Muzejski dan i noć
Evropska noć muzeja, 20. maj, obeležava se u Srbiji već treću godinu programima dve slične manifestacije, s tom razlikom što se za jednu ulaznice plaćaju, a za drugu ne, prva traje od 17 do sat posle ponoći i obuhvata i galerije, kulturne centre, crkve, pa čak i groblja, a druga je otvorena od 10 do 22 časa i organizovana je u nacionalnim muzejima i izložbenim prostorima.
Evropska noć muzeja, 20. maj, obeležava se u Srbiji već treću godinu programima dve slične manifestacije, s tom razlikom što se za jednu ulaznice plaćaju, a za drugu ne, prva traje od 17 do sat posle ponoći i obuhvata i galerije, kulturne centre, crkve, pa čak i groblja, a druga je otvorena od 10 do 22 časa i organizovana je u nacionalnim muzejima i izložbenim prostorima. Najraznovrsniji program tradicionalno je u Beogradu, u kojem su već godinama zatvorena dva najveća muzeja – Narodni, koji bi prema novoj najavi Ministarstva kulture trebalo da bude otvoren do leta 2018. godine, i Muzej savremene umetnosti, čija bi rekonstrukcija trebalo da bude završena konačno na jesen.
U godini u kojoj nijedan muzej nije dobio nagradu “Mihailo Valtrović” Muzejskog društva Srbije za izuzetne rezultate u protekloj godini, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije treći put je organizovana nacionalna manifestacija “Muzeji Srbije – deset dana od 10 do 10”, koja se završava 20. maja. I ove godine se preklopila sa Danom muzeja, koji je širom sveta obeležen 18. maja temom “Muzeji i sporne istorije: Izreći neizrecivo u muzejima”. Za razliku od te internacionalne teme, manifestacija “Muzeji Srbije” osmišljena je na temu “Muzej u gostima”, čiji je cilј bio da gostujući muzej, pored jedne tematske izložbe, u drugoj sredini predstavi i celokupnu baštinu koju čuva i upozna publiku drugog podneblјa sa svojim radom.
Glavni strateški cilј te manifestacije, prema navodima organizatora, jeste “jačanje muzejskih institucija, njihovo bolјe umrežavanje i upoznavanje šire javnosti sa činjenicom da muzeji u Srbiji rade 365 dana u godini, jer se stvara slika da su oni zatvoreni”.
Za razliku od Noći muzeja, koju organizuje istoimena umetničko-produkcijska grupa, nudeći i razne zabavne sadržaje, organizatori manifestacije “Muzeji Srbije” ističu da njihova cilјna grupa “nije publika koja želi da protrči kroz muzej i da se zabavi, već publika koja želi da ostane, pogleda i nauči”. Osnovni princip te manifestacije stoga je, pored besplatnog programa, predstavljanje sadržaja “na drugačiji način”.
“Tu postoji opasnost da se iz kreativne industrije pređe u industriju zabave. Svakako da je potrebno pružiti atraktvniji sadržaj, ali se mora ostati u naučnim okvirima, jer je to važna uloga muzejskih institucija”, naveo je nedavno član Osnivačkog odbora manifestacije “Muzeji Srbije” Slavko Spasić.
Manifestacija “Muzeji Srbije” organizovana je proteklih dana u 90 ustanova kulture na više od 120 lokacija u 40 gradova - od Subotice do Vranja, a obuhvata više od sto izložbi i veliki broj pratećih programa – predavanja, radionica, muzejskh učionica, otvorenih atelјea, autorskih i stručnih vođenja…
Noć muzeja, održana prvi put pre 14 godina u Beogradu, organizovana je u 44 grada i mesta, a samo u Beogradu nudi program na 68 lokacija. Ukupno je najavljeno 390 programa, a među njima su i stalne postavke, i izložbe koje su deo redovnog programa i na koje je uoči i nakon te manifestacije moguće ući besplatno.
Kako bi posetioci izbegli redove, posebno u Beogradu - gde se očekuje najveća gužva, organizatori su preporučili raniji polazak u šetnju koja će ih koštati 500 dinara (u pretprodaji je bila 450). Ulaznica važi za po jedan ulazak na sve beogradske lokacije, dok deca do pet godina, u pratnji roditelja ili staratelja, ulaze besplatno.
Uz podršku Sekretarijata za javni prevoz, karta Noći muzeja važi i kao vozna isprava u Beogradu na svim linijama javnog prevoza od 16 časova do ponoći.
Da bi olakšali poetiocima izbor rute, organizatori su i ove godine ponudili servis “Moja staza”, posredstvom koga je moguće lakše isplanirati šetnju.
Manifestacija Noć muzeja traje od 17 sati do jedan sat iza ponoći, osim u slučaju programa ispred Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić”, gde od 16.45 nastupa hor The International Belgrade Singers, u Vojnom muzeju (u 17 sati fanfare i Umetnički ansambl “Stanislav Binički”), Crkvi sv. Ante Padovanskog (u 17 i 18.30 vođene ture fra Ilije Alandžaka, u 18 časova liturgija), Veterinarskom fakultetu (17.30 projekcija filma “Skupljači perja”), Zoološkom vrtu (radi od 17 do 20), Galeriji RTS-a (od 17 do 22 sata), Novom groblju i Beogradskoj nadbiskupiji (od 17 do ponoći), Legatu Petra Lubarde (u 19 i 21 stručno vođenje), Jevrejskom sefardskom groblju (od 20 do 01), Beogradskoj sinagogi (od 20.45 do 01), Galeriji Štab (od 21 do 23 razgovor sa epidemiologom o HIV-u i performans u 21).
Prijatelj 14. Noći muzeja je kompanija MTS, koja je sponzor te manifestacije 11. put uzastopno, a tradicionalni sponzori i podrška su i Delegacija Evropske unije u Srbiji, kompanija Coca-Cola, Bambi i drugi.
Evropska noć muzeja, čije je sedište u Parizu, organizovana je ove godine u više od 3.000 muzeja u 120 gradova u 30 država.
(SEEcult.org)