• Search form

11.12.2009 | 22:18

Otvoren zagrebački MSU

Zagrebački Muzej savremene umetnosti konačno je zaživeo u novoj zgradi, koja je svečano otvorena 11. decembra u prisustvu brojnih zvanica, uz šampanjac i svojevrsnu euforiju koja je direktno prenošena i na Hrvatskoj televiziji. Zabava je trajala do ranih jutarnjih sati, a mnogi su morali dugo da čekaju u redu kako bi uopšte ušli u novo zdanje na Aveniji Dubrovnik.

Novi MSU u Novom Zagrebu, čija je izgradnja trajala šest godina i koštala više od 400 miliona kuna, svečano je otvorila premijerka Jadranka Kosor, ocenjujući da je to kulturni događaj godine, decenije i veka.

Otvoren zagrebački MSU

Zagrebački Muzej savremene umetnosti konačno je zaživeo u novoj zgradi, koja je svečano otvorena 11. decembra u prisustvu brojnih zvanica, uz šampanjac i svojevrsnu euforiju koja je direktno prenošena i na Hrvatskoj televiziji. Zabava je trajala do ranih jutarnjih sati, a mnogi su morali dugo da čekaju u redu kako bi uopšte ušli u novo zdanje na Aveniji Dubrovnik.

Novi MSU u Novom Zagrebu, čija je izgradnja trajala šest godina i koštala više od 400 miliona kuna, svečano je otvorila premijerka Jadranka Kosor, ocenjujući da je to kulturni događaj godine, decenije i veka.

Zvezda otvaranja bio je i gradonačelnik Zagreba i predsednički kandidat Milan Bandić, koji je među prvima isprobao “Tobogan” poznatog belgijskog umetnika Karstena Holera (Carsten Höller), jednu u nizu instalacija koje su otvorene u različitim muzejskim prostorima, uz video projekcije na atraktivno osvetljenoj zgradi.

Režiju svečanog otvaranja potpisao je Krešimir Dolenčić, stavivši u prvi plan samu zgradu MSU, koju je projektovao arhitekta Igor Franić, a predstavlja najveću investiciju u kulturi u Hrvatskoj od njenog državnog osamostaljenja.

Na svečano otvaranje pozvano je nekoliko hiljada gostiju, uključujući i iz regiona, a vrata za najširu javnost biće otvorena 12. decembra, kada će posetioci moći da učestvuju i u akciji "Potpisujem sve što je plavo" i postanu deo novog MSU - svako ko donese nešto plavo - dobiće poklon, takođe plave boje.

U podne će početi i akcija umetnika Igora Grubića “You won't fool ćildren of the revolution”, u okviru koje će, uz pomoć studenata zagrebačke Akademije likovne umetnosti, izvesti akciju crtanja grafita, dok će u popodnevnim satima početi program “Filmske mutacije”, odnosno Festival nevidljivog filma.

Izgradnja novog MSU počela je 2003. godine, a finansirali su je Grad Zagreb i Ministarstvo kulture Hrvatske.

Arhitektonsko rešenje Franića izabrano je među više od 80 predloga.

Izgradnju su, kako su pisali hrvatski mediji, pratila probijanja rokova, ali i cene, koja je prvobitno projektovana na upola manje, odnosno oko 200 miliona kuna.

Želja za proširenjem MSU postoji još od 60-ih godina 20. veka, odnosno nastala je nedugo nakon osnivanja Gradske galerije savremene umetnosti 1964. godine.

Zbog skromnih prostornih uslova u kojima je bio smešten, najpre u baroknoj palati Kulmer u starom gradskom jezgru - na Katarininom trgu, MSU nikada nije imao stalnu postavku, a nakon dugogodišnjeg nastojanja da se smesti u prikladniji prostor, 1998. godine doneta je odluka o izgradnji novog muzeja u Novom Zagrebu.

Prema statističkim podacima, MSU Zagreb je najveća kulturna ustanova
i prva te vrste u Novom Zagrebu, ukupne površine 14.500 kvadratnih metara, od čega je 5.000 namenjeno za izlaganje.

Izložbeni prostori su na tri sprata, a omogućavaju fleksibilan odnos stalne postavke i prostora povremenih izložbi.

Na zapadnoj fasadi zgrade je veliki led ekran za projekcije radova u muzeju (90 metara iz tri segmenta), ali i onoga što se dešava izvan muzejske zgrade u koju će sredom biti moguće ući besplatno, a najavljeni su i popusti za porodične posete i đake.

Severna strana nove zgrade, okrenuta prema gradskom parku, predviđena je za izložbe na otvorenom. Prizemlje je u potpunosti namenjeno raznovrsnim sadržajima za posetioce - od prostora za likovne radionice, knjižnice s čitaonicom, do manjeg izložbenog prostora, multimedijalne dvorane, muzejskog dućana i restorana.

Novi MSU Zagreb ima i tri apartmana za rezidencijalne programe za kustošku razmenu, kao i multimedijalnu dvoranu sa 230 mesta. Veliki deo je predviđen i za edukaciju javnosti kako bi se posetioci što više zadržal, a u tom smislu biće organizovani i događaji za cele porodice.

Stalna postavka MSU Zagreb, čiji su autori Nada Beroš i Tihomir Milovac, postavljena je na 3.500 kvadratnih metara prostora, a koncipirana je kao “Zbirke u pokretu”, odnosno čini je pet tematskih celina.

Među radovima u novoj stalnoj postavci su i dela Marine Abramović, Brace Dimitrijevića, Dalibora Martinisa, Sanje Iveković, Dimitrija Bašićevića Mangelosa, Olega Kulika, Katarzyne Kozyre, grupe IRWIN, Nam June Paika, Miroslawa Balke, Chen Zhena... izabranih iz bogatog fundusa od 12.000 umetničkih radova, prikupljenih od 50-ih godina 20. veka.

Na preostalih 1.500 kvadrata izlagačkih prostora nalazi se tradicionalna izložba muzejskih akvizicija, među kojima su radovi Ane Horvat, Ivana Marušića Klifa, Tanje Perišić, Waltera Leblanca, Dube Sombolec, Ines Krasić, Vjenceslava Richtera...

MSU Zagreb sadrži zbirke crteža, grafika, plakata i radova na papiru, kao i zbirke filma i videa, fotografije, medijske umetnosti, skulpture i slikarstva.

Pojedine zbirke posebno se ističu zbog specifične i iscrpne zaokruženosti pojedinih tematskih i stilskih celina, kao i zbog internacionalnog karaktera, poput zbirke konstruktivističke i kinetičke umetnosti, čiji temelj čine dela umetnika međunarodnog pokreta Nove tendencije (Julije Knifer, Ivan Picelj, Aleksandar Srnec, Vjenceslav Richter, Miroslav Šutej, Almir Mavigner, Otto Piene, Victor Vasarey, Piero Dorazio, Piero Manzoni, Jesus Raphael Soto).

Muzej čuva i donacije, kao što su kompleksna umetnička zbirka Benka Horvata, celovit nadrealistički slikarski opus slikara Josipa Seissela (Donacija Silvane Seissel), te posebna zbirka arhitekta Vjenceslava Richtera i Nade Kareš Richter u njihovoj porodičnoj kući na Vrhovcu. Muzeju se 2006. priključio Arhiv Toše Dabca, smešten u nekadašnjem ateljeu tog zagrebačkog fotografa, a poslednju veliku i zaokruženu akviziciju predstavlja Atelje Kožarić.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r