Najbolja somborska Ženidba
Najboljom predstavom trećeg Tvrđava teatra u Smederevu proglašena je komedija Nikolaja Vasiljeviča Gogolja “Ženidba”, u režiji Ane Đorđević i izvođenju Narodnog pozorišta iz Sombora, koje je i prošle godine trijumfovalo, dok je nagradu za režiju dobio Zoltan Puškaš za “Čarobnjak iz Oza” Novosadskog pozorišta - Újvidéki Színház.
I glumačke nagrade podelile su predstave “Ženidba” i “Čarobnjak”, dok je specijalna nagrada za društveni angažman dodeljena predstavi “Brat”, koprodukciji teatra Koreja iz Leća i Pokretnog alternativnog teatra omladine Smederevo (PATOS).
Somborska “Ženidba” proglašena je najboljom uz obrazloženje žirija da je zdušnom igrom ansambla, jarkim likovima koje jedna jedina opsesija uzima pod svoje i infantilizuje, spojem grotesknog i melodramatičnog, prohujale epohe i savremenosti, “s lakoćom i ironijom, i, dakako, ne bez dobrog sporta - kako bi rekao siroti Bert Breht - iznela ideju Gogoljevog komada da je čovek sam sebi pakao”.
Najboljim glumcem proglašen je Ninoslav Đorđević, koji u “Ženidbi” igra ulogu Kajgane - sociopatske ličnosti, prepune strahova i manija.
Đorđević je, kako je istakao žiri, minuciozno otkrio taj lik i kao čoveka opasnog za druge i kao benignog čudaka. Na toj dvojnosti lika, toj rascepljenosti njegove svesti, Đorđević je gradio humor koji je u sebi imao nešto opasno. “Smejali smo se do suza liku s kojim se najradije nikada ne bismo sreli”, naveo je žiri trećeg Tvrđava teatra, koji se završava 20. avgusta “Lisabonskom pričom” Narodnog pozorišta u Beogradu sa Majom Volk i Beogradskim fadistima.
Puškaš je nagrađen za režiju predstave “Čarobnjak iz Oza”, a žiri je istakao da je zahtevni, dinamični oblik mjuzikla, ovog puta i za decu, naizmenično, u furioznom i spokojnom tempu, režirao kao skladan spoj besprekorno jasno ispripovedane poučne priče, sa osobitom pažnjom na fantazmagoričnom detalju, raskošnog mizanscena, individualizovanih likova i personifikovanih grupa.
Nagrada za najbolju žensku ulogu dodeljena je Emini Elor za ulogu Veštice sa zapada u predstavi “Čarobnjak iz Oza”.
Prema navodima žirija, Emina Elor je u stanju da i u manjim ulogama, kakva je ova, postigne maksimalni glumački učinak i najsnažnije dejstvo na gledaoce. Kao Veštica sa zapada, uspela je da s lakoćom predstavi ono što je najteže - istovremeno i parodiju i psihološku uverljivost.
“Glumačkim sredstvima kojima se distancira od lika, kao da ga analizira, ona, u stvari, paradoksalno, prodire još dublje u njega. Sve vreme na sceni vidimo dve osobe: Vešticu sa zapada i glumicu koja demonstrira na koji način se ta veštica stvara pred nama, kao da je posredi workshop”, naveo je žiri u obrazloženju.
Emina Elor je, inače, i prošle godine nagrađena na Tvrđava teatru - za ulogu u drami Imre Madača “Čovekova tragedija”, u režiji Kokana Mladenovića i izvođenju Novosadskog pozorišta.
Specijalna nagrada 3. Tvrđava teatra za društveni angažman dodeljena je predstavi “Brat” teatra Koreja i PATOS-a koja, kako je istakao žiri, razgovetno i jasno stavlja do znanja da je pozorište i socijalni čin.
“Ona ne samo da je, u divnom obliku, udružila profesionalce, amatere i naturščike... Rome, Srbe i Italijane... manuelne radnike i intelektualce... siromašne i boljestojeće, već je pokazala ono najviše - da granica između pozorišta i života ne mora da postoji i da, shodno tome, pozorište može da popravlja život”, istakao je u obrazloženju žiri kojim je predsedavala Ljiljana Todorović, a činili su ga i Zlatko Pejaković i Branko Dimitrijević.
Takmičarski program 3. Tvrđava teatra završen je 19. avgusta predstavom “Ožalošćena porodica” Branislava Nušića, u radikalnoj postavci Andraša Urbana i izvođenju niškog Narodnog pozorišta, a osim nagrađenih predstava, u glavnom programu su bile i predstave “Ines de Kastro” Džo Kliford, u režiji Nemanje Rankovića i izvođenju užičkog Narodnog pozorišta, zatim “U senci Hamleta” Dečjeg kulturnog centra iz Begrada, u režiji Anje Suše, kao i festivalska produkcija “Ja sam vetar”, u režiji Stevana Bodrože.
Treći Tvrđava teatar počeo je 11. avgusta spektaklom francuske grupe Motus Modules, u režiji Brižit Morel (Brigitte), a predstavio je više od 20 programa na različitim lokacijama.
(SEEcult.org)