Motovun upozorava na populizam
Motovun film festival upozoriće programom Populizam za početnike na rast te opasne društvene pojave koja danas ima podršku četvrtine birača u Evropi, a posebno je izražena u zemljama bivšeg istočnog bloka, ali nije zaobišla ni zemlje bivše Jugoslavije.
Dok su populisti donedavno osvajali najviše osam odsto glasova na izborima, danas svaki četvrti birač u Evropi, kako ukazuje MFF, daje glas populističkim strankama. Streloviti uspon populizma, a pogotovo ekstremno desnog, beleže zemlje bivšeg istočnog bloka i južne Evrope, pa u Poljskoj za populiste glasa gotovo polovina stanovništva, a u Mađarskoj i Italiji čak oko 70 odsto.
Budući da je Motovun oduvek bio mesto slobode i propitivanja društvenih pojava, središnja tema 22. izdanja tog festivala, koji će biti održan od 23. do 27. jula, biće obrađena kroz niz dokumentarnih filmova, govornih sadržaja i uličnih akcija.
Make Poland Great Again
Filmovi u programu Populizam za početnike govore upravo o zemljama u kojima je populizam u Evropi najjači.
Film “Mađarska 2018” govori o ekstremnoj desnici zanesenoj populističkim delovanjem premijera Viktora Orbána, dok “Make Poland Great Again” ispituje pretvara Ii se Poljska pod vlašću konzervativaca iz demokratske zemlje u diktaturu.
Situaciju u Italiji, u kojoj je na vlast došla populistička stranka komičara Beppea Grilla, dočarava dokumentarac “Tutti a casa – Vlast narodu?”, a film “Devojke Zlatne zore” pokazuje kako imidž Grčke kao zemlje prekrasnih plaža i prijateljskih ljudi zasenjuju ideologije zastrašujuće bliske nacizmu.
O posledicama takvih društvenih trendova govori dokumentarac “Ponoćni putnik”, koji su mobilnim telefonom snimili reditelj Hassan Fazili i njegova porodica bežeći pred talibanima, a na svojem su putu prošli i takozvanom balkanskom rutom. Film je ovenčan brojnim nagradama, između ostalog i na Berlinalu i na Sandensu.
Ponoćni hodač
Kao kolateralne žrtve populizma, i u zemljama regiona stradaju kulturni projekti, mediji i branioci ljudskih prava koji su označeni kao pripadnici nepoželjnog establišmenta.
Upravo zato gosti iz zemalja u regionu, poput hrvatskog emigranta, performera i pedagoga Siniše Labrovića ili makedonske spisateljice i univerzitetske profesorke Rumene Bužarovske, nosioci su programa Dnevna doza populizma koji uključuje pripovedačke performanse, intervencije u prostoru Motovuna i niz drugih iznenađenja.
Siniša Labrović
Motovun film festival najavio je od 23. do 27. jula više od 50 filmova u tematskom rasponu od onih koji otvaraju društvene rane do onih koji leče muzikom ili dobrim raspoloženjem. Uz brojne goste, snažno prisustvo regiona i žena autorki, 22. Motovun odaće počast snimatelju Živku Zalaru, kao i velikom srpskom i jugoslovenskom reditelju Dušanu Makavejevu.
Prošle godine, na 21. MFF-u, najboljim filmom proglašen je kolumbijski “Ubiti Isusa” rediteljke Laure More, a posebno priznanje dodeljeno je hrvatskom dokumentarcu “Srbenka” Nebojše Slijepčevića snimljenom tokom proba za potresnu predstavu “Aleksandra Zec” Olivera Frljića u Rijeci.
Festivalski sajt je motovunfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)