Oproštaj od Olje Ivanjicki
Prijatelji i poštovaoci Olje Ivanjicki, koja je preminula 24. juna u 78. godini u Beogradu, odali su joj počast u Narodnom pozorištu, ističući značaj i osobenost njenog stvaralaštva, kao i povezanost ruske i srpske kulture koju je simbolizovala. Poznata slikarka, koja je za života dobila i neka od najviših priznanja u Srbiji, biće sahranjena 27. juna u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu. Fond “Vladislav Ribnikar” medijske kuće “Politika” pokrenuo je povodom smrti Olje Ivanjicki inicijativu da joj posthumno bude dodeljen francuski orden Legije časti.
Prijatelji i poštovaoci Olje Ivanjicki, koja je preminula 24. juna u 78. godini u Beogradu, odali su joj počast u Narodnom pozorištu, ističući značaj i osobenost njenog stvaralaštva, kao i povezanost ruske i srpske kulture koju je simbolizovala.
Poznata slikarka, koja je za života dobila i neka od najviših priznanja u Srbiji, biće sahranjena 27. juna u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu.
Fond “Vladislav Ribnikar” medijske kuće “Politika” pokrenuo je povodom smrti Olje Ivanjicki inicijativu da joj posthumno bude dodeljen francuski orden Legije časti.
Smatrajući da je Olja Ivanjicki, svojim delima i čitavim životom, dala “ogroman doprinos slikarstvu našeg vremena”, Fond “Ribnikar” pokrenuo je tu inicijativu u uverenju da srpska i francuska kultura treba i na taj način da joj se oduže.
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić rekao je na komemoraciji da je Olja Ivanjicki bila dovoljno hrabra i samostalna da menja konvencije, uspostavlja novi umetnički poredak i uvodi nove vrednosti, te da je, kao i u umetnosti, i u ličnom životu na najplemenitiji način radila za zajedničko dobro, ne gubeći pritom autentičnost i posebnost kreativne energije.
“Njene poetske slike i slikovite reči, originalni i prepoznatljiv stil, toliko su postali deo naše duhovnosti da će, i u vremenima koja su pred nama, Olja Ivanjicki i njeno delo, ostati jedan od stožera naše kulturne istorije i riznice naše kulturne baštine”, naveo je Bradić.
Likovni kritičar i prijatelj Olje Ivanjicki Đorđe Kadijević rekao je da će njene slike još dugo izgledati bez nje kao siročicihi, a tek kasnije će doći vreme kada će zaživeti vlastitim životom.
Pesnik Milovan Vitezović posvetio je Olji Ivanjicki pesmu u kojoj je istakao, između ostalog, da je ona bila “Božji i ruski dar srpskoj kulturi”.
Olja Ivanjicki, jedan od osnivača Mediale, rođena 1931. u Pančevu u porodici ruskih emigranata, a završila je Akademiju likovnih umetnosti u
Beogradu 1957.
S Leonidom Šejkom, Milićem od Mačve, Milovanom Vidakom, Svetozarem Samurovićem, Kostom Bradićem, Sinišom Vukovićem i drugima, osnovala je 1959. grupu "Mediala", čiji je kredo bio “beskrajna ljubav prema umetnosti i beskrajno verovanje u njene sveukupne moći”.
Imala je stotinak samostalnih izložbi u zemlji i svetu, a njeni radovi nalaze se u brojnim muzejskim i privatnim kolekcijama širom sveta, uključujući i Metropoliten muzej u Njujorku.
Dobitnica je niza nagrada i priznanja, uključujući Sedmojulsku, kao i Vukovu nagradu za životno delo.
Nedavno je objavljena, u izdanju “Službenog glasnika”, monografija “Olja Ivanjicki - Očekivanje nemogućeg”, u kojoj je predstavljena i kao pesnikinja i filozof renesansnog duha.
Knjiga sadrži oko 240 reprodukcija i crteža u boji, kao i kompletnu biografiju, komentare, eseje, spisak svih izložbi, nagrada i priznanja, a uvod je napisala Su Habard, koja je nazvala Olju Ivanjicki “Leonardovom kćeri”.
Knjiga žalosti biće otvorena i 27. juna u Narodnom pozorištu, a potom na Kosančićevom vencu, gde je imala atelje.
Olja Ivanjicki sarađivala je od 2005. godine sa Narodnim pozorištem, kada je osmislila kostime za operetu “Slepi miš” Johana Štrausa.
Slika Olje Ivanjicki nalazi se i na plakatu i programu opere “Aida” Đuzepea Verdija (januar 2008).
(SEEcult.org)