Oproštaj od Elen Stjuart
Legendarna Elen Stjuart (Ellen Stewart) sahranjena je 17. januara u Njujorku, nakon ceremonije u katedrali Sv. Patrika i procesije koja je okupila njene mnogobrojne prijatelje, saradnike i poštovaoce, a obeležena je muzikom i porukama ljubavi i duhovnosti.
“Masovna hrišćanska sahrana”, kako je nazvan poslednji oproštaj od čuvene La Mame, patronke Of Of Brodveja i avangardnog teatra uopšte, bio je nezaboravno i potresno iskustvo, preneli su za portal SEEcult.org umetnici Dragan Ilić i Isabel Bau Madden, koji su bili među učesnicima ceremonije.
Veliki hor, koji je pratio kovčeg Elen Stjuart po iznošenju iz katedrale, praćen tapšanjem ostalih prisutnih, izveo je dve kompozicije iz Euripidove drame “Trojanke” (Trojan Women), koje su komponovali Andrei Serban i Elizabeth Swados, odnosno Ellen Stewart i Michael Sirotta.
Još pri ulasku u katedralu, uz zvuke muzike koju su svirala trojica muzičara na drvenim instrumentima, mnogima je bilo jasno da to neće biti obična ceremonija.
Besede u čast Elen Stjuart započeo je član uprave teatra La Mama David Diamond, pročitavši deo “Pesme nad pesmama” koji se odnosi na ljubav muža i žene.
Prema navodima Ginny Louloudes, izvršne direktorke njujorške Alliance of Resident Theatres, beseda koju je održao velečasni Drance izrazila je sve biblijske priče o Elen Stjuart u odu ženi koja je svojevremeno u bivšoj Jugoslaviji rekla mnogobrojnim novinarima da ih zna još iz vremena kada su bili jedan narod i da je potrebno da pronađu ljubav i ponovo se približe.
Velečasni je podsetio i da je Elen Stjuart bila žena koja je verovala da pojedinac može da napravi razliku i da pozorište može da donese pozitivne promene svetu.
Podsetio je i na ogromno zadovoljstvo koje je osećala dovodeći ljude različitog porekla, rasa i verskih opredeljenja da zajedno “prave teatar”.
Predsednik Odbora teatra La MaMa, Frank Carucci, evocirao je uspomene na prvi susret sa Elen Stjuart, još dok je bio student. Kasnije mu je prepuštala teatar na nedelju dana, tokom kojih je dovodio mlade ljude da pišu pesme, bave se likovnom ili pozorišnom umetnošću. Neke od nastalih radova Elen Stjuart izlagala je u galeriji La MaMe, što je studentima dalo neverovatno samopouzdanje.
Carucci je podsetio i na mnogobrojna putovanja Elen Stjuart širom sveta, kao i na finansijski krizne godine, kada je ubeđivala upravu da će se, iako nisu dobili očekivani grant, moliti njenim svecima da pomognu.
La MaMa će, kako je obećao, nastaviti putem svoje osnivačice i narednih 50 godina, a okupljeni u katedrali su ga nagradili velikim aplauzom.
Elen Stjuart je, kako je podsetila Ginny Louloudes u “Njujork tajmsu", imala dve porodice - svog sina i njegovu decu i svoju porodicu umetnika, a obe su se poslednji put oprostile sa njom.
Elen Stjuart preminula je 14. januara u Njujorku u 91. godini.
Zvezda svetske avangarde, Elen Stjuart je 1961. osnovala trupu La Mama, kolevku iz koje su potekla imena kao što su Al Paćino, Robert De Niro, Andrej Šerban, autori “Kose” Rado i Ragni, Tom O’Horgan i mnogi drugi,
U La Mami je izvedeno više od 2.000 naslova različitih produkcija, uz mnogobrojna gostovanja širom sveta, uključujući i bivšu Jugoslaviju.
Stjuartova je poslednji put gostovala u regionu u martu 2009. godine, kao gošća Zagrebačkog kazališta mladih povodom projekta s mladim hrvatskim umetnicima u okviru festivala “Projekt 12”. Sa Zagrebačkim kazalištem mladih realizovana je 2010. godine prva hrvatsko-američka koprodukcija - predstava "Garaža" u režiji Ivice Buljana, koja je premijerno izvedena u La Mami.
Elen Stjuart je prethodno posetila Zagreb i u jesen 2008, kao počasna gošća Festivala svetskog kazališta, a tom prilikom dodeljena joj je Medalja grada Zagreba. Početkom 2008. ponovo je gostovala i u Beogradu, u Narodnom pozorištu, gde se sastala sa studentima umetničkih akademija, publikom i novinarima.
Od početka 70-ih održavala je veze s festivalima i organizacijama šrom sveta, a cilj njenih radionica i projekata je komunikacija različitih kultura i stvaranje novih veza i razumevanja među umetnicima.
Prva je u SAD predstavila neka od najvećih imena evropskog teatra 20. veka, uključujući Jiržija Grotovskog, Tadeuša Kantota, Pitera Bruka, Harolda Pintera… Elen Stjuart je u La Mami 1967. producirala i prvu izvedbu čuvenog mjuzikla “Kosa”, a u njenom eksperimentalnom teatru započeli su karijeru mnogi poznati glumci, kao i pisci (Sem Šepard, Landford Vilson..), te reditelji, poput Roberta Vilsona, Pitera Šumana…
Elen Stjuart dobitnica je niza priznanja, uključujući počasne doktorate, prestižnu nagradu "Genije", kao i Nacionalno priznanje za umetnost i kulturu. Dobila je i prestižno francusko priznanje reda viteza umetnosti i književnosti, kao i najviše ukrajinsko umetničko priznanje i japansko carsko odlikovanje.
Prva je producentkinja van Brodveja koja je uvršćena u Brodvejsku kuću slavnih (1993).
Sajt teatra La Mama je www.lamama.org
*Foto: Isabel Bau Madden
(SEEcult.org)