• Search form

18.09.2022 | 14:33

Novi Galeb za 100 godina Krsmanca

Novi Galeb za 100 godina Krsmanca

Akademsko pozorište “Branko Krsmanović” u Beogradu, najstarije studentsko pozorište u Evropi, premijerno će izvesti 19. aprila u Ateljeu 212 predstavu “Galeb” Antona Pavloviča Čehova, u režiji Mine Ćirić i Milana Cerovića, dramu koja je i dalje više nego aktuelna – sto godina nakon što je obeležila početak rada tog teatra.

U režiji Juraja Rakitina, “Galeb” je bio prva predstava pozorišta “Branko Krsmanović”, a odabrana je za proslavu jubileja jer i posle sto godina, kako navode u tom teatru, “možemo da se poistovetimo s Čehovljevim likovima i njihovim osećanjem neostvarenosti”.

“Kada ćemo prerasti Čehova? Kada ćemo prestati da, kao njegovi likovi, slepo obožavamo idole koje proizvodi društvo? Naša inscenacija dovodi u pitanje važnost umetnosti danas, ali ne samo njen položaj u društvu, nego i odnos umetnika prema umetnosti. Šta ja kao umetnik/umetnica mogu da uradim? Šta ću vam ja? Da li uopšte umem da stvaram bez potrebe da se nekom dokazujem (kao Trepljev svojoj mami - idolu, Irini Arkadinoj)? Zašto stalno moram da se pravdam zbog toga što stvaram?”, navelo je AP “Krsmanović” povodom premijere predstave “Galeb”, čija je i dramaturškinja Mina Ćirić, a igraju: Slađana Todorović, Nikola Stanković, Nemanja Simić, Bogdana Dimitrijević, Gala Šalipur, Nikola Štrbac i Aleksandar Bata Stojanović.

Umetnici okupljeni u AP “Branko Krsmanović” poručuju povodom proslave veka od nastanka tog teatra, od kojeg je u Beogradu starije samo Narodno pozorište, da će svakako nastaviti da stvaraju zato što je to njihov izbor i poziv, ali da li će opstati još sto godina - ne zavisi samo od njih.

Akademsko pozorište je peto najstarije pozorište u Srbi, a osnovala ga je grupa studenata Beogradskog univerziteta u kafani hotela “Moskva” 15. septembra 1922. godine. Potpisnici osnivačkog akta bili su: Božidar Kovačević i prvi upravnik Aleksandar Janković. Predvođeno Matom Miloševićem, Milanom Dedincem, Branimirom Ćosićem… od svog nastanka bilo je avangardno i okrenuto novim piscima i modernijem teatarskom izrazu… Na predlog Ministarstva prosvete, kralj Aleksandar I Karađorđević odlikovao je 1932. godine Akademsko pozorište ordenom Svetog Save IV stepena.

Po završetku Drugog svetskog rata, pozorište deluje u okviru AKUD “Branko Krsmanović”, kada Soja Jovanović nastavlja rad koji nije prekidan ni za vreme nemačke okupacije.

Uspon Akademskog pozorišta vezan je za ime reditelja Miroslava Belovića, koji je kao dugogodišnji umetnički rukovodilac, pisac i reditelj, delovao gotovo dve decenije. U to vreme veoma uspešno su delovali mladi pisci Aleksandar Obrenović, Jovan Ćirilov, Boro Drašković, a sa njima i reditelji Ognjenka Milićević, Stevo Žigon, Boda Marković, te Dušan Makavejev, Raša Popov i mnogi drugi…

Predstava “Ženidba i udadba”, u režiji Nebojše Komadine, prva je predstava iz Srbije koja je gostovala na Venecijanskom bijenalu (1960 godine).

Sve do kraja 60-ih godina profesori i studenti Fakulteta dramskih umetnosti bili su kreatori i nosioci repertoara, a među njima su bili: Predrag Laković, Voja Mirić, Miroslav Jokić, Nadežda Vukićević, Stevan Turkelja, Dragan Nikolić, Ljubiša Ristić, Boro Stjepanović, Miroslav Pavićević…. Rad Akademskog pozorišta potom su obeležili i: Siniša Kukić, Velimir Mitrović, Bora Nenić, Vladimir Lazić, Oliver Viktorović, Zoran Babić, Obrad Radulović, Primož Bebler, Goran Cvetković, Vladimir Cvejić….

Sa više od 250 premijera, gostovanjima širom Evrope i mnogobrojnim nagradama na međunarodnim festivalima (Erlangen, Prag, Budimpešta, Potsdam, Nansi, London, Minsik, Viljnus, Krakov, Napulj, Venecija…), naslednici Radeta Markovića i Olivere Marković, Danila Bate Stojkovića, Rade Đuričin, Ivana Bekjareva, Bekima Fehmiua, Branke Petrić, Ružice Sokić, Petra Kralja, Ljubomira Draškića i na stotina drugih… ustanovili su i dve nagrade koje se povodom jubileja dodeljuju zaslužnim članovima Akademskog pozorišta, čuvajući time uspomenu na osnivače i značajne umetnike koji su obeležili stogodišnju istoriju tog teatra. Plaketa “Mata Milošević” dodeljuje se za rezultate u umetničkom izrazu i kontinuiranom kreativnom usavršavanju, a plaketa “Miroslav Belović” za najbolju režiju.

Sedište Akademskog pozorišta “Branko Krsmanović” je u Balkanskoj 4, gde je na prvom spratu i kamerna scena koju je projektovao arhitekta, glumac i član tog teatra Danilo Udovički.

Premijera predstave “Galeb” je 19. septembra u 20 sati na sceni “Mira Trailović” Ateljea 212.

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, performans, 1973, SKC Beograd
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.