Noćna fotografija
Britanski fotograf mlađe generacije Markus Dojl (Marcus Doyle), prepoznat na sceni kao predstavnik pejzažne i noćne fotografije, predstavlja se od 8. jula u Malom salonu MMSU u Rijeci, a radove koje je snimio prilikom boravka u tom gradu doniraće Muzeju moderne i suvremene umjetnosti. Izložba “Noćna fotografija” deo je Rijeka foto festivala, koji je otvoren sredinom juna predstavljanjem kolekcije Marina Cettine, a obuhvata i izložbe riječkih fotografa iz zbirke Muzeja grada, kao i radova legendarne Li Miler.
Britanski fotograf mlađe generacije Markus Dojl (Marcus Doyle), prepoznat na sceni kao predstavnik pejzažne i noćne fotografije, predstavlja se od 8. jula u Malom salonu MMSU u Rijeci, a radove koje je snimio prilikom boravka u tom gradu doniraće Muzeju moderne i suvremene umjetnosti.
Izložba “Noćna fotografija” deo je Rijeka foto festivala, koji je otvoren sredinom juna predstavljanjem kolekcije Marina Cettine, a obuhvata i izložbe riječkih fotografa iz zbirke Muzeja grada, kao i radova legendarne Li Miler.
Urbani pejzaži Dojla bave se okolinom koju čovek menja i eksploatiše.
Njegove fotografije pokazuju ožiljke ljudskog delovanja, ali bez ljudi.
Dojl je poslednjih deset godina snimio veliki broj pejzaža - od arktičkog polarnog kruga do pustinja Afrike. Tokom trogodišnjeg boravka u SAD, koje je proputovao uzduž i popreko, proizveo je ogromnu količinu fotografija, uključujući slike legendarnog napuštenog letovališta Solton Si. Potom se vratio u Veliku Britaniju, gde je snimio svoj najpoznatiji projekat “Scottish Borders”.
Njegovi pejzaži istražuju mesta koja su često zanemarena, a noćna fotografija otkriva svet posebne atmosfere, gde se ono obično pretvara u neobično i nestvarno. To postiže kamerom velikog formata i dugotrajnim i strpljivim čekanjem (ponekad i danima) na pravi moment i svetlo.
Posebna upotreba boja i oko istrenirano za detalje daju njegovim slikama bezvremeni kvalitet. Njegovi radovi zato izgledaju nestvarno, ponekad i poput retuširanih fotografija.
Dojlove fotografije izlagane su u njujorku, Los Anđelesu, Čikagu, Belgiji, Parizu i Londonu, a interesantne su i kolekcionarima i privatnim kupcima.
Dojl je prvu knjigu fotografija “Night Vision” objavio 2004. godine, a njegova nova knjiga “Urban Jungle” izdata je prošle godine.
Za vreme boravka u Rijeci, Dojl je po vlastitom nahođenju obilazio obalne delove grada i beležio motive iz riječke industrijske prošlosti.
Zatečen obiljem zabačenih prostora unutar industrijske arhitekture i prekrasnim vidicima na morski pejzaž, odlučio je da napravi seriju fotografija koje će na gledaoca preneti najupečatljivije utiske koje je Rijeka ostavila na njega.
Dojlov sajt je www.marcusdoyle.co.uk, a izložba u Rijeci biće otvorena do 10. avgusta.
(SEEcult.org)