Oproštaj od Dragana Nikolića
Veliki glumac Dragan Nikolić, čija je smrt izazvala duboku tugu među njegovim prijateljima, kolegama i poštovaocima širom bivše Jugoslavije, biće sahranjen u ponedeljak, 14. marta u Beogradu, nakon komemorativnog skupa u Ateljeu 212.
Komemoracija povodom smrti Nikolića biće održana 14. marta u podne u Ateljeu 212. Nikolić će biti sahranjen istog dana u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Skup porodice i prijatelja je u 14 časova, a početak opela u 14.30.
Vest o smrti Nikolića preneli su mediji širom regiona, opisujući ga kao legendu, junaka detinjstva i idola brojnih generacija, šmekera i gospodina, te podsećajući na njegove nezaboravne uloge u oko 80 filmova, kao i u pozorištu i na televiziji.
Ko to tamo peva
Na Nikolićeve glumačke bravure u filmovima nekih od najpoznatijih srpskih i jugoslovenskih reditelja podsetili su na društvenim mrežama i njegovi mnogobrojni obožavaoci.
Počast mu je odata 11. marta minutom ćutanja i u Narodnom pozorištu uoči početka Šekspirovog “Henrija Šestog” na Velikoj sceni, na poziv glumca Predraga Ejdusa.
Devojački most
Od Nikolića su se emotivno oprostili i navijači Crvene zvezde na košarkaškoj utakmici protiv Panatinaikosa.
Velikom glumcu, koji je bio i veliki zvezdaš, odali su počast minutom ćutanja i transparentom sa natpisom: “Šmeker svetskog glasa za kim plače cela masa, nikad otpisan i večno nacionalna klasa. Dragan Nikolić”.
Foto: Marko Vidojković (Fb)
Saučešće povodom smrti Nikolića uputili su njegovoj supruzi Mileni Dravić, takođe slavnoj glumici, i državni zvaničnici Srbije – predsednik Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić, kao i ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac i gradonačelnik Beograda Siniša Mali.
Otpisani
Nikolić je preminuo 11. marta ujutro u bolnici u 73. godini, posle duge i teške bolesti.
Posle više od stotinu briljantno odigranih uloga, u kojima je pokazao da podjednako uspešno može da igra i neznane nacionalne junake, i romantične zavodnike sa građanskim ili polugrađanskim pedigreom, likove sa sumnjivog vrha i nesumnjivog društvenog dna, Nikolić je bio glumac bez koga se ne može ni zamisliti domaća filmska i pozorišna umetnost, istaklo je Atelje 212, u kojem je igrao od kraja 60-ih.
Banović Strahinja
Povodom smrti Nikolića, Jugoslovenska kinoteka izmenila je delimično program u svom Muzeju u Kosovskoj, pa od 11. do 13. marta prikazuje izbor njegovih filmova kao uvod u obimnu retrospektivu koju priprema za april. Na programu će se, pored ostalih, naći i kultni filmovi: “Otpisani”, “Mlad i zdrav kao ruža”, “Nacionalna klasa”, “Banović Strahinja”, “Poslednji krug u Monci”, “Balkan ekspres”…
Dragan Nikolić i Radoslav Zelenović
Rođen u Beogradu 20. avgusta 1943. godine, (Dragoslav) Dragan Nikolić je posle studija glume na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, započeo filmsku karijeru glavnom ulogom Džimija Barke u filmu Živojina Pavlovića “Kad budem mrtav i beo”. Ostaće upamćen i kao Flojd, Prle, Popaj, Vlah-Alija, Urke...
Nikolić je dobitnik svih značajnih filmskih nagrada, uključujući nagradu za životno delo “Pavle Vuisić” 2000. godine, kao i Zlatni pečat Jugoslovenske kinoteke.
Nikolić je već duže vreme bio lošeg zdravstvenog stanja, a njegova supruga Milena Dravić morala je da pre godinu dana i javno da apeluje na medije da prekinu medijski linč i prestanu da objavljuju senzacionalističke napise o njegovoj bolesti.
(SEEcult.org)