Pazi šta čitaš
Festival knjiga “Pazi šta čitaš” održava se od 24. do 26. maja u Beogradu uz učešće oko 40 izdavača i goste iz University Pressa iz Sarajeva, a cilj je da skrene pažnju na značaj relevantnih sadržaja u izdavačkoj produkciji Srbije u oblasti humanistike, kulture i umetnosti i da ukaže na značaj izdavaštva u kulturi.
U programima nazvanim “Dekodiranje istorije” i “U lavirintu (ne)znanja”, koji će biti održavani svakodnevno od 14 do 21 sat, učestvuju brojni izdavači, naučni instituti, muzeji, biblioteke… a kao centralni događaj najavljen je okrugli sto “Stručna i naučna literatura na margini ili stranputici”.
Festival otvara 24. maja u hotelu “Envoy” književnica Maja Herman Sekulić iz SAD, uz dodelu nagrada za naučni doprinos knjige, inovativno-obrazovni uticaj i vredno reprint izdanje, koje donosi sedmočlani žiri kojim predsedava Aleksandar Jerkov, direktor Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” u Beogradu.
Program počinje izlaganjem na temu “Mediji i novi optimizam” (Maja Vukadinović, Zoran Hamović i Bratislav Guta Grubački), a potom će o kulturnoj istoriji Beograda u 18. veku govoriti Nikola Samardžić, Mirjana Roter Blagojević i Aleksandra Stupar, na temu “Riznice nauke: ratna prošlost iz depoa Istorijskog muzeja Srbije” osvrnuće se Dušica Bojić, a o Srbiji 1217. godine i nastanku kraljevine govoriće Siniša Mišić Radivoj Radić. Poetika slovenske mitologije završna je tema prvog festivalskog dana o kojoj će govoriti Aleksandar Stamenković, Stana Šehalić i Mirko Marković.
Za 25. maj, posvećen temi “Bliska budućnost”, najavljen je okrugli sto “Stručna i naučna literatura na margini ili stranputici: kapitalno izdavaštvo između države i čitalaca”.
O monografiji “Tesla” govoriće potom Milovan Matić, Branko Kovačević i Duga Radovanov, o ulozi plekinja u društvenim mrežama pre interneta Jelena Erdeljan, o humorističkoj priči kao primeru izvorne vrednosti maternjeg jezika Jelica Greganović, a Dragan Đorđević imaće izlaganje na temu “Mala crna hronika: Hip hop nacija”.
Pretposlednji festivalski dan povećen je temi “Neprolazne vrednosti”, a počinje izlaganjem o imovinskoj šteti u Rimskom klasičnom pravu (Semir Aličić, Milena Polojac, Valentina Cvetković Đorđević). O Krizi u Evrozoni i najskupljem razvodu na svetu govoriće Ivan Vujačić i Ognjen Radonjić, o obnavljanju humaniteta iz potiranja rodnih razlika - Mirko Demić, Branko Perić i Mila Stefanović, a o političkoj mehanici, veštini državništva i državništvu modernog doba - Neven Cvetićanin, Predrag J. Marković i Gojko Božović.
Etiopski rukopisi u fondu Narodne biblioteke Srbije tema su izlaganja Danijele Stefanović, dok će u završnici festivala o javnim bibliotekama u Srbiji od 1901. do 1918. godine govoriti Predrag J. Marković, Mila Medigović i Branka Dragosavac. O izložbi “Pupin od fizičke do duhovne realnosti” govoriće koautorka Dušica Bojić i Marko Savić.
Za poslednji festivalski dan, posvećen temi “Knjiga u lavirintu (ne)znanja”, najavljena su izlaganja Tanje Malevanov o humanističkim naukama u doba informatike, Latinke Perović, Milivoja Bešlina, Miroslava Keveždija, Dragana S. Markovića i Aleksandre Bosnić o kulturi nacije između krvi i tla, te Miodraga Šuvakovića na temu “Estetske revolucije; Avangardni pokreti u 20. veku”. Milica Slijepčević, Jelena Šarenac i Nataša Bujas govoriće u završnici o modnom marketingu u akademskoj literaturi.
U okviru festivala “Pazi šta čitaš”, biće izložene stare i retke knjige i publikacije iz fonda Biblioteke Narodne banke Srbije.
Program organizuje izdavačka kuća HERAedu, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org i u prilogu.
(SEEcult.org)