• Search form

02.06.2012 | 21:18

Pobednici 22. Animafesta

Pobednici 22. Animafesta

Gran pri 22. Svetskog festivala animiranog filma Animafest u Zagrebu dobio je lutka-film “Oh Willy...” autora Emme De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, a nagrada “Zlatni Zagreb” pripala je filmu “Kakav divan dan” oskarovskog kandidata Dona Hertzfeldta iz SAD.

Petočlani međunarodni žiri, kojim je predsedavao trostruki dobitnik Gran prija Priit Pärn, dodelio je i nagradu “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film letonijskom ostvarenju “UrsusReinisa Pētersonsa, kao i posebne nagrade za još pet filmova iz glavnog takmičarskog programa.

  Ursus

Najbolji film Studentskog takmičarskog programa je “RojenjeJonia Männistöa koji je dobio nagradu “Dušan Vukotić”, a uz posebna priznanja još nekim filmovima iz tog programa, žiri studentskih i namenskih filmova proglasio je “Priču o naftiPetea Bishopa najboljim namenskim filmom 22. Animafesta koji je završen 2. juna projekcijama pobedničkih ostvarenja, a u jubilarnom izdanju, kojim slavi 40-godišnjicu, prikazao je od 29. maja gotovo 400 ostvarenja iz celog sveta.

   Rojenje

Pobednički film Animafesta “Oh Willy...”, nastao u belgijsko-francusko-holandskoj koprodukciji, šarmantna je priča o punašnom Viliju koji se u svojim 50-im godinama vraća u nudističku koloniju u kojoj je odrastao da bi se brinuo o majci na samrti. Film je rađen sa lutkama od vune i drugih prirodnih materijala, a žiri je u obrazloženju istakao da je priča tog filma “dojmljiva i ljudska, topla i apsurdna”, te da je “dobro režiran, humorističan i pun iznenađenja”.

Nagrada Zlatni Zagreb pripala je američkom filmu “Kakav divan dan” uz objašnjenje da se radi o o “izvanredno lepom filmu koji se koristi različitim tehnikama, te jednostavnim sredstvima znalački izražava kompleksne emocije”.

   Priča o nafti

Osim filma “Ursus”, koji je proglašen najboljim debitantskim delom, posebne nagrade članova žirija dobili su filmovi “O svinjokolji” Simonea Massia, “Veliki zec” Atsushia Wade, “Romansa” Georgesa Schwizgebela, “Beluga” Shina Hashimotoa i “Bobby Yeah” Roberta Morgana.

           O svinjokolji

Najbolji dečjim filmom proglašen je “Rabljeno” Isaaca Kinga.

U žiriju su, osim Prata, dobitnika nagrade Animafesta za životno delo, bili i irski reditelj animiranih filmova i dobitnik nagrade “Zlatni Zagreb” 2010. godine David OReilly, scenarista, reditelj, producent i animator Dennis Tupicoff iz Australije, jedna od osnivačica i programerki Međunarodnog festivala eksperimentalnog filma i videa 25 FPS iz Hrvatske Mirna Belina i suosnivačica i direktorka festivala Anima Mundi iz Brazila Lea Zagury.

  Rabljeno

Žiri studentskog i namenskog programa, dodelio je nagradu “Dušan Vukotić” finskom filmu “Rojenje” autora Jonia Männistöa koji dolazi iz Umetničke akademije Turku, dobitnice ovogodišnje Animafestove nagrade za najbolju školu.

Posebna priznanja dodeljena su filmovima “Kako je nastao Longbird” Willa Andersona iz Velike Britanije zbog inteligentnog prikaza borbe između stvorenja i stvoritelja, “Dječak žvaka” japanskog autora Masakia Okude zbog “energičnog ritma i prštavog dizajna”, te “Blizanci” Petera Budinskog iz Slovačke za “sirov i duhovit prikaz fizičke i moralne dvojnosti”.

   Dječak žvaka

Zbog svog “humora i efikasnosti u prenošenju direktne i jasne informacije”, žiri je “Priču o nafti” Petea Bishopa iz Velike Britanije proglasio najboljim namenskim filmom 22. Animafesta.

Žiri studentskog i namenskog programa činili su nemački reditelj Andreas Hykade, dobitnik nagrade “Zlatni Zagreb” 2010. i posebne nagrade žirija Animafesta 2010, zatim kanadski producent Marc Bertrand, te hrvatska producentkinja Margit Antauer, dugogodišnja direktorka Animafesta (1992-2006).

Miljenik publike 22. Animafesta znaće se 3. juna, kada će biti prikazan izbor nagrađenih filmova u sklopu projekcije “Best of Animafest” u bioskopu “Europa”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r