Nagrade 19. Festivala etnološkog filma
Jermenski film “Poslednji igrač na žici u Jermeniji” dobitnik je Gran prija “Dragoslav Antonijević” 19. Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu, dok je najboljim domaćim ostvarenjem proglašen “Laloške ikone XXI veka”, a stranim brazilski “Blizina talasa”. Prema navodima međunarodnog žirija, kojim je predsedavala Nevenka Redžić Tot iz Srbije, jermenski film zaslužio je Gran pri uspehom da snažnom kreacijom objedini antropološku nauku i filmsku umetnost u celinu.
Jermenski film “Poslednji igrač na žici u Jermeniji” dobitnik je Gran prija “Dragoslav Antonijević” 19. Međunarodnog festivala etnološkog filma u Beogradu, dok je najboljim domaćim ostvarenjem proglašen “Laloške ikone XXI veka”, a stranim brazilski “Blizina talasa”.
Prema navodima međunarodnog žirija, kojim je predsedavala Nevenka Redžić Tot iz Srbije, jermenski film zaslužio je Gran pri uspehom da snažnom kreacijom objedini antropološku nauku i filmsku umetnost u celinu.
“Stilski originalan, dramaturški strukturalno dosledan u svom poetskom intimnom kazivanju priče”, naveo je u obrazloženju žiri 19. Festivala etnološkog filma, koji se završava 18. oktobra u Etnogtrafskom muzeju svečanom dodelom nagrada i projekcijom nagrađenih filmova.
Pobednički film, čiji su reditelji Ina Sahakjan, Arman EricjanIna Sahakjan i Arman Ericjan, govori o Žori (78) i Knjazu (77), nekada najčuvenijim jermenskim igračima na žici. Oni su danas jedini živi učitelji koji bi tu prastaru veštinu mogli da održe u životu i sačuvaju je, uprkos tendencijama savremenog društva. Mada su čitavog života bili rivali, trenutno dele iste snove da će Hovsep, njihov jedini učenik, nastaviti njihovo životno delo. Sada, nakon smrti učitelja Žore, Hovsepov izbor je postao još teži...
Nagrada za najbolji domaći film dodeljena je ostvarenju “Laloške ikone XXI veka” Rastislava Durmana za jednostavnu dokumentarističku formu kojom je uspeo da prikaže lične odnose junaka filma prema obešenim portretima na zidu, po njihovom izboru.
Izabrani obešeni portreti 14 ličnosti simbolišu odnos junaka filma prema društvu u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Brazilski film Alberta Grećana i Gabrijele Pikolo proglašen je najboljim u međunarodnoj konkurenciji za uspešan prikaz autorske misli da zanatska veština i umeće čini ljude bogatim čak i u siromaštvu.
“Prateći poetski tekst naratora, slika postiže snagu interpretacije u kontrapunktalnom izrazu istorijskog i sociološkog kritičkog osvrta, na savremeno društvo Brazila”, naveo je žiri.
Dodeljene su i diplome za doprinos filmu u kategorijama - za nematerijalnu kulturnu baštinu nagrađen je rusko-finski “Poslednji derviš iz Kazahstana”, za kameru irski “Film iz moje parohije”, za muziku belgijski “SaRega”, a za montažu ruski “Starac Petar”.
Osim nagrada međunarodnog žirija, koji su činili i Janoš Tari iz Mađarske i Vlad Naumesku iz Rumunije, dodeljena su priznanja studentskog žirija, kojim je predsedavao Vladimir Perić, student etnologije i antropologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
U konkurenciji 11 filmova u studentskom takmičarskom programu, žiri je jednoglasno odlučio da je pobednik film autorke Klaudije Goldberg “Uspeti u Berlinu” (Make it Big in Berlin) iz Nemačke.
Prikazujući mlade koji vode alternativne poslovne živote u Berlinu, film pokreće pitanja odstupanja od ustaljenih kulturoloških normi, drugačijeg strukturiranja vremena. Efektnim kadrovima Berlina, film nas uspešno smešta u širi društveni kontekst njihove svakodnevnice, naveo je studentski žiri, dodajući da nagrađeni film pokreće i uspešno obrađuje za savremenu antropološku nauku relevantna pitanja, koja su, istovremeno, zanimljiva široj publici. U sažetom vremenskom okviru, film uspešno tretira kompleksnu i apstraktnu tematiku.
U studentskom žiriju bile su i Anika Jugović Spajić i Ljiljana Pantović, studentkinja etnologije i antropologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
(SEEcult.org)