučetić (2008), Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)... Među ranijim dobitnicima su i Dušan Otašević, Ljubica Cuca Sokić, Milovan DeStil Marković...
Uporedo sa uručenjem Politikine nagrade za najbolju izložbu 2019, u Skupštini grada Beograda uručena je i nagrada Politikinog zabavnika za najbolje delo za mlade i decu, koju je dobila Sonja Ćirić za roman “Neću da mislim na Prag” Sonje Ćirić, u izdanju Lagune.
Nagrade su uručene na 116-godišnjicu osnivanja dnevnog lista Politika.
Povodom rođendana Politike, državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Srbije Aleksandar Gajović uputio je glavnom uredniku i zaposlenima čestitku u kojoj je izrazio uverenje da "u vremenu snažnih potresa, Politika ostaje prepoznatljiv brend Srbije".
"Istinito, jasno, pravovremeno izveštavanje, utemeljene analize, pregled kulturnih događaja viđen očima stručnjaka to su vrednosti koje neguje Politika i zbog toga je ona bila i ostaće naš izbor", naveo je Gajović.
(SEEcult.org)