Nađ na 14. Bijenalu u Pančevu
Pančevačko Bijenale umetnosti predstavlja u 14. izdanju, od 17. septembra do 18. oktobra, samo jednog umetnika - proslavljenog kanjiškog koreografa i multimedijalnog stvaraoca Jožefa Nađa, koji živi i radi u Francuskoj, a posvećen mu je i vizuelni, i pozorišni i filmski program.
Pančevačko Bijenale umetnosti predstavlja u 14. izdanju, od 17. septembra do 18. oktobra, samo jednog umetnika - proslavljenog kanjiškog koreografa i multimedijalnog stvaraoca Jožefa Nađa, koji živi i radi u Francuskoj, a posvećen mu je i vizuelni, i pozorišni i filmski program.
Pod sloganom “Duh prirode” 14. Bijenale umetnosti biće održano na više lokacija, fokusirano na multimedijalno stvaralaštvo Nađa, dobitnika glavne evropske pozorišne nagrade Grand prix Taormina za 2001. godinu, koji se, pored pozorišne umetnosti, bavi i filmom i različitim medijima u okviru likovne umetnosti i novih medija - grafikom, ilustracijom, fotografijom, video radovima…
Nađ je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao 20. avgusta da već nekoliko godina istražuje paralele pozorišta i prirode, suočavajući se sa duhom prirode.
Pre pet godina je, kako je rekao, morao da izađe iz pozorišta da bi se suočio sa materijom na licu mesta.
Prema rečima Nađa, pravi izazov mu je bio kako uhvatiti pejzaž, a pre dve godine uspeo je da uklopi sam akt crtanja sa pozorištem.
Direktor Regionalnog kreativnog ateljea “Jozef Nađ” u Kanjiži Zoltan Bičkei izrazio je zadovoljstvo što je pančevačko Bijenale posvećeno Nađu, ali je naveo i da je bio sumnjičav, jer se danas na umetnost ne gledao kao na duhovnost i najviši nivo ukusa.
“Ovaj svet je preplavio neukus”, rekao je Bičkei, ističući da je Nađ poslednji vitez umetnosti koga ne interesuju popularnost i nagrade.
Predsednik Umetničkog saveta Galerije savremene umetnosti u Pančevu Miško Šuvaković istakao je da je Bijenale umetnosti važno zbog decentralizacije i kao istraživanje i preispitivanje kulturološkog i umetničkog rada.
Navodeći da je pančevačko Bijenale ušlo vremenom u polje interdisciplinarnosti i višemedijske umetnosti, Šuvaković je rekao da je delo Nađa baš to.
Kulturni centar Pančeva, organizator Bijenala umetnosti, objaviće dvojezičnu publikaciju - monografiju Nađa (na srpskom i engleskom jeziku), koja obuhvata njegovu aktuelnu umetničku produkciju, a pored bogate foto-dokumentacije, sadrži i tekstove Šuvakovića, Andreja Mirčeva, Mirjam Blede, Ivana Medenice, Milanke Todić, Ivana Obrenova, Mirka Sebića, Milana Mađareva, Branke Krilović i Miroslava Jovančića.
Monografija će biti predstavljena na svečanom otvaranju 14. Bijenala, 17. septembra u Galeriji savremene umetnosti, najavila je direktorka Kulturnog centra Pančeva Jasmina Večanski, koja je podsetila i da Bijenale umetnosti slavi jubilej - tri decenije postojanja.
Vizuelni segment 14. Bijenala - izložba “Duh prirode”, predstaviće crteže, fotografije, video radove, instalacije, objekte, minijature i dokumentarni materijal Nađa.
Radovi će biti izloženi u galerijskim prostorima Galerije savremene umetnosti, Narodnog muzeja Pančevo, Galerije “Dvorište” i Foajea Kulturnog centra Pančeva.
Pozorišni segment čini predstava “Dužina 100 igala”, uz projekcije snimaka koreografija Nađa (“Vojcek ili najava vrtoglavice”, “Međučin”, “Mala jutarnja molitva” i “Dnevnik nepoznatog”).
Filmski segment, koji počinje dokumentarnim filmom posvećenim 30-godišnjici Bijenala umetnosti u Pančevu, obuhvata i projekcije filmova Nađa, razgovore o filmovima i filmske klasike u izboru samog umetnika, koji će biti prikazivani u Izabinskom prostoru Kulturnog centra.
Biće prikazani filmovi “Poslednji pejsaž” i “Salaš”, koje je režirao Nađ, te “Otelovljena smernost” (Sho-bo-gen-zo), u režiji Ivana Atile.
Najavljen je i razgovor o filmovima Nađa sa profesorkom Milankom Todić, a u izboru Nađa, publika će videti klasike “Andrej Rubljov” Andreja Tarkovskog (30. septembra), “Viridijana” Luisa Bunjuela (7. oktobar) i “Dodir zla” Orsona Velsa (14. oktobar).
Prethodno, 13. Bijenale umetnosti održano je na temu “Čist izraz”, nastavljajući popularizaciju ekoaktivizma na ovim prostorima, posebno u Pančevu, kao jednom od najugroženijih gradova u Evropi. I 12. Bijenale, 2006. godine, održano je na sličnu temu - “Odbrana prirode”, a predstavilo je i pozorišnu i filmsku umetnost, pored likovne.
Bijenale umetnosti pokrenuto je 1981. godine kao izložba jugoslovenske skulpture (Pančevačka izložba Jugolovenske skulpture), da bi se vremenom transformisalo u internacionalnu izložbu vizuelnih umetnosti.
Za novu koncepciju i razmatranje savremene umetnosti bilo je ključno Bijenale 2000. godine, održano na temu “Relacije”. Bijenale je tada proširilo interesovanje sa skulpture na “prošireno polje umetnosti" i počelo da se bavi svim umetničkim radovima koji vode dijalog sa prostorom, bez obzira o kakvom se materijalu ili mediju radi, te je i sam naziv preinačen sa Bijenala skulpture na Bijenale umetnosti. Sa jugoslovenske umetničke scene izložba je proširena i na internacionalni umetnički prostor.
Internacionalni karakter Bijenale je još snažnije podvuklo 2002. godine - izložbom “Ukrštanja”, na kojoj je učestvovalo 50 umetnika domaće i internacionalne umetničke scene.
Na 11. Bijenalu umetnosti, održanom 2004. godine na temu “Vrednosti”, učestvovala su 92 umetnika iz 30 zemalja, a pored izložbi, priređeni su i koncerti, ulični hepeninzi i performansi... Temom "Vrednost" ukazalo je na potrebu razmatranja pojma unutrašnje vrednosti bića, pojave i stvari na umetničkom i filozofskom planu, ali i u širem društvenom kontekstu, kako u Srbiji posle demokratskih promena u oktobru 2000. godine, tako i u svetu, s obzirom na probleme terorizma, zagađenja, siromaštva i oružanih sukoba, poput rata u Iraku.
Zvezda 11. Bijenala bio je francuski konceptualni umetnik Danijel Buren.
Generalni sponzor 14. Bijenala umetnosti je Naftna industrija Srbije, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine i Grad Pančevo.
Sajt Bijenala umetnosti je www.bijenaleumetnosti.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*U PRILOGU: Biografija Jožefa Nađa
(SEEcult.org)