Počeo Alternative film/video
Festival Alternative film/video otvoren je 7. decembra u Domu kulture “Studentski grad” na Novom Beogradu izložbom “Ti si sat” Nemanje Lađića i projekcijom prvog bloka takmičarskog programa, a prikazaće 43 inovativna i istraživačka otvarenja koja pomeraju granice filmske umetnosti.
Žiri koji čine autorka Marina Gržinić iz Slovenije i Eva Heller i Peter Čerkaski iz Austrije odabraće do 11. decembra filmove za Listu značajnih ostvarenja, a nagrađeni autori imaće priliku da, kao gosti rezidencijalnog programa, snime film u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG-a.
Nekada jugoslovenski, zatim ex-jugoslovenski, a danas međunarodni, festival Alternative film/video nudi i niz specijalnih i retrospektivnih projekcija, okruglih stolova, foruma i radionica, a ugostiće više od 30 autora, teoretičara i profesionalaca u oblasti kinematografije i video umetnosti.
Greg De Cuir, selektor programa, otvaranje Festivala, foto Jovan Nedeljkov
Poseban program posvećen je članovima žirija - Marina Gržinić predstaviće svoje video radove, a u u razgovoru posle projekcije, kako je najavljeno, razmotriće pitanja o istoriji, seksualnosti, autorstvu, ratu i videu, uz učešće Miška Šuvakovića, Anete Stojnić, Saše Kesića i Želimira Žilnika.
Eva Heller predstaviće svoje eksperimentalne filmove projekcijom sa originalnih filmskih formata, dok će velika zvezda avangardnog filma Peter Čerkaski, jedini je eksperimentator čiji se filmovi prikazuju na Kanskom festivalu, predstaviti svoje filmske eksperimente projekcijom sa originalnih celuloidnih filmskih traka.
Miodrag Milošević, direktor Festivala i Slobodan Šijan, foto: Jovan Nedeljkov
Najavljena je i retrospektiva holandskog eksperimentalnog filma koja će pružiti priliku da se u Beogradu prvi put vide filmovi značajnih autora iz te zemlje iz 60-ih i 70-ih godina, kakav je recimo Frans Zvartjes.
Petra Belc iz Zagreba predstaviće svoje istraživanje filmova jugoslovenskih autorki na projekciji “Ne/prikazane: Eksperimentatorke u jugoslovenskom alternativnom filmu”.
Filmsku radionicu vodiće francuski autor Derek Volfenden koji će polaznike, kroz rad i intervencije na pronađenim filmskim materijalima (found footage), uvesti u analizu Hičkokovog filma “Psiho”. U saradnji programa Videodrom i festivala Alternative film/video, Volfenden će, takođe, prikazati i selekciju found footage filmova i održati predavanje “Found footage, umetnost samoodbrane”.
Nemanja Lađić, Ti si sat
Izložba “Ti si sat” Nemanje Lađića u Galeriji DKSG-a, kojom je Festival otvoren, obuhvata dve video instalacije kojima autor preispituje uticaj digitalne slike na percipiranje vremena, odnosno duboke procese svesti, saznanja, doživljaja i razmišljanja promenjenih pod uticajem nelinearnih zakonitosti interneta, operativnih sistema, hiperlinkova, socijalnih mreža…
Prošlogodišnja tema festivala “Alternativni film i internet” rezultirala je postavljanjem demo sajta Arhiva alternativnog filma Akademskog filmskog centra (AFC) DKSG-a afcarchive.rs i projektom umrežavanja sa već postojećim sajtom Bela Balaž studija iz Budimpešte i budućim sajtovima Slovenačke kinoteke i Hrvatskog filmskog saveza. Pojedina kapitalna dela autora, kakvi su Zoltan Husarik, Gabor Bodi, Živojin Pavlović, Kokan Rakonjac ili Tomislav Gotovac, već su dostupna ljubiteljima i istraživačima alternativnog (eksperimentalnog, avangardnog, amaterskog ...) filma, o čemu će Sebastijan Kodolani i saradnici govoriti na prezentaciji projekta “Connect Archives” koji će predstavljati internet bazu filmskog blaga regionalnih filmskih arhiva.
Izložba Alternative Film arhiv, foto: Jovan Nedeljkov
Najavljen je i okrugli sto “Umetnički pokreti i alternativni film i video”, posvećen međusobnom uticaju umetničkih pokreta i avangardnog filma u bivšoj Jugoslaviji i Evropi, a okupiće izuzetne poznavaoce te teme iz regiona: Božidara Zečevića, Evu Heler, Marinu Gržinić, Dejana Sretenovića, Slobodana Šijana, Dianu Nenadić, Petru Belc, Sebastijana Kodolanija, Miroljuba Stojanovića…
Festival Alternative film pokrenut je 1982. godine u Akademskom filmskom centru DKSG-a kao jugoslovenski festival sa idejom da “zabeleži i teorijski definiše kretanja i, da ukaže na istinske vrednosti i nove stvaralačke mogućnosti u oblasti alternativnog filma” (eksperimentalni, istraživački, avangardni, lični film ...). Prekinut ratom u Jugoslaviji početkom 90-ih godina, obnovljen je 2003. godine kao regionalni (od 2006. i internacionalni festival), uspostavljajući pokidane veze i nastavljajući da bude spona među stvaraocima ex-jugoslovenskih prostora.
Prošle godine je na festivalu Alternative film/video 2015 najboljim je proglašeno osam ostvarenja iz Mađarske, Austrije, Holandije, Nemačke, Španije, Slovenije i Portugala.
Ulaz na sve festivalske programe je besplatan.
Festivalski sajt je alternativefilmvideo.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU
(SEEcult.org)