Najviše predloga novih članova SANU iz umetnosti i medicine
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) mogla bi na narednim izborima da dobije gotovo 60 novih članova, a najviše predloga stiglo je za odeljenja umetnosti i medicinskih nauka.
Početak izborne procedure bio je u oktobru 2020, kada je objavljen poziv sa uputstvom za dostavljanje predloga, a do sada ih je stiglo 58 za dopisne članove i jedan za inostranog člana, saopšteno je 5. februara na konferenciji za novinare u SANU.
Najviše, odnosno 15 predloga, pristiglo je za Odeljenje umetnosti, odnosno nekadašnje Odeljenje likovne i muzičke umetnosti, a 13 predloga je dostavljeno za nove članove u Odeljenju medicinskih nauka. Po broju predliga slede Odeljenje za matematiku, fiziku i geo-nauke (9), Odeljenje hemijskih i bioloških nauka (7), Odeljenje tehničkih nauka (6) i Odeljenje društvenih nauka (5).
Za članstvo u Odeljenju jezika i književnosti predloženo je troje kandidata, dok za Odeljenje istorijskih nauka nije bilo predloga, rekao je akademik
Antonije Đorđević, predsednik Komisije za praćenje izbora SANU.
Ukupan broj predloga nešto je manji nego u prethodnim izbornim ciklusima, a kako predlozi još nisu prošli proveru Komisije, koja ima nadležnost da odbaci one koji nisu validni, konačan broj će biti manji.
Prema Statutu SANU, predlagači mogu biti: tri člana SANU za kandidate iz oblasti nauka i umetnosti kojima se predlagači bave; odbor SANU koji čine najmanje tri člana SANU iz oblasti nauka, odnosno umetnosti kojima se bavi predloženi kandidat; senati univerziteta za oblasti nauka koje se neguju na datom univerzitetu; izborna i nastavno-naučna veća fakulteta i visokih vojnih škola za oblasti nauka koje se neguju na datom fakultetu, odnosno visokoj vojnoj školi; izborna i nastavno-umetnička veća umetničkih fakulteta i akademija za oblasti umetnosti koje se neguju na datom fakultetu, odnosno akademiji; naučna veća instituta registrovanih u ministarstvu za naučno-istraživačku delatnost za oblasti nauka kojima se dati institut bavi, te najviši organi upravljanja naučnih društava i udruženja umetnika.
Inostrani članovi se biraju na inicijativu odeljenja, ogranaka ili Predsedništva SANU.
Predlozi za nove članove stigli su do kraja januara, a do kraja februara, nakon što ih pogleda Komisija za praćenje izbora, biće dostavljeni odeljenjima. Tokom marta i aprila, kako je objašnjeno, odeljenja i ogranci formiraju svoje predloge, a potom se svi predlozi vraćaju na glasanje odeljenjima, koji u izbornom procesu imaju veoma važnu ulogu. Taj prvi krug glasanja završava se do kraja maja, a u junu se predlozi kandidata koji su dobili natpolovičnu ili dvotrećinsku većinu na glasanju u odeljenjima prosleđuju Predsedništvu. Potom će, u septembru, sa tim rezultatima biti upoznata javnost, a tri nedelje trajaće rok za dostavljanje primedbi.
Svi članovi SANU biće tokom oktobra upoznati sa predlozima koji su prošli glasanje, a glavni izbori biće održani 4. novembra na Izbornoj skupštini SANU.
Prema rečima generalnog sekretara SANU, akademika Zorana Kneževića, izbori za članove SANU su jedna od najvažnijih aktivnosti u tekućoj godini.
*Foto: SANU
(SEEcult.org)