• Search form

18.11.2014 | 19:04

Ničiji mehurići

Ničiji mehurići

Vizuelni umetnik Saša Stojanović predstavlja se od 19. novembra u Kući Đure Jakšića izložbom “Ničiji mehurići”, čijem otvaranju prethodi nastup istoimenog vokalno-instrumentalnog sastava koji svira Stojanovićevu “muziku sa slika”.

“Ova grupa izvodi izvodi muziku sa mojih slika, za koje mislim da i nisu moje delo, već da su samo deo jednog slikarstva opšteg stanja kosmosa. Jedina muzika koja postoji je kucanje časovnika koji peva pesmu trenutka. To se može videti na slikama i slušati kada sviraju Ničiji mehurići”, naveo je Stojanović povodom izložbe, dodajući da sve ostalo za šta mislimo da je muzika jeste glas radosti ili očaja, koji dolazi iz nekog drugog sveta, u zavisnosti od mekoće srca, duše i hleba.

Ta se muzika, prema njegovim rečima, ponekad čuje i na radio talasima ili na pločama, a “sve između je tišina koja se pretvara u lastu i odlazi u proleće”.

Grupu Ničiji mehurići, uz Sašu Stojanovića (gitara, metalofon, drombulje, vokal), čine i Maša Stojanović (klavijature i vokal), Buzukije Dunavski (gitara i vokal).

Saša i Maša Stojanović će uoči otvaranja izložbe izvesti mali igrokaz, a potom će posetioci čuti četiri kompozicije sastava Ničiji mehurići.

Vizuelni umetnik, performer i aktivista Saša Stojanović nedavno je izlagao i u Galeriji New Moment.

Stojanović zasniva svoj rad na afirmaciji politike ljubavi i komunikacije, kao i kritičkog i autorefleksnog odnosa prema životu, društvenoj stvarnosti i institucijama.

Iz druženja i bliskosti sa Bogdankom Poznanović i Miroslavom Mandićem, primio je radost stvaranja, rafiniranost i hrabrost.

Značajan deo njegovog stvaralaštva čine performansi realizovani tokom 90-ih i početkom 2000-ih, koji su bili deo konteksta angažovane alternative. Ti radovi su kritikovali vrednosti koje je promovisao dominantni režim.

Stojanovićeva praksa nakon 2000-ih usmerena je protiv potrošačkog društva i neoliberalnog kapitalističkog društva koje pokreću ekonomski interesi manjine i koje proizvodi siromaštvo, seksizam, marginalizacije, institucionalizovano nasilje i subordinacije svih vrsta.

Deo njegovih aktivnosti je i serija predavanja “Nebesko pecivo sluša ploče i razgovara sa ljudima”, na kojima se sluša psihodelična muzika manje poznatih grupa iz perioda 1966-1969.

Stojanović je i autor plakata i omota za album “Sva sreća general voli decu” novosadske grupe Obojeni program. Likovno je opremio knjigu “Tri čvora na trepaviciLjubivoja Ršumovića.

Diplomirao je slikarstvo 1997. godine i član je ULUS-a.

Izložba “Ničiji mehurići” u Kući Đure Jakšića biće otvorena do 29. novembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r