Pobednici Vukovar festivala
Rumunski film “Policijski, pridev” Korneliua Porumboiua (Corneliu) o moralnim dilemama jednog policajca proglašen je najboljim dugometražnim ostvarenjem trećeg Vukovar film festivala (VFF), a nagrade su osvojili i kratki film “Tulum” hrvatskog reditelja Dalibora Matanića, te austrijski dokumentarac “Uzmimo lovu” Ervina Vagenhofera (Erwin Wagenhofer).
Rumunski film “Policijski, pridev” Korneliua Porumboiua (Corneliu) o moralnim dilemama jednog policajca proglašen je najboljim dugometražnim ostvarenjem trećeg Vukovar film festivala (VFF), a nagrade su osvojili i kratki film “Tulum” hrvatskog reditelja Dalibora Matanića, te austrijski dokumentarac “Uzmimo lovu” Ervina Vagenhofera (Erwin Wagenhofer).
Film “Policijski, pridev”, nagrađen u kanskom programu “Izvestan pogled”, govori o policajcu koji je odbio da uhapsi mladića koji je ponudio hašiš dvojici školskih kolega. Iako je i “nuđenje” kažnjivo, policajac veruje da će se zakon promeniti. Dok on ne želi na savesti život mladića, koga smatra neodgovornim, ža njegove šefove, međutim, savest ima drugačije značenje...
Prema navodima žirija 3. VFF-a, koji se završava 30. avgusta, “Policijski, pridev” nagrađen je za “originalni pristup promišljanju žanra policijskog trilera i nemogućnosti otklanjanja modela ponašanja nametnutog višedecenijskim represivnim režimom”.
Matanićev kratki film “Tulum”, snimljen u Vukovaru, a takođe prikazan ove godine u Kanu - u programu “Nedelja kritike”, priča je smeštena u sunčani, letnji dan i drugi je u nizu šest kratkih filmova koji prate intimu šest mladih devojaka na šest različitih mesta na planeti, u istom danu.
Žiri 3. VFF-a, kojim je predsedavao novinar i savetnik Berlinala Bernd Buder, istakao je da je Matanićev “Tulum” upečatljiva alegorija koja se na izrazito filmičan način poigrava vremenom i prostorom kako bi dočarala osećaj prolaznosti.
Dokumentarac “Uzmimo lovu”, razotkriva svetske tokove “našeg” novca, a prikazan je i na Sandensu, nagrađen je za “slojevito, angažovano i estetski skladno” istraživanje jednog od ključnih problema današnjeg društva", naveo je žiri, koji su činili i glumica Nina Violić i filmski kritičar Janko Heidl.
Reditelj filma “Uzmimo lovu” zaviruje iza scene, u šarolik svet banaka i osiguravajućih društava, razotkrivajući i kakve veze ima visina penzija s porastom prodaje nekretnina u Španiji, na primer.
Nagrada za najbolji dugometražni film je otkup za distribuciju, dok najbolji kratki dobija 500 evra, a dokumentarni hiljadu.
VFF je prikazao na dunavskom šlepu i u Ružičkinoj kući 40 naslova, uz raznovrstan prateći program i besplatan kamp.
Pojedine projekcije bile su rasprodate, a posebno interesovanje izazvala je drama “Kenjac” Antonia Nuića, koprodukcija Hrvatske, BiH, Srbije i Velike Britanije, sa beogradskim glumcem Nebojšom Glogovcem i Natašom Janjić u glavnim ulogama.
Glogovac igra 40-godišnjaka Boru koji se sa suprugom i detetom, u leto 1995. godine - kada će se desiti hrvatska vojna operacija “Oluja”, vraća nakon sedam godina u rodno selo u Hercegovini. U želji da vidi brata koji je sa porodicom uspeo da napusti Sarajevo, suočava se sa nerazrešenim porodičnim odnosima.
“Kenjac” je nagrađen ove godine u Puli Zlatnom arenom za najbolji scenario (Nuić), kao i za kameru i muziku, a dobio je i nagradu “Oktavijan” Hrvatskog društva filmskih kritičara.
Nuićev film izazvao je veliku pažnju i na nedavnom 15. Sarajevo film festivalu, a u Vukovaru je organizovana dodatna projekcija zbog izuzetnog interesovanja publike.
Zemlja-partner 3. VFF-a bila je Nemačka, a festival je i otvoren 26. avgusta nemačkom tragikomedijom “Berlin Calling” Hanes Stora (Hannes Stöhr) - elektro odom modernom Berlinu.
U konkurenciji dugometražnih filmova bili su i hrvatski film “Metastaze” Branka Schmidta, omnibus “Priče iz zlatnog doba”, čiji je koautor nagrađivani rumunski reditelj Kristijan Munđiu (Cristian Mungiu), te “Seoski učitelj” češkog reditelja Bodana Slame (Bohdan) i “Made in Hungaria” Gergelya Fonyóa.
Među dokumentarnim filmovima u konkurenciji bili su mađarski “Špijuni iza gvozdene zavese” i “Pesme su život”, kao i srpski film “Život” Antala Szilárda iz Novog Sada, nagrađen na 56. Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma kao najbolji snimateljski rad.
Povodom Nemačke kao počasnog gosta, priređena je retrospektiva savremenog nemačkog filma, a u okviru pratećeg programa otvorena je izložba fotografija eminentnog nemačkog fotografa Norberta Enkera u Gradskom muzeju Vukovar, posvećena padu Berlinskog zida.
Sajt VFF-a je www.vukovarfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)