Nove ideje za stare zgrade
Sudbina neiskorišćenih objekata u javnom vlasništvu tema je konferencije koju 22. i 23. februara u Domu omladine Beograda i Magacinu u Kraljevića Marka organizuje kolektiv Ministarstvo prostora, u želji da ukaže na činjenicu da grad i gradske opštine raspolažu velikim brojem praznih prostora, a s druge strane, veliki broj organizacija, neformalnih grupa i pojedinaca imaju potrebu za prostorom koju ne mogu da reše prema postojećim pravilima.
Želja organizatora je da konferencijom “Nove ideje za stare zgrade” pospeše proces promišljanja i razvijanja novog modela efektivnog korišćenja praznih zgrada u javnom vlasništvu, koji bi omogućio veće uključivanje građana u razvoj njihove zajednice.
Stoga je, pored samog iskorišćavanja postojećih objekata, važno pitanje i uključivanje građana u donošenje odluka o njihovom najboljem korišćenju.
Kada je reč o upravljanju prostornim resursima, jedan od gorućih problema u Beogradu je nedostatak jasne strategije kako revitalizovati i staviti u namenu neiskorišćene prostore u javnom vlasništvu.
Pitanje sudbine neiskorišćenih objekata u javnom vlasništvu biće otvoreno na konferenciji kroz seriju radionica i panel diskusija. Biće reči o dobrim praksama na polju ustupanja prostora kroz saradnju sa institucijama, o ilegalnom osvajanju prostora i njegovom funkcionisanju, ekonomskoj (ne)isplativosti postojećeg modela upravljanja prostorima i načinima za uključivanje građana u donošenje odluka o upravljanju urbanim resursima.
Zgrada Beobanke na Zelenom vencu i Genexa na Novom Beogradu
Program počinje radionicom “Novi scenariji za ustupanje prostora u javnom vlasništvu” koja je posvećena razvoju predloga za kriterijume, prioritete i proceduru za ustupanje prostora u vlasništvu opština i gradova, u cilju pronalaska pravednijeg načina njihovog korišćenja. Model ustupanja prostora koji bude sačinjen kroz seriju zadataka i razgovor o principima i mogućnostima biće predstavljen u narednim danima donosiocima odluka na teritoriji Beograda, a u radu će učestvovati predstavnici opština iz Slovenije, Crne Gore i Nemačke.
Posebna tema prvog dana konferencije su domovi vojske kao potencijal razvoja lokalne zajednice.
Reč je o objektima koji su izgrađeni u velikom broju gradova u bivšoj Jugoslaviji tokom XX veka, a u većini slučajeva ne obavljaju više funkciju za koju su namenjeni. Taj ogroman infrastrukturni potencijal mogao bi ponovo biti upotrebljen za razvoj lokalne zajednice kroz nove načine organizovanja i udruživanja građana.
O Master planu Vojske Srbije za prodaju vojne imovine, nakon 10 godina od njegovog donošenja, govoriće Marina Tadić. Dušica Radojčić će predstaviti društveni centar Rojc iz Pule, a kolektiv Vakum situaciju sa Domom vojske u Valjevu.
Glavni fokus radionice biće predstavljanje i diskusija o predloženom modelu formiranja Doma omladine - otvorene platforme za programe organizacija nezavisne kulture u prostoru Doma vojske Šapca.
Pamučni kombinat
Konferencija će biti nastavljena 23. februara okruglim stolom u Magacinu o ulozi kulture u stvaranju održivih gradova, koji je organizovan u okviru Act4City projekta “Nezavisni kulturni akteri za održive balkanske gradove”.
Koncept održivih gradova ima za cilj poboljšanje kvaliteta života, uključujući njihovu ekološku, kulturnu, socijalnu i ekonomsku komponentu, i ne ostavljajući probleme budućim generacijama. Na okruglom stolu biće istražena uloga koju kreativni sektor može i treba da ima u kreiranju balkanskih gradova, a učestvovaće organizacije iz oblasti kulture, ekologije i održivog razvoja.
Završni panel i diskusija biće održani u DOB-u, a posvećeni su pitanju ustupanja prostora u javnom vlasništvu i nekadašnjim simbolima Beograda koji su danas van funkcije.
O načinu odlučivanja o ustupanju neiskorišćenih prostora u javnom vlasništvu, što je praksa u mnogim zemljama regiona i Evrope, kriterijumima i prioritetima u tom pogledu, te mogućem optimalnom modelu, govoriće član Gradskog veća Beograda Dragomir Petronijević, pomoćnik predsednika opštine Savski venac Nemanja Petrović, Ana Furlan iz opštine Ajdovščina i Urban Jeriha sa Instituta za politike prostora u Sloveniji, te Marko Aksentijević iz Ministarstva prostora.
Razgovor će moderirati Jelena Pajović van Reenen iz Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom, autorka opsežne Analize pravnog okvira ustupanja prostora u javnom vlasništvu organizacijama civilnog društva, koju je objavilo Ministarstvo prostora, a predstavljena je 2015. na konferenciji "Modeli borbe - prostori (ne)mogućnosti" u Magacinu.
Završna diskusija “Simboli grada - feel the gap”, koju će moderirati Dobrica Veselinović iz Ministarstva prostora, posvećena je zgradama Beobanke, Generalštaba, Bigza, Geneksa… kao nekadašnjim simbolima Beograda koji su postali vremenom najvidljiviji ožiljci na licu grada, pre svega zbog nesposobnosti političke i ekonomske elite da ponudi nova rešenja za njihovu upotrebu. Tome treba dodati i industrijske komplekse kao što su Svetlost i snaga, Pivnica BIP, Pamučni kombinat, Trudbenik, Rad.
Da li je tržište jedino merilo vrednosti ovih objekata, kakav je njihov potencijal, koje su prepreke njihovoj upotrebi i kakav oni imaju društveni značaj – pitanja su na koja će pokušati da odgovore učesnici diskusije: Žaklina Gligorijević iz Urbanističkog zavoda Beograda, Miodrag Ninić iz Kulturforuma ODKR, Slobodan Marković iz novinske agencije Beta, Kosta Andrić iz ICT hub-a, Galeb Nikačević iz Vice Srbija, Marko Berkeš iz džez kluba Čekaonica.
Više o projektu “Nove ideje za stare zgrade” moguće je naći na sajtu newideasforoldbuildings.eu, a program konferencije nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)