Počeo 49. BITEF
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali svečano je otvorio 17. septembra u Narodnom pozorištu 49. Beogradski internacionalni teatarski festival, odajući priznanje Jovanu Ćirilovu, suosnivaču i doživotnom selektoru tog festivala, koji se prvi put održava posle njegove smrti.
Ističući da je BITEF jedna od najznačajnijih kulturnih manifestacija u Srbiji i zaštitni znak Beograda, Mali je rekao da je velika čast što je 49. BITEF posvećen Ćirilovu, kao osobi koja je “dovela svet u Beograd” zajedno sa Mirom Trailović.
Mali je rekao da se ove godine očekuje više od 500 gostiju iz inostranstva, ali da se već razmišlja o narednoj godini, kada će BITEF proslaviti 50. rođendan. Istakao je i da će Beograd 2016. godine biti domaćin jubilarnog, 60. Međunarodnog festivala pozorišnih kritičara, što će biti prilika da se posle dužeg vremena priča o pozorištu, kulturi i umetnosti.
Siniša Mali i Miloš Latinović
Direktor Bitef teatra Miloš Latinović izrazio je nadu u ime organizatora BITEF-a da će posetioci do 24. septembra uživati i sa radošću se sećati Ćirilova, kome je festival ove godine posvećen i sloganom.
“Verujem da će se u nekoj od predstava pronaći onaj zlatni grumen Jovanove posvećenosti i entuzijazma u kojem je pakovao ovo zadovoljstvo koje nam je ostavio u amanet”, rekao je Latinović.
Svečanom otvaranju BITEF-a prisustvovao je i gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević, kao i brojne ličnosti kulturnog života, a program je počeo predstavom “Murmel, murmel” u produkciji Folksbine am Roza - Luksemburg plac iz Berlina, u režiji Herberta Friča.
Predstava “Murmel Murmel”, rasprodata za jedan dan, nastala je prema knjizi-dramskom tekstu koji je 1973. godine objavio Diter Rot, a Frič ju je koristio kao dramski predložak na pozorišnoj audiciji ranih 80-ih godina 20. veka. Na toj audiciji je i dobio ulogu, pa se obavezao da će je jednom postaviti na scenu. Prilika se ukazala 2012. godine kada je predstava po Rotovom tekstu premijerno izvedena u Foksbine sa velikim uspehom.
Glavni program 49. BITEF-a obuhvata još devet predstava iz Srbije, regiona, Nemačke, Francuske i Rusije.
Na BITEF-u 18. septembra u Madlenianumu gostuje predstava “Ilijada” Slovenskog narodnog gledališča Ljubljana, Mestnog gledališča ljubljanskog i Cankarjevog doma, u režiji Jerneja Lorencija, koja problematizuje čuveni ep kao pratemelj i izvor Evrope, njen početak i prvo seme, njen niski start i visoki cilj. Ilijada je u tom kontekstu i praroman, praopera, praspektakl, prvi MTV… temeljno školsko štivo i nedostižni književni vrh, muka školskog kurikuluma i konstantna tačka radikalne fascinacije.
Predstava postavlja pitanje zašto je to obimno i toliko hvaljeno megadelo tako duboko utkano u civilizaciju Evrope i kako je moguće da je postalo kanon, dogma, gotovo zakon i uzor svega potonjeg, kada je sadržaj “Ilijade” samo jedna međuljudska klanica, a temeljni motivi protagonista puka zavist, pohlepa, požuda, osveta, poniženje, nečovečnost, ubijanje?
Gran pri "Mira Trailović" i specijalnu nagradu, koja od ove godine nosi ime Jovana Ćirilova, dodeliće međunarodni žiri kojim predsedava glumica Mirjana Karanović. Članovi su glumac Žarko Laušević, dramaturg Stefan Blaske (Nemačka), dramaturg Agnješka Jakimjak (Poljska) i dizajner i scenograf Tomas Volgrav (Belgija).
Osim Glavnog programa, publika ima priliku da isprati i intenzivan program 16. Bitef Polifonije, kao i tradicionalni “Bitef na filmu” u Muzeju Jugoslovenske kinoteke.
Program 49. BITEF-a počeo je zapravo već 12. septembra novim pratećim programom “Bitef zona”, koji je takođe velikim delom posvećen uspomeni na Ćirilova.
Kao i prethodnih godina, BITEF ima i virtuelni život posredstvom festivalskog bloga, koji će sadržati reakcije publike na predstave, razgovore s gostima i druge dragocene informacije.
Prošle godine, na 48. BITEF-u Gran pri je odnela predstava “Aleksandra Zec” Olivera Frljića, koji ove godine premijerno predstavlja regionalnu koprodukciju “Kompleks Ristić”, kojom otvara diskusiju o reditelju Ljubiši Ristiću, njegovim umetničkim strategijama, njihovom pozorišnom i društvenom značenju i direktnoj političnosti.
Festivalski sajt je bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistocne Evrope.
(SEEcult.org)