Neplodna tla
Foto galerija Lang iz Samobora predstavlja 6. oktobra u Foto muzeju Riga izložbu “Neplodna tla” Sandre Vitaljić, koja je posvećena problematici spomenika i njihovog značenja. Prema navodima umetnice, postavlja se pitanja postoje li mehanizmi automatskog preuzimanja njihova značenja i da li je moguće identifikovati se s njima danas, preuzeti nešto od iskustava koja su ih svojevremeno odredila.
Foto galerija Lang iz Samobora predstavlja 6. oktobra u Foto muzeju Riga izložbu “Neplodna tla” Sandre Vitaljić, koja je posvećena problematici spomenika i njihovog značenja.
Prema navodima umetnice, postavlja se pitanja postoje li mehanizmi automatskog preuzimanja njihova značenja i da li je moguće identifikovati se s njima danas, preuzeti nešto od iskustava koja su ih svojevremeno odredila.
Reč je, prema navodima profesora Tvrtka Jakovine, o mestima važnim ljudima, a bez ljudi, koja su slučajno simboli najvažniji stanovnicima Hrvatske. Slični nizovi bi se mogli organizovati i drugde i drugima.
“Tla na kojima se nešto zbilo pokazuju dve stvari: ugodno i neugodno, krvavo i dobro, ako se dogodilo, ne može se izbrisati, ma kako da se sve vraća na iskonsko, prvobitno. Takva tla pokazuju kako se značenje mnogih događaja u promenjenim okolnostima menja, bez obzira što je mesto, čak i ljudskom intervencijom, obično isto, golo, slično mestima gde se ništa važno nije dogodilo, navedeno je u tekstu Jakovine.
“Spomenici se mogu uništiti, može se posve zanemariti zločin, može se i sudski očistiti, ali zbog različitih razloga, pravde ili politike, etike i logike, on se u nekom trenutku ponovo javlja. Živi ostaci porodice Zec primljeni su u Vladi RH, uz izvinjenje, zbog onih koji su sada samo ostaci, negde pod zemljom. Neki od uništenih spomenika, obnavljaju se. O događajima, kao Bleiburgu, koji su decenijama bili prećutkivani ili se o njima govorilo samo negđe, među ‘iseljenom Hrvatskom’ ili u privatnosti kuća, sada su već dve decenije, dnevnopolitička tema. A opet, svako od mesta na kojima se nešto dogodilo, kad se podvuče crta, gola je zemlja”, naveo je Jakovina.
Prema njegovim rečima, Sandra Vitaljić pokazuje ono što jeste.
“Očito je da joj smeta ‘neplodnost tla’. Ona ne moraju ostati jalova. U njih će se stalno upisivati značenja, ali ako se to bude činilo s namerom da se pokaže sve, a ne prećuti ništa, straha ne mora biti. Problem je samo da ne dopustimo da nas istorija guši, zato jer se ne znamo nositi sa sadašnjošću”, naveo je Jakovina.
Sandra Križić Roban je, povodom izložbe “Neplodna tla”, podsetila
na Džojsove reči da se mesta sećaju događaja.
“Ona su deo emocionalne karte sveta na kojoj se, barem prividno, ne primećuju konstrukcije društveno-političkih odnosa koji su u jednom trenutku istorije odredili njihovo značenje. U potrazi za njim Sandra Vitaljić nastoji da razume njihovu osobenost, osvesti je i prepozna; suzdržava se naknadnih konstruisanih ravnoteža zaraćenih strana, ne izjednačava, ne komentariše”, navela je Sandra Križić Roban.
Rođena u Puli 1972. godine, Sandra Vitaljić je magistrirala fotografiju na Akademiji za film i TV u Pragu, gde je apsolvirala je doktorske studije iz istorije i teorije fotografije.
Zaposlena je kao vanredni profesor na Odseku snimanja Akademije dramske umetnosti u Zagrebu, a članica je ULUPUH- a i HDLU-a.
Njeni radovi nalaze se u stalnoj postavci Moderne galerije u Zagrebu i zbirci Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.
Dobitnica je stipendije ArtsLink (1997), kao i Fulbrajtove stipendije (2006/07).
Izložba će biti otvorena do 6. novembra, a organizovana je uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske i hrvatske ambasade u Stokholmu.
Foto galerija Lang najavila je za 15. oktobar, povodom Dana grada Samobora, prezentaciju radova grupe umetnika, medju kojima su Tina Modotti, Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson, Magija fotografije, Muzej Jurske Tehnologije, A.Calder „Cirkus“, Mimara Revisitet i Marina Abramović.
Za 23. oktobar najavljena je izložba “Ispod ormara” Sanje Iveković.
(SEEcult.org)