Počinje jubilarni, 20. Animafest
Jubilarno, 20. izdanje Svetskog festivala animiranog filma - Animafest Zagreb, posvećeno kratkometražnom filmu, predstavlja od 1. do 6. juna ukupno 450 filmova iz 40 zemalja, od kojih je 128 u takmičarskim selekcijama, koje dopunjuju i tri panorame i niz pratećih (Majstori animacije, Iz svetskih studija, Fokus na švajcarsku animaciju) i posebnih programa i dodatnih sadržaja (Animafest PRO, izložbe, radionice za decu...).
Jubilarno, 20. izdanje Svetskog festivala animiranog filma - Animafest Zagreb, posvećeno kratkometražnom filmu, predstavlja od 1. do 6. juna ukupno 450 filmova iz 40 zemalja, od kojih je 128 u takmičarskim selekcijama, koje dopunjuju i tri panorame i niz pratećih (Majstori animacije, Iz svetskih studija, Fokus na švajcarsku animaciju) i posebnih programa i dodatnih sadržaja (Animafest PRO, izložbe, radionice za decu...).
Za Veliku nagradu Animafesta (koja uključuje i počasno predsedavanje sledećim festivalom), nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umetničko postignuće, te nagradu “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film napravljen van obrazovne institucije, takmiči se 39 filmova. Nagrada “Dušan Vukotić” biće dodeljena jednom od 30 filmova iz studentske konkurencije, program namenskih filmova obuhvata 29 naslova. Program filmova za decu uključuje 31 naslov, a najbolji će biti proglašen odlukom dečjeg žirija.
Filmove u konkurenciji za Veliku nagradu karakteriše širok raspon animacijskih tehnika: od klasične u filmu “Moj put” Veljka Popovića i Svjetlana Junakovića do originalnog rješenja i spoja eksperimenta i animacije u filmu “Reci nešto, molim te” irskog autora Davida O'Reillyja, koji je osvojio nagradu Cartoon d'Or za najbolji evropski animirani film 2009.
Umetnički direktor Krešimir Zimonić izdvojio je i američki “Jako se ponosim tobom” Dona Hertzfeldta, intimni dnevnik prožet crnim humorom, koji je osvojio Gran Pri u Sundensu. “Stroboskopski šum~” austrijski je film Manuela Knappa i primer pravog eksperimentalnog filma koji direktno utiče na ljudska osećanja, a publika će videti i jedan od najnagrađivanijih filmova novije produkcije - “Muto”, animirani rad jednog od najpoznatijih italijanskih uličnih umetnika, Blua.
U programu je i novi film kultnog estonskog animatora Priita Pärna i njegove supruge Olge, “Ronioci na kiši”, zatim “Tussilago”, zanimljiv animirani dokumentarac Šveđanina Jonasa Odella, te Oskarom nagrađeni francuski film “Logorama” Ludovica Houplaina.
Osim takmičarskih programa i panorama, čije su projekcije u zagrebačkim bioskopima Europa, Tuškanac i Movieplex, 20. Animafest uključuje i niz pratećih i posebnih programa, među kojima je i prezentacija projekta Cartoon East, međunarodne neprofitne organizacije sa zadatkom pružanja podrške evropskoj industriji animacije, najviše uz pomoć jedine evropske nagrade za kratki animirani film, Cartoon d'Or.
Šest festivala iz regiona - Animafest iz Zagreba, Animateka iz Ljubljane (Slovenija), anim'est iz Bukurešta (Rumunija), Balkanima iz Beograda (Srbija), Međunarodni festival animiranog filma u Banjaluci (RS/Bosna i Hercegovina), te FestAnča iz Žiline (Slovačka), povezali su se u program Cartoon East, a svaki festival nominovao je po jedan kratki animirani film iz svoje zemlje. Tokom 20. Animafesta jedan od nominovanih filmova biće nagrađen kako bi se takmičio za nominaciju za Cartoon d'Or.
Animafest Pro i ove godine uključuje niz dodatnih sadržaja: razgovore s autorima filmova iz konkurencije, prezentacije knjiga, te predavanja stručnjaka koji se na razne načine bave animacijom: od Fernanda Galrita, profesora animacije koji istražuje odnose pokretne slike, performansa i likovne umetnosti do Christiana de Vite, glavnog crtača knjige snimanja na filmu "Fantastični gospodin Lisac" Wesa Andersona.
Radionice Toon Boom nude mogućnost upoznavanja s najsavremenijim alatima za postizanje izuzetnih vizuelnih rezultata, kao i istraživanje naprednih tehnika animacije.
Prema rečima producentkinje Animafesta Olinke Vištice, ove godine biće više od 120 gostiju - od autora filmova do pojedinaca koji su na različite načine uključeni u animaciju.
Među njima su Georges Schwizgebel, višestruko nagrađivani redatelj niza animiranih filmova i jedan od najistaknutijih švajcarskih umetnika uopšte, čije će radove publikati videti u programu Fokus. Stiže i Nigel Davies iz studija Aardman, te Ron Diamond, osnivač produkcije Acme Filmworks, a obojica su članovi žirija Velikog natjecanja.
Među gostima je i cenjeni japanski animator i profesor na Umetničkom univerzitetu u Tokiju Koji Yamamura, zatim Christian de Vita, autori Olga i Priit Pärn, te Chris Landreth, dobitnik Oskara za film “Ryan” 2004, Hubert Tison, producent koji će u ime Frédérica Backa preuzeti nagradu za životno delo...
Prateći program obuhvata izložbu “Od stripa do filmskog platna - Belgijski strip i animacija”, koja je priređena u Galeriji ULUPUH, a daje presek radova francuske zajednice Belgije, slavnog rasadnika francusko-belgijskog stripa, koji je već gotovo četiri dedecenije poznat po izvrsnim filmskim autorima-animatorima.
U okviru pratećeg programa, najavljena je i izložba “Dušan Vukotić Vud - čovek koji se igrao”, posvećena čuvenom hrvatskom reditelju, scenaristi, animatoru, crtaču i karikaturisti, a biće otvorena od 2. do 13. juna u Kuli Lotršćak. Podeljena je u pet celina, od kojih je svaka dizajnirana i opremljena Vukotićevim predmetima, fotografijama, knjigama, dokumentarnim zapisima i filmovima.
U okviru Animafesta, biće održan i niz koncerata i zabavama na Štrosmajerovom šetalištu, organizovanih u saradnji sa festivalima Stross martre i Cest is d' Best.
Program 20. Animafesta počeo je jutarnjim projekcijama za decu, a svečano otvaranje je u bioskopu Europa, u prisustvu umetničkog direktora Krešimira Zimonića i producentkinja Olinke Vištice i Vjere Matković, te savetnice predsednika Hrvatske Maje Razović Kocijan, zadužene za kulturu i sport, izaslanika Ministarstva kulture Srećka Šestana, zamenice gradonačelnika Zagreba Jelene Pavičić Vukićević i direktora Hrvatskog audio-vizuelnog centra (HAVC) Nikša Sviličić.
Otvaranje će proteći i u dodeli nekoliko nagrada - nagrada za poseban doprinos proučavanju animiranog filma dodeljena je Midhatu Ajanoviću Ajanu, sarajevskom publicisti i filmskom pedagogu koji već dugi niz godina radi u Švedskoj, dok je nagrada za najbolju školu animacije ove godine pripala Umetničkom univerzitetu u Tokiju, a primiće je Koji Yamamura, japanski animator i profesor.
Sajt Animafesta je www.animafest.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)