• Search form

27.12.2020 | 23:16

Novi Manek, promocija onlajn

Novi Manek, promocija onlajn

Novi, deveti broj časopisa Manek, u izdanju Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), posvećen je različitim aspektima posledica pandemije korona virusa u oblasti kulture i umetnosti, kao i brojnim pitanjima koja su tim povodom otvorena ili postala vidljivija. Promocija Maneka, biti održana 29. decembra u virtuelnom prostoru, u koji se mahom preselila kulturna i umetnička scena u 2020.

“Pozorišta, muzeji, galerije, biblioteke i ostale ustanove kulture koje drže do sebe i svoje publike čim je proglašen karantin otvorili su se onlajn i besplatno ponudili najraznovrsnije sadržaje, a države koje drže do kulture obezbedile su pomoć za umetnike i kulturne radnike. Kod nas su takvu pomoć dobili samostalni umetnici, ali je mnogo onih koji su ostali ne samo bez pomoći, već i bez honorarnih ili drugih nesigurnih poslova dok druge nisu mogli da nađu, a valjalo je i njima lečiti se, hraniti i živeti. Neki među njima su morali da brinu o deci, roditeljima, drugim članovima porodica”, podseća u uvodniku urednica Maneka Ana Luković, koja će i predstaviti novi broj sa delom autora tekstova - Predragom Cvetičaninom, Vidom Knežević, Renom Redle i Ružicom Marjanović.

Novi broj Maneka sadrži tako tekst o eksploataciji (neplaćenog) rada, ali i o mogućnostima borbe i povratku solidarnosti na umetničku i kulturnu scenu, zatim o rezultatima regionalnog istraživanja o životu i radu kulturnih radnika u vreme pandemije, kao i o egzistencijalnim teškoćama i umetničkim praksama u vanrednim okolnostima.

Onlajn obrazovanje, koje je bilo izazov i za decu, i za roditelje, nastavnike, studente i profesore, takođe je jedna od tema Maneka, koji piše i o “slučaju Kapetanija”, odnosno uništavanju izložbe stripa i problematičnom tumačenju slobode umetničkog stvaralaštva i govora kojim je bivši ministar kulture Vladan Vukosavljević uspeo da protiv sebe okrene celu umetničku, kulturnu i medijsku scenu.

Novi Manek piše i o izazovima emigracije kroz priče slikarke Darije Radaković, koja je od rata u Bosni i Hercegovini izbegla u Crnu Goru, školovala se u Srbiji, a odatle otišla u Kanadu u potrazi za slobodom, zatim pevačice, dirigentkinje i kompozitorke Aleksandre Popovske, koja je rođena u Srbiji, a obrazovanje ju je preko Severne Makedonije odvelo do Holandije, te vizuelne umetnice i aktivistkinje Rene Redle, koju su intelektualna i umetnička radoznalost i humanost na delu doveli iz Nemačke u Srbiju.

Deo Maneka posvećen je i umetničkom i kulturnom životu u 2020. godini, koji je funkcionisao po principu prekidača. Takođe, Manek preispituje i kompleksan odnos umetnosti i vremena u savremenom društvu, pišući o dekonstrukciji pojmova znanja, etike, pa i naučne istine. Tu je i priča o festivalu “Na pola puta” u Užicu, jedinstvene manifestacije koja okuplja istaknute književnike i učenike srednjih škola sa prostora bivše Jugoslavije, a uz paralelni intervju pesnikinja Maše Seničić i Radmile Petrović, Manek sadrži i izbor pesama Ognjenke Lakićević. Izborom radova vizuelnih umetnika, Manek je pokušao je da nadomesti nedostatak stvarnih izlagačkih prostora u 2020. godini.

Manek podseća i na aktuelnost Prigovora savesti pokojnog umetnika i novinara Miomira Grujića Fleke (1954-2003), a daje i pregled zbivanja na muzičkoj sceni i u nezavisnom izdavaštvu, uz animirane i strip dnevnike Vuka Palibrka, rađene u vreme korone. Čitaoci mogu upoznati i kulturni život u Leskovcu, saznati više o kulturnom centru Magacin u Kraljevića Marka u Beogradu, kao i o festivalu “Na sopstveni pogon” Asocijacije NKSS.

Promocija novog broja Maneka počinje 29. decembra u 18 sati, a moguće ju je pratiti preko Fejsbuka i Zoom platforme.

Elektronsko izdanje devetog Maneka moguće je preuzeti ovde, a štampano će biti dostupno od sredine januara u Magacinu u Kraljevića Marka,

Časopis su finansijski podržali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Fondacija za otvoreno društvo i Fondacija Hajnrih Bel.

*Dušan Rajić autor je rada na naslovnoj strani 9. Maneka

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r