Muzej korupcije traži eksponate
Regionalni tim Muzeja korupcije poziva pojedince, nevladina udruženja i državna tela, koja se bave antikorupcijom na prostoru Budve, da dostave eksponate koruptivnih praksi za taj jedinstveni virtuelni muzej.
Za Muzej korupcije traže se recentni radovi savremenog nematerijalnog kulturnog nasleđa, produkti tranzicionih okolnosti koje zajedno živimo, kao i ljudske pokvarenosti evidentne oduvek.
Cilj projekta je javno izlaganje primera korupcije u opštini Budva - putem bilborda i sajta koji će informisati građanstvo o razmerama zloupotrebe i štete, kao i o posledicama nezakonitih radnji.
Organizacije ili pojedinci mogu priložiti za Muzej korupcije najatraktivniji eksponat koji predstavlja svedočanstvo vremena koje će uskoro proći, budući da će smeštanjem korupcije u muzej koruptivne prakse nestati iz stvarnog života i nastaviti da postoje samo kao muzejski eksponati.
Poziv za eksponate upućen je i moralno nesposobnim, korumpiranim pojedincim, a čiji će prilozi biti jaka konkurencija ostalim darodavcima, ali i dodatni zahtevan posao kustosima Muzeja korupcije.
Muzej korupcije je interdisciplinarna platforma formiranja kolekcije mehanizama korupcije, kako u pravnom, tako i u etičkom smislu, kroz praktični, teorijski i kritički osvrt, na osnovu savremenih muzeoloških metoda.
Muzej korupcije primljen je nedavno i u Međunarodni savet muzeja (International Council of Museums - ICOM), a polazi od ideje o umetnosti kao alatu za socijalne promene.
Cilj Muzeja korupcije je da proširi polje percepcije korupcije na moralnu nesposobnost građana da čine stvari za dobrobit zajednice.
U okviru projekta Muzej korupcije, u selu Blizikuće trenutno boravi grupa studenata Fakulteta vizuelnih umetnosti iz Podgorice, koja će na radionici od 12. do 14. maja finalizirati vizuelne radove na temu korupcije, koji će ući u konkurenciju za konačna rešenja za bilborde u javnom prostoru u Budvi koji će biti postavljeni 18. maja, na međunarodni Dan muzeja.
Studenti su upoznati sa projektom Muzej korupcije na osnovu prezentacije održane u martu ove godine na njihovom fakultetu, a na radionici razvijaju rešenja za vizuelnu prezentaciju recentnih primera korupcije kao zloupotrebe javnih ovlašćenja, ali i ljudske pokvarenosti.
Finalna rešenja za deset bilborda odabraće tročlani žiri umetnika i kustosa.
Muzej korupcije je regionalni program, započet u Crnoj Gori 2016. godine Mobilnom književnom rezidencijom, u organizaciji ZMUC-a (Beograd) i Za Druge (Petrovac).
Program koji je u toku realizuju nevladina udruženja Za Druga i Agora, a podržan je kroz program “Misli lokalno – deluj lokalno! – Borba protiv korupcije na lokalnom nivou” koji realizuje Centar za građansko obrazovanje (CGO), u saradnji sa NVO “Bonum” iz Pljevalja, NVO Inkubator iz Kotora i NVO Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Podgorice, uz podršku Evropske unije.
Muzej korupcije osnovali su 10. februara 2016. godine ZMUC (Beograd) i DRPKO (Zrenjanin). ZMUC je MK počeo da razvija u Crnoj Gori u septembru 2016. godine na trećoj Mobilnoj književnoj rezidenciji koja je i održana na temu “Muzej korupcije”.
(SEEcult.org)