• Search form

21.09.2012 | 10:12

Otuđeni intelektualci na kraju 46. BITEF-a

Otuđeni intelektualci na kraju 46. BITEF-a

Holandskom predstavom 'Deca sunca' o odgovornosti intelektualaca u savremenom društvu, koju je Ivo van Hove režirao prema istoimenoj drami Maksima Gorkog sa početka 20. veka, a aktuelna je i sto godina kasnije, 21. i 22. septembra završava se 46. BITEF, koji je predstavio proteklih desetak dana još 12 produkcija u glavnom programu.

Amsterdamski Toneelgroep izvešće tu predstavu u Pozorištu na Terazijama.

Van Hove jedan je od zapadnoevropskih reditelja koji su “Decu sunca” iz 1905. godine otkrili kao aktuelnu dramu, jer se bavi intelektualcima koji ne mogu da se snađu u složenim društvenim uslovima.

Gorki je napisao “Decu sunca” u vreme prve ruske revolucije. U komadu se jasno oseća pretnja političkog haosa kroz priču o zanesenom naučniku rešenom da nađe “novog čoveka”, koji provodi sate raspravljajući sa ženom i prijateljima o boljem svetu. U stvarnom svetu besni kolera i među stanovništvom raste nezadovoljstvo, ali Protasovi zatvaraju oči pred sumornom stvarnošću dok situacija eskalira.

U završnici 46. BITEF-a, 21. septembra, publika može da vidi i reprizu plesne predstave “Suviše smrtni” londonske Shobana Jeyasingh Dance kompanije, u koreografiji Šobane Džejasing - delo nastalo za crkve u evropskim gradovima, uključujući Veneciju, London, Vuster i Stokholm. Inspirisana njihovom dramatičnom arhitekturom, 20-minutna koreografija Džejasingove suprotstavlja i dopunjava ritmove i oblike tih istorijskih zdanja, a na BITEF-u se igra u Franjevačkom samostanu u Zemunu.

BITEF je predstavio od 12. septembra još četiri strane predstave i sedam iz regiona, od kojih su četiri domaće.

Sloganom “Izlet u istinu”, 46. BITEF pokušao je da ukaže na odnos teatra prema stvarnosti koji je, prema navodima koselektora Jovana Ćirilova i Anje Suše, posebno uzbudljiv, dramatičan i potreban ukoliko je veća kriza u društvu - istorijska, ekonomska ili moralna.

Žirijem 46. BITEF-a predsedava Goran Ignjac, a članovi su dramaturškinja Elizabet Šak (Elisabeth Schack), francuski pozorišni kritičar Žan Pjer Tiboda (Jean-Pierre Thibaudat), rediteljka Đurđa Tešić iz Beograda i kostimografkinja i teoretičarka izvođačkih umetnosti Maja Mirković.

Uprkos krizi, BITEF je i ove godine ponudio raznovrstan prateći program, uključujući 13. “BITEF Polifoniju” i 35. “BITEF na filmu”.

46. BITEF je, inače, organizovan dosad najmanjim budžetom (pet odsto manji od prošlogodišnjeg, takođe recesijskog), a od ukupno 60 miliona dinara, Grad Beograd, kao osnivač BITEF-a, izdvaja 23,6 miliona, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije 17 miliona, vojvođanske vlasti 2,6 miliona, a novosadske 500.000 dinara. Nešto manje sume obezbedili su i Ministarstvo spoljnih poslova i opština Stari grad.

Organizatori BITEF-a istakli su stoga da bi taj festival bilo praktično nemoguće realizovati bez pomoći stranih ambasada, instituta i kulturnih centara zemalja čije trupe dolaze.

Na 45. BITEF-u, 2011. godine, najboljom predstavom proglašena je “Elijahova stolica” JDP-a koju je, prema romanu Igora Štiksa režirao Boris Liješević. U konkurenciji je bilo još 14 predstava, od kojih je većina bila iz regiona.

Specijalna nagrada 45. BITEF-a za izuzetnan dopirnos na polju pozorišnih umetnosti dodeljena je predstavi “Došao sam do kuće, ali nisam ušao” Hajnera Gebelsa, u produkciji Teatra Vidi iz Lozane.

“Politikina” nagrada za najbolju režiju dodeljena je Jožefu Nađu za predstavu “Bez naziva”, a publika je najboljom proglasila predstavu “U Moskvu! U Moskvu!” Franka Kastorfa. Gotovo identičan broj glasova dobila je i pobednička “Elijahova stolica”.

BITEF je i prošle godine bio suočen sa problemom smanjenog budžeta, a prvi put je posvetio deo glavnog programa predstavama u regionu.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r