• Search form

04.01.2017 | 20:32

Od Rihtera do Mangelosa

Od Rihtera do Mangelosa

Muzej savremene umetnosti u Zagrebu najavio je u 2017. godini, u kojoj će obeležiti vek od rođenja Vjenceslava Richtera (1971-2002), i velike izložbe Brace Dimitrijevića i Dimitrija Bašičevića Mangelosa (1921-1987).

Zagrebački MSU, u kojem je do 12. februara otvorena velika multimedijalna izložba Dalibora Martinisa, najavio je da će 2017. biti godina obeležavanja stogodišnjice rođenja Vjenceslava Rihtera (Omilje, 1917 – Zagreb, 2002), jedne od ključnih ličnosti hrvatske umetničke scene druge polovine 20. veka, čije arhitektonsko i umetničko stvaralaštvo zauzima značajno mesto i u evropskoj istoriji umetnosti. Rihter je bio majstor povezivanja, vizionar koji je realizovao projekte po čitavom svetu, između ostalog, i u Alepu u Siriji. S kolegom Zdravkom Bregovcem 1975. godine je, i to za svega pet dana, projektovao Nacionalni muzej u Alepu koji, uprkos brojnim napadima tokom rata, i danas stoji u samom centru grada.

Muzej u Alepu i mnoga druga arhitektonska i umetnička dela, nastala od 1947. do 2002. godine, biće predstavljena na Rihterovoj retrospektivnoj izložbi od oktobra do decembra, čija je autorka viša kustoskinja Vesna Meštrić, voditeljka Zbirke Richter.


 Portret Vjenceslava Richtera, autor fotografije: Tošo Dabac

MSU je već od aprila, meseca Rihterovog rođenja, najavio niz aktivnosti kojima će podsećati publiku na njegove kultne i često osporavane zagrebačke projekte - Dom HDLU, kafanu Corso, pozorišnu kafanu…

Veliku izložbu imaće od maja Braco Dimitrijević, umetnik koga MSU prati od njegovih samih stvaralačkih početaka. Izložba će obuhvatiti sve faze Dimitrijevićeve međunarodne karijere, od Slučajnih prolaznika iz 1971. godine, divovskih fotografskih portreta “običnih ljudi”, koje je postavljao na mesta inače predviđena za političke ili reklamne poruke, do najnovijih radova koje je taj radikalni pionir konceptualne umetnosti izlagao u londonskom Tejtu i pariskom Muzeju Orsay, a u kojima kombinuje instalacije, fotografije, video, slikarstvo i skulpturu.


  Braco Dimitrijević, Prolaznik kojeg sam slučajno sreo u 12.15 sati, 1971.

Retrospektivnu izložbu imaće krajem 2017. godine i legendarni Dimitrije Bašičević Mangelos (Šid 1921 - Zagreb 1987), umetnik, istoričar umetnosti, doktor nauka, muzealac i kritičar, koji je bio i jedan od osnivača grupe Gorgona. Međunarodnu valorizaciju i reputaciju stekao je posthumno, zahvaljujući brojnim samostalnim izložbama u vodećim svetskim umetničkim centrima i otkupima za prestižne muzejske i privatne kolekcije.

Zagrebački MSU će za retrospektivu Mangelosa, koju je najavio za decembar, pozajmiti njegove radove iz porodičnih, privatnih i javnih zbirki, među kojima su i Centar Žorž Pompidu u Parizu, Tejt Modern u Londonu i Muzej moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku.

Među atrakcijama ovogodišnjeg programa u MSU je i izložba novih radova hrvatske umetnice sa berlinskom adresom Ivane Franke, koja se godinama bavi istraživanjem granica ljudske percepcije i stvaranjem slika koje funkcionišu kao jedinstveni višeosećajni doživljaj. Gosti Ivane Franke, kojoj je Rihter bio jedna od najvećih inspiracija, biće finski umetnički duo Tommi Grönlund i Petteri Nisunen, sa kojima deli sklonost aktivnom uključivanju posmatrača u umetničko delo.

MSU ljubiteljima nesvakidašnjeg preporučuje izložbu iz Zbirke marginalne umetnosti, koju čine dela umetnika-autsajdera bez formalnog umetničkog obrazovanja, koji su retko viđeni u muzejsko-galerijskim prostorima.

Kao netipična je najavljena i “Izložba u toku” koja će biti otvorena 14. januara, a prema koncepciji Kluba mladih MSU-a (KMMSU), ponudiće jedinstven uvid u to kako mladi doživljavaju, razumeju i osećaju savremenu umetnost.

  Klub mladih MSU-a u Ateljeu Kožarić

Svestan nedovoljne zastupljenosti savremene umetnosti u obrazovnom procesu, MSU je osmislio i projekat “Runaway Art”, koji će podstaći mlade od 15 do 23 godine da deo školskog, fakultetskog, ali i slobodnog vremena provedu u muzejskom prostoru i kroz različite kreativne aktivnosti upoznaju savremenu umetnost.

Posetioci MSU-a imaće priliku da u septembru prisustvuju devetom izdanju međunarodnog festivala fotografije Organ vida, koji okuplja mlade, savremene fotografe iz čitavog sveta u cilju unapređenja umetnosti i savremene fotografske prakse, te razgovora o ključnim i globalno-društveno političkim pitanjima.

Između ostalog, zagrebački MSU najavio je od juna do septembra gostovanje u Fondaciji Viktora Vazarelija u Eks an Provansu u Francuskoj izložbom “Nove tendencije / Nouvelle Tendance Zagreb 1961-1973” na kojoj će predstaviti izabrane radove i dokumentaciju o tom uticajnom umetničkom pokretu stasalom 1960-ih u Zagrebu (Richter, Mavignier, Morellet, Soto, Picelj, Šutej, Knifer…).

  Jesús Raphael Soto, Narandžasta ekstenzija, 1968–1970.

Program MSU obuhvata i brojne druge izložbe, među kojima je i jubilarna, deseta izložba godišnje nagrade za savremenu hrvatsku umetnost HT@MSU, koja će biti otvorena u martu.

Uz izložbe, MSU nudi i radionice, predavanja, okrugle stolove, filmske projekcije, pozorišne i plesne predstave, a za ljubitelje rok muzike najavio je nastavak letnjeg programa na terasi na krovu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r