Pobednici 31. Animafesta
Gran pri 31. Svetskog festivala animiranog filma – Animafesta u Zagrebu dodeljen je u konkurenciji kratkih filmova italijanskom “Noćni autobus” (Night Bus) Joea Hsieha, dok je u dugometražnom takmičarskom programu nagrađen ruski “Nos ili zavera odmetnika” (The Nose or the Conspiracy of Mavericks) Andreja Hržanovskog.
Pobednički kratki film “Noćni autobus”, nastao u nezavisnoj produkciji autora, “čudesno je putovanje koje zahvata sve protagoniste i publiku”, naveo je žiri koji su činili Nađa Andrasev, Michael Frei, Shoko Hara, Draško Ivezić i Sasha Svirsky.
Dobitnik Gran prija u dugometražnoj konkurenciji “Nos ili zavera odmetnika”, u produkciji Studija SHAR, raskošan je i odvažan film s političkom dimenzijom, koji je uspeo prikazati ekstremnu dvojnost ruske kulture. Žiri je istakao prepoznatljive ruske motive i nadaleko poznat apsurdistički pripovedni stil, navodeći da je uvek važno pamtiti okrutnost prošlosti i sprečiti njeno ponavljanje. “Uz snažnu poruku i izvrsne slike i zvuk, ovaj film je zaokruženo animirano remek-delo”, istakao je žiri, koji su činili Otto Alder, Hrvoje Štefotić i Karin Vandenrydt.
Marek Naprstek, Balint Farkas Gelley, Mahboobeh Kalaee, Lucija Mrzljak,Pablo Ballarín, Ismaël Joffroy Chandoutis, foto: Animafest
Žiri kratkog filma dodelio je nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umetničko postignuće Ismaëlu Joffroyu Chandoutisu za francuski film “Maalbeek”, za “putovanje kroz čestice rekonstruisane arheološkom preciznošću, koje ne pruža utehu raslojenom identitetu glavnog lika, pogođenog nezamislivim strahom”.
Nagrada “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije otišla je iranskom “Četvrtom zidu” (The Fourth Wall) Mahboobeh Kalaee za “eksperimentalnu tehniku animacije koja nas vodi u um protagonista koji tumači porodičnu dinamiku i društvena pravila poput ptičice zarobljene u sobi bez prozora”, kako je naveo žiri.
Članovi žirija odlučili su da dodele i posebna priznanja, pa je Michael Frei nagradio belgijsko-francusko-holandski film “Uskršnja jaja” (Easter Eggs) Nicole Keppensa za “pažljivo uokvirenu priču o dva dečaka koji različito doživljavaju svoje svetove”. Nađe Andrasev posebno je dotaklo belgijsko “Nepripadanje” (Monachopsis) Liesbet van Loon zbog “prikaza krhke dinamike emocionalne veze i osećanja izolacije zavodljivog, nemirnog vizuelnog stila koji publiku dovodi u stanje neravnoteže koju proživljava protagonista”. Shoko Hara je svoje posebno priznanje uručila mađarsko-francusko-kanadskom “Skrivanju” (Hide) Daniela Graya, uz obrazloženje da je osećanje odvojenosti, čežnje, nemogućnosti delovanja ispričano u metaforičkom mračnom svetu snažnim nadrealnim slikovnim jezikom. “To je sentimentalno osobno putovanje do kraja nevinosti”, navela je Hara, dok je Draško Ivezić odabrao španski film “U mojim plamtećim grudima još ima mesta za tvoj bodež” (In My Chest of Fire There is Still Place to Temple Your Dagger) Pabla Ballarína, gorko-slatku priču o ljubomori koja je “jedinstven omaž žanru gega, nastao jednostavnim no pamtljivim vizuelnim stilom i ekonomičnom mizanscenom uz hrabar tajming”. Sasha Svirsky svoje je posebno priznanje dao dansko-britanskom filmu “Orgijastična hiperplastika” (Orgiastic Hyper-plastic) Paula Busha zbog “prikaza ljubavi koja ne traje zauvek, a kada nestane, za sobom ostavlja dubok trag na licu Zemlje”.
Žiri dugometražnog filma dodelio je posebno priznanje poljskom filmu “Uništi to i odlazi iz ovog grada” (Kill It and Leave This Town) Mariusza Wilczyńskog, dirljivom filmu koji je dočarao melanholičan svet. “Priča je istovremeno i vrlo lična i opšta, te nam ekstremno kreativno i inventivno pokazuje što je to tuga, dopunjena neverovatno poetičnim stilom animacije”, naveo je žiri.
Objedinjeni žiri takmičarskih programa studentskog i hrvatskog filma (Denis Alenti, Paula Bristot i Petrit Gora) dodelio je nagradu “Dušan Vukotić” za najbolji studentski film poljskom “Ovde sam” (I'm Here) Julije Orlik, nastalom na Poljskoj školi za film, televiziju i pozorište u Lođu, za isticanje bolnog osećanja gubitka voljene osobe. Finansijsku nagradu u iznosu od hiljadu evra dodeljuje Zagrebačka banka.
Prema odluci istog žirija, posebna priznanja pripala su filmovima “Mravinjak” (Ant Hill) Mareka Náprsteka (Češka, FAMU) za umetnički 2D stil i čudesan dizajn likova i animaciju, te “Soba s pogledom na more” (Room With a Sea View) Leonida Shmelkova (Estonska akademija umetnosti) za “predivno neobičan i duhovit prikaz neuzvraćene ljubavi”.
Najboljim filmom u hrvatskoj konkurenciji proglašen je “Vidiš li ih ti?” (Can You See Them?) Brune Razuma, u produkciji Ustanove Zagreb film, zbog izvrsnog dizajna likova i scenografije, te izvedbe stop-animacije. Njemu pripada i finansijska nagrada u iznosu od hiljadu evra koju dodeljuje Društvo hrvatskih filmskih reditelja, dok je posebno priznanje pripalo Luciji Mrzljak i Mortenu Tšinakovu za “Rodu” (The Stork), u produkciji Eesti Joonisfilma, zahvaljujući humoru i ritmu pripovedanja.
Žiri za VR animacije (Agnė Adomėnė, Mario Kalogjera i Stefan Stratil) dodelio je nagradu japanskom radu “Otawamure” Yoriko Mizushiri (produkcija Kodansha VR Lab, Ltd.), uz obrazloženje da je bilo “zabavno družiti se u ovom psihodeličnom svetu koji osvaja jasnom estetikom, kao i suptilnim i izuzetno zabavnim delovima”.
“Mek i snovit stil animacije nadahnut je japanskom pop kulturom i predivnim saundtrekom. ‘Otawamure’ je film suptilnog humora koji opušta um”, poručio je žiri, koji je posebno priznanje uručio japansko-nemačko-indonežanskom projektu “Zamene” (Replacements) Jonathana Hagarda, čiji su glavni likovi porodični dom i protok vremena. “Dok vam oči preleću preko detalja jasnih umetničkih đela i primećuju sve zanimljive elemente koji čine privatne živote tri naraštaja, neprekinuta urbanistička i demografska promena njihove četvrti donosi priču o kulturnim i političkim promenama. Ovo je jedinstveno istraživanje tehnologije 360 kao demokratičnog filmskog uređaja koji omogućuje gledatelju da slobodno odabere fokus i vlastitu perspektivu o temi”, istakao je žiri.
Glavna nagrada u takmičarskom programu za decu, prema odluci žirija u sastavu: Flora Bokić, Tara Gladović, Ana Gladović, Luka Križanac i Tia Županić, dodeljena je španskom filmu “Odraz” (Reflection) Juana Carlosa Mostaze (The Cathedral Media Productions S.L.), filmu s jako bitnom porukom, temom koja je često prisutna u odrastanju dece i mladih i na koju bi trebalo obratiti više pažnje. “Posledice koje iskrivljeni odraz u ogledalu ostavlja utiču na naš unutrašnji svet koji je nešto najvrednije što imamo. Draga publiko, volite sebe, svoj izgled i budite ponosni na sebe i ono što imate”, poručio je žiri, koji je posebno priznanje dodelio danskom filmu “Autobuska linija 35a” (BusLine35A), filmu teške tematike uznemiravanja i nesigurnosti mladih u svakodnevnom javnom prostoru, o perspektivi društva na taj problem i o tome koliko se uključujemo ili ne uključujemo u rešavanje takvih situacija.
Nagrada publike “Mr. M” za film iz takmičarskog programa kratkih ostvarenja pripala je “Rodi” Lucije Mrzljak i Mortena Tšinakova, dok je ista nagrada za film iz dugometražne konkurencije dodeljena irsko-britansko-luksemburško-francuskom filmu “WolfWalkers” Tomma Moorea i Rossa Stewarta.
Posle više od 350 filmova, 31. Animafest svečano je završen 12. juna u Kinu Studentskog centra, a uz najavu novog izdanja od 6. do 11. juna 2022. godine.
(SEEcult.org)