• Search form

08.10.2012 | 22:27

Političko nasilje nad kulturom

Političko nasilje nad kulturom

Serija smenjivanja čelnika kulturnih institucija u Srbiji poslednjih dana, uključujući direktora Kulturnog centra Novog Sada Lasla Blaškovića i upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Božidara Đurovića, izazvala je oštru reakciju Srpskog PEN centra, koji je ocenio 8. oktobra da je reč o političkom nasilju nad kulturom.

Najoštrije osuđujući smenjivanja uglednih pisaca, reditelja i kulturnih radnika sa čela značajnih kulturnih institucija u Beogradu, Novom Sadu i čitavoj Srbiji, Srpski PEN centar ocenio je u saopštenju da je reč o pojavi koja poslednjih dana dostiže nivo sistematskih čistki i da protiv toga treba da ustane čitava javnost.

“Izložena dugogodišnjoj marginalizaciji, kultura je sada suočena s brutalnim političkim pogromima i opasnom primenom prekog suda”.

Srpski PEN centar smatra da smenjivanja čelnika kulturnih institucija predstavljaju “političko nasilje nad kulturom i ljudima koji su u ovoj kulturi dali i daju vidljive rezultate i izrazita umetnička ostvarenja”.

Navodeći kao poslednje primere Blaškovića i Đurovića, Srpski PEN centar istakao je da je reč o ljudima koji su postigli u svojim ustanovama izuzetne rezultate, o čemu svedoče brojna priznanja i nagrade koje su njihove kuće osvojile za vreme njihovog mandata.

“Rezultati u kulturi su uvek očigledni i oni moraju biti poštovani. Nova vlast ih, međutim, smatra izazovom za dokazivanje svoje čvrste ruke”, naveo je Srpski PEN centar, dodajući da obrazloženja kojima su po hitnom postupku obavljene smene čelnika vitalno važnih kulturnih institucija, ili kojima se najavljuju čitave serijske smene u kulturi, predstavljaju otvoreni napad na kulturne i demokratske vrednosti, na javnu reč i slobodu izražavanja, kao i poricanje kulturnih standarda i rezultata.

Navodeći da su smenjivanja čelnika kulturnih institucija nezakonita, jer su izabrani na javnim konkursima u skladu sa Zakonom o kulturi, Srpski PEN centar je naglasio da oni koji su izabrani na konkursu, zahvaljujući svom profesionalnom doprinosu kulturi, ne smeju biti smenjivani slepom političkom voljom i otvorenim nasiljem nad važećim zakonima i demokratskom procedurom.

“Direktori kulturnih institucija mogu biti birani isključivo na osnovu javnih konkursa i njihovih stručnih i umetničkih biografija, jer je to u najdubljem interesu naše kulture i naše zemlje”, poručio je Srpski PEN centar i zatražio od osnivača kulturnih institucija, nezavisno od toga da li je reč o opštinama i gradovima, Pokrajini ili Republici, da upravne odbore kulturnih institucija imenuju isključivo u skladu sa Zakonon o kulturi, tako što će njihovi članovi biti ljudi sa potvrđenim rezultatima u kulturi, a ne u partijskom aktivizmu.

Srpski PEN centar će svako odstupanje od Zakona o kulturi smatrati nezakonitim delovanjem vlasti i o tome će obaveštavati domaću i stranu javnost.

Srpski PEN centar naveo je i da sa posebnom zabrinutošću doživljava sve češće slučajeve medijskog progona uglednih intelektualaca i javnih ličnosti, zbog čega je zatražio od vlasti da ne posežu za takvim sredstvima, a medije pozvao na odgovornost za javnu reč.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r