Nadzor i kazne
Instalacija “Probe” (Istraga) crnogorskog umetnika Blaža Kovačevića, koji živi i radi u SAD, biće predstavljena 26. aprila na izložbi u Novoj galeriji u Beogradu, a bavi se savremenom kulturom straha kojom je prožet neprestani rat protiv terora.
Kovačević projektom “Probe” uvodi ključna moralna pitanja o ukidanju ličnih sloboda zarad kolektivne bezbednosti.
Prezentaciju projekta "Probe", zasnovanog na rendgenskim snimcima prtljaga sa najrazličitijim ličnim stvarima, Kovačević je održao u septembru 2010. u Galeriji O3one u Beogradu, u okviru izložbe grupe američkih umetnika “Zašto ići negde drugde”, čiji je bio i organizator i učesnik. Projekat “Probe” istovremeno je bio predstavljen i u formi izložbe u Ateljeu Dado na Cetinju.
“Mi kao posmatrači prihvatamo da nas vode, pregledaju, skeniraju, tako da najzad možemo da vidimo šta leži ispod. Slike ličnih stvari koje Kovačević izlaže ambivalentne su. One govore o želji javnosti da zna, posjeduje i dosegne skriveno (znanje). Istovremeno, obeležavajući rendgenske snimke predmeta lepim bojama, umetnik im vraća dostojanstveni status ličnih predmeta. Slike postaju još ambivalentnije kada shvatimo da među ličnim stvarima ima toliko mnogo oružja. Što je još problematičnije, Kovačević nam pokazuje da se čak i oružje može predstaviti kao lepota (želja)”, navela je u kataloškom tekstu projekta “Probe” istoričarka umetnosti Jovana Stokić.
Prema njenim rečima, nakon što je posmatrač dobrovoljno učestvovao u Kovačevićevoj aktivnosti, ostaje mu da razmišlja o mogućnosti sticanja slobode od kontrole, na vlastiti rizik.
Prema njenim rečima, Kovačevićeva smišljena umetnička strategija podseća na francuskog filozofa Mišela Fukoa i njegova dalekovida zapažanja o prirodi zapadne moderne civilizacije…
Izložba je i nazvana prema Fukoovom “Nadzoru i kazni” (1975), u kojem je, između ostalog, naveo i da se “delovanje posmatrača zasniva na posmatranju i ponašanjima koja tim putem primeti; što više posmatrač posmatra, postaje moćniji. Moć dolazi od znanja koje je akumulirao kroz kružno posmatranje delovanja, pri čemu se znanje i moć međusobno osnažuju”.
Prema rečima Jovane Stokić, dalji razvoj te ideje vodi definisanju ugnjetavanja kao kontrolisane situacije u kojoj samo određena grupa ljudi kontroliše znanje.
Rođen 1973. u Podgorici, Kovačević živi i radi u Savani (Džordžija), gde predaje umetnost na državnom univerzitetu. Diplomirao je na Odseku za slikarstvo na FLU Cetinje 1997, a magistrirao na Pensilvanijskoj akademiji lepih umjetnosti 2001. godine.
U Crnoj Gori je 2004. godine osnovao Internacionalni festival digitalne umetnosti i član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 1997. godine.
Među njegovim samostalnim izložbama su “Mape i rezovi” u galeriji Hurong Lou u Filadelfiji, “Kontinentalni doručak” u galeriji Haos u Beogradu, “Likvidacija” u Kulturnom centru Srbije u Parizu i “Rasprodaja” u galeriji Siano u Filadelfiji...
Učestvovao je i na niz grupnih izložbi, među kojima su “Probava” na Athens Institut savremene umetnosti u Džordžiji, prvi Salon Petar Lubarda u Plavom dvorcu na Cetinju, Savremena umetnost Crne Gore u Stephansdom katedrali u Beču, Internacionalni festival alternativne kulturne saradnje u Beogradu i Novom Sadu, Kluju i Bukureštu, Plovdivu i Sofiji, Sarajevu, Strazburu i Ajndhovenu, te Utopia Stanica na 50. Bijenalu u Veneciji.
Kovačevićevi radovi predstavljeni su i u Galeriji umetnika SEEcult.org.
Izložba u Novoj galeriji biće otvorena do 15. maja.
(SEEcult.org)