Neoavangardni poleti Vladana Radovanovića
Galerija B2 u Beogradu predstavlja od 24. aprila izložbu koja je svojevrsni presek neoavangardnih težnji u stvaralaštvu Vladana Radovanovića.
Na izložbi “Neoavangardni poleti Vladana Radovanovića” publika će imati priliku da prvi put vidi rad “Taktizon 13”, koji je realizovan 60 godina nakon što je koncipiran.
Prema rečima Radovanovića, u određivanju rane poetike celokupnog njegovog “duhotvorstva” važnu ulogu odigrao je i postulat o stvorenosti iz 1953. godine. Prema njemu, u duhotvorstvu treba nastojati da se ostvari delo što izvornije spram svega što već postoji.
“U tom smislu izveo sam tri stepena stvorenosti. Prvi stepen podrazumeva posebno oličenje u okviru nekog već postojećeg stila, drugi predstavlja uvođenje novog stila i treći uvođenje novog roda umetnosti ili oblasti duhotvorstva uopšte. Drugi i treći stepen stvorenosti istovremeno imaju neoavangardni status. S toga gledišta, postavljam da sam neoavangardne inovacije izvršio u muzici, činjenju, vokovizuelu, taktilizmu, ideogramima, projektizmu i sintezijskoj umetnosti”, naveo je Radovanović u tekstu za katalog izložbe u Galeriji B2.
Rođen u Beogradu 1932. godine, Vladan Radovanović stvara na području muzike, slikarstva, književnosti, novih medija i višemedijske sinteze. Diplomirao je kompoziciju na beogradskoj Muzičkoj akademiji, u klasi prof. Milenka Živkovića. Inicirao je osnivanje Elektronskog studija Radio Beograda i njime rukovodio od 1972. do 1999. Osnivač je otvorene grupe SINTUM 1993.
Nezavisno od avangardnih zbivanja u svetu, istraživao je u sličnim smerovima: zapisi snova (1953), vokovizuel i projektizam (1954), taktilna umetnost (1956), polimedij i radovi s telom (1957), muzika za traku (1960), elektronska muzika (1966), kompjuterska muzika (1976), kompjuterska grafika (1988). Centralno mesto u njegovoj poetici zauzima sintezijska umetnost.
Održao je oko 30 samostalnih izložbi i performansa u zemlji i inostranstvu, a kompozicije su mu tri puta predstavljale Jugoslaviju (1969, 1976, 1988) na festivalima Međunarodnog društva za savremenu muziku (SIMC).
Napisao je više od 250 teorijskih tekstova o muzici i novijim tendencijama u umetnosti. Objavio je 11 knjiga, dve mape, šest partitura, četiri autorske ploče, dve kasete i pet autorskih kompakt diskova. Dobitnik je brojnih nagrada, a član je Udruženja kompozitora Srbije i Udruženja likovnih umetnika Srbije.
Od 2001. do 2011. je bio profesor po pozivu na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Grupa za višemedijsku umetnost). Titulu počasnog doktora muzike Univerziteta u Kolumbusu u Ohaju dobio je 2005. godine, a 2007,. postao je počasni doktor višemedijske umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Zbog epidemiološke situacije otvaranje izložbe u Galeriji B2 je 24. aprila od 16 do 20 sati, uz obavezno nošenje maski, poštovanje distance i ograničen broj posetilaca u isto vreme u galerijskom prostoru. Iz istog razloga svečani koktel neće biti organizovan.
Izložba će biti otvorena do 29. maja.
*Naslovna fotografija: Taktizon 13
(SEEcult.org)