Otvoren 54. OS
Oktobarski salon u Beogradu, najveća međunarodna izložba savremene vizuelne umetnosti u Srbiji, otvoren je 11. oktobra u atraktivnom prostoru bivše robne kuće “Kluz”, u prisustvu većine od četrdesetak predstavljenih umetnica čiji radovi, prema zamisli kustoskog tima Red Min(e)d, pozivaju na promišljanje svakodnevnog života i budućnosti društva u feminističkom kontekstu održivosti. Otvaranje 54. OS tradicionalno je okupilo i gotovo celu beogradsku umetničku scenu, a ostaje da se vidi da li će zainteresovati i najširu publiku koju kustoskinje pozivaju da se uključi i naslovom izložbe “Niko ne pripada tu više nego ti”.
Kustoskinje Danijela Dugandžić Živanović, Katja Kobolt, Dunja Kukovec i Jelena Petrović i direktorka Kulturnog centra Beograda Mia David, u ime organizatora, pozvale su publiku da pogleda, postavku, razmisli o njoj, reaguje i komentariše.
Na otvaranju 54. OS veliku pažnju privukao je i provokativni performans kanadske umetnice Aleksis O`Hara “Odbrambeni mehanizmi za ugrožene vrste”, ali i njena zvučna instalacija “Iglo koji ne propušta” na prvom spratu, koja se sastoji od mnoštva starih zvučnika sa otpada i mikrofona u unutrašnjosti. Publika je pozvana da iskoristi mogućnost da se izrazi uz pomoć mikrofona.
Publika je na otvaranju - već na samom ulazu u zgradu “Kluza”, sada Zepter Expo centra, pozvana da isproba “Lele metod” dua Ephemerki iz Skoplja (Dragana Zarevska i Jasna Dimitrovska). “Oslobodite se teorijskog tereta i vizuelnih referenci. Iskustite savremenu i konceptualnu umetnost bez bilo kakvog osećaja da se za to neuki”, poručile su Ephemerke.
U rasponu od poziva na revoluciju, preko problematike nasilja, do ženskog tela, radovi na 54. OS raspoređeni su na tri sprata zgrade bivšeg “Kluza”, koju je kompanija Zepter ustupila KCB-u.
Publika će već 12. oktobra imati priliku da podrobnije upozna radove i umetnice - na kolektivnom vođenju kroz izložbu od 15 do 18 sati, nakon čega sledi predavanje-performans Hito Štajerl “Sanjala sam: politika u doba masovne umetničke produkcije”, a potom i performans “Ja sam opasan, ubijte me pred očima moje dece” dubrovačkog umetnika Slavena Tolja, koji trenutno živi i radi u Rijeci kao direktor MMSU-a.
Na izložbi učestvuju: Milijana Babić (Rijeka), Jože Barši (Ljubljana), Nina Bunjevac (Toronto), Jasmina Cibic (Ljubljana/London), predstavnica Slovenije na aktuelnom 55. Bijenalu u Veneciji, Lana Čmajčanin (Sarajevo), Ines Dužak (Beč), Efemerki (Skoplje), Adrijana Gvozdenović (Podgorica), Flaka Haliti (Priština/Minhen/Beč), Roza El-Hasan (Budimpešta), Endi Huperih (Minhen), Gozde Ilkin (Istanbul), Adela Jušić (Sarajevo), Margareta Kern (London), Angela Melitopulos i Mauricio Lazarato (Berlin/Pariz), Nandifa Mntambo (Johanesburg), Aleksis O'Hara (Montreal), Andrea Palašti (Novi Sad), Marko Peljhan (Ljubljna), Lorena Herera Rašid (Meksiko Siti/Minhen), Lala Raščić (Sarajevo/Nju Orleans), Dina Rončević (Zagreb), Ivana Smiljanjić (Beograd), Jelena Sokić (Split), Alma Suljević (Sarajevo), Tejal Šah (Mumbaj), Boris Šribar (Beograd), Hito Štajerl (Berlin), Nataša Teofilović (Pančevo), Slaven Tolj (Dubrovnik/Rijeka), Milica Tomić (Beograd)...
Takođe, na izložbi učestvuje i Muzej ne-participacije (Musem of Non-Participation) iz Londona (Karen Mirza i Rejčel Anderson).
Oktobarski salon predstavlja i Živi logor smrti (Living Death Camp), projekat koji proučava mnogostruke odnose dva koncentraciona logora u bivšoj Jugoslaviji i probleme u vezi sa prisećanjem na njihovu istoriju. U tom projektu učestvuju Forenzička arhitektura (Centar za istraživačku arhitekturu, Goldsmis univerzitet u Londonu), Grupa Spomenik i projekat Četiri lica Omarske i istoričar kulture i pisac Robert Jan Van Pelt (Škola arhitekture, Univeritet Voterlu, Ontario), a razgovor sa učesnicima već je održan proteklog vikenda na Starom sajmištu.
Program 54. OS obuhvata i forumske diskusije 13. oktobra sa umetničkim kolektivima h.arta (Temišvar), ƒƒ (Berlin) i umetnicama Guzde Ilkin i Margaretom Kern, odnosno sa predstavnicima Muzeja ne-participacije, dok je za 14. oktobar najavljena kustoska škola o eksperimentalnom umetničkom obrazovanju, koju vode članice nemačkog kolektiva a7.außeneinsatz, te forum-predavanje Jelene Vesić “Administracija etsteike ili podzemni tokovi ugovaranja umetničkog posla”.
U toku je i kustoska škola Jelene Vesić, posvećena temi “Izložba kao skriptovani prostor: načini proizvodnje i proizvodnja načina”.
Tokom novembra su predviđeni performansi Amle Suljević “Bosančica (žensko pismo)” i Lale Raščić (Prokleta brana, Put u kutiji i Bilo koji objekat).
Sajt 54. OS je http://54.oktobarskisalon.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE.
(SEEcult.org)