Najbolji na Alternative 2015.
Festival novog filma i videa Alternative film/video 2015, jedinstvena manifestacija eksperimentalnog i alternativnog filma koja postoji već 30 godina u Beogradu i jedna je od najstarijih te vrste u Evropi, završen je 12. decembra u Domu kulture Studentski grad proglašenjem najboljih ostvarenja čiji će autori imati priliku da snime nove filmove u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG-a.
Na Listi značajnih ostvarenja Festivala Alternative film/video 2015, prema odluci žirija koji su činili autorka Ana Hušman iz Hrvatske, engleski filmski kritičar Nil Jang (Neil Young) i teoretičar umetnosti Stevan Vuković iz Beograda, našlo se osam ostvarenja iz Mađarske, Austrije, Holandije, Nemačke, Španije, Slovenije i Portugala.
Nagrađeni su filmovi “Pure Virtual Function” Petera Lihtera (Lichter) iz Mađarske, “27.12.2013 St. Louis Senegal” Fridla fom Grulera (Friedl vom Gröller) iz Austrije, “Demountable”, koji potpisuje Duve Dijkstra (Douwe Dijkstra) iz Holandije, “A Fire in My Brain That Separates Us” Benjamina Ramireza Pereza iz Nemačke, španski “This is Not Another Spaghetti Western”, (Asbel Esteve Obiol), “9,8m/s.” Davorina Marca iz Slovenije, “The Figures Carved Into the Knife by the Sap of the Banana” Tres Joane Pimenta (Trees) iz Portugala i “The Exquisite Corpus” Petera Čerkaskog (Tscherkassky) iz Austrije.
The Exquisite Corpus
Nagrađeni autori imaće priliku da narednih godinu dana, kao gosti rezidencijalnog programa, snime film u produkciji Akademskog filmskog centra DKSG, organizatora Festivala alternative.
Za mađarski film “Pure Virtual Function” žiri je naveo da odaje svojevrsnu poštu Holivudu, koji je “živeo brzo, umro u cvetu starosti, postao je lep leš”. Austrijski “27.12.2013 St. Louis Senegal” dokaz je ne samo da je običan filmski kadar i te kako kadar da pokrene svet, već da je filmska traka od 16mm dovoljen dužine da to zabeleži.
Holandski “Demountable” kroz male svakodnevne stvari, koristeći alate i metode dečje igre, maštovitim i razigranim filmskim jezikom analizira apsurdnost aktualnih događaja u svetu. Tom filmu dodeljena je i nagrada "Ivan Kaljević" - u znak sećanja na prerano preminulog autora avangardnih i alternativnih filmova Ivana Kaljevića.
Demountable
Nemački “A Fire in My Brain That Separates Us”, koji prikazuje predmete, stan, atmosferu, flaks i svećnjake, te ekran kompjutera, kombinacija je apsurdnih zbivanja, malih događanja, raspada i neposlušnost samih objekata ispred kamere. Žiri je istakao spretno izvedenu filmsku atmosferu, suspenziju događanja i tupost udarca.
Španski “This is Not Another Spaghetti Western” duhovito je montiran mali omaž lokalitetima kojim autor navodi gledaoce na ponovno razmišljanje o mestima od važnih ili manje važnih istorijskih zbivanja, zajedničkih sećanja, aktuelizujući pitanje odnosa fikcije i prenošenja stvarnosti u film.
Slovenački “9,8m/s.” određuje ekspresivna vizura, minimalizam u postupku i fokusiranost na eksperiment kojim se banalni prizor oneobičava da bi se time transformisao u događaj, koji se doživljava sinestetički. Poseban kvalitet tog rada, kako je istakao žiri, predstavlja njegovo neposredno dejstvo na gledaoca, koji biva uvučen u ritmički proces apstrahovanja prikazanog.
9,8m/s.
Portugalski “The Figures Carved Into the Knife by the Sap of the Banana” predstavlja arhivu kolonijalne prošlosti koja je fikcionalizovana na prilično osoben način i pretvorena u narativni osnov misteriozne priče o razmeni pisama na liniji koja se prostire između ostrva Madeira i Mozambika. Meditativni tok slika, praćen glasom iz pozadine, ostvaruje posebnu atmosferu u kojoj se ostvaruje hibrid kolonijalne i naučne fantastike, istakao je žiri, koji je nagradio i austrijski film “The Exquisite Corpus”, u kojem su nudistički, erotski i porno filmovi, slučajno sakupljeni iz privatnih izvora, korišćeni kao sirov materijal za stvaranje oniričke fantazije u kojoj se ostvaruje orgija značenja i referenci, a ujedno i materijalnih i fizičkih efekata manipulacije trakom.
“Preobilje vizuelnih senzacija kojim ovaj film bombarduje posmatrača postavljeno je u vrlo strogo određenu filmsku strukturu koja podstiče na mišljene o tome šta film sve može da bude i otvara bezbroj mogućnosti za dalji rad u polju filmskog eksperimenta”, istakao je žiri.
Festival Alternative film/video predstavio je od 8. decembra u DKSG-u oko 40 filmova iz dvadesetak zemalja u konkurenciji za nagrade, uz raznovrstan prateći program koji je uključio i fokus na hrvatsko-srpska avangardna filmska preplitanja, premijeru filma “Martinac” Zdravka Mustaća o čuvenom splitskom avangardisti, francusku nezavisnu i eksperimentalnu produkciju, te izložbe, okrugle stolove, radionice…
(SEEcult.org)